Автор Тема: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата  (Прочитано 6035 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Мене ме нервира даљинското на 159 што фаќа од прилично далеку. Ај што може по грешка да ја отклучам колата играјќи си со клучот, а колата не ми е во визуелен периметар, туку и децава може гепек/врати/прозори да отворат без мака од прилична далечина кога ќе се „докопаат“ до клучевите. За мене е доволно не повеќе од 10 метри. се` што е над тоа, нема поента и може само беља да ми напраи...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #1 на: 20 Септември 2015, 18:59:39 pm »
Немој да ми кажеш дека Алфата ако се отклучи и дека ако по 10 секунди не отвориш врата, самата повторно не се заклучува?
Па је*оте, тоа го имаше и на Југо Америка како опција со далечинска команда за отклучување што беа...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #2 на: 20 Септември 2015, 19:01:39 pm »
Доколу притиснам да се отворат вратите а за 30сек. не се отвори ниедна, возилото автоматски се заклучува.
За багажникот не сум пробал, дугмето треба да се задржи малку да отвори.


Мене дастерот ме изнервира што на 10м. не сакаше да отвори, треба скоро до него на метро да застанеш да отвори.


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #3 на: 20 Септември 2015, 19:14:57 pm »
Немој да ми кажеш дека Алфата ако се отклучи и дека ако по 10 секунди не отвориш врата, самата повторно не се заклучува?
Па је*оте, тоа го имаше и на Југо Америка како опција со далечинска команда за отклучување што беа...
Се заклучува, ама ако држиш подолго на отклучено, се отвораат прозорите (кои за чудо, не можеш римоут да ги затвориш, некој сикјурити булшит, демек да не стиснеш рука на дете ако во кола, за разлика од 159, Брера има и затварање). Исто така ако го отклучиш гепекот, останува отклучен.
 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #4 на: 20 Септември 2015, 19:16:14 pm »
Кај мене БМВто не се заклучува само ако случајно го отклучам а не отворам врата.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #5 на: 20 Септември 2015, 19:16:47 pm »
Се заклучува, ама ако држиш подолго на отклучено, се отвораат прозорите (кои за чудо, не можеш римоут да ги затвориш, некој сикјурити булшит, демек да не стиснеш рука на дете ако во кола, за разлика од 159, Брера има и затварање). Исто така ако го отклучиш гепекот, останува отклучен.
 

Хм. Би требало да може софтверски да се реши тоа, проверете со Жарко. Кај мене на купон корозија со трет мотор и еве сега веќе 12-та турбина на дугме се отвараат и затвараат прозорите, и ако го отклучам само багажникот, кога ќе го затворам се заклучува.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #6 на: 20 Септември 2015, 19:18:21 pm »
Немој да ми кажеш дека Алфата ако се отклучи и дека ако по 10 секунди не отвориш врата, самата повторно не се заклучува?
Па је*оте, тоа го имаше и на Југо Америка како опција со далечинска команда за отклучување што беа...

Знам дека сум ОТ .
Мојата не се заклучува сама ако не ги отвориш вратите.
:(

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #7 на: 20 Септември 2015, 19:23:05 pm »
Луѓе, тоа се опции...
Олабавете се...
Кај некој се средува кај некој не.
Тука е разликата во цена ;)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #8 на: 20 Септември 2015, 19:27:30 pm »

Хм. Би требало да може софтверски да се реши тоа, проверете со Жарко. Кај мене на купон корозија со трет мотор и еве сега веќе 12-та турбина на дугме се отвараат и затвараат прозорите, и ако го отклучам само багажникот, кога ќе го затворам се заклучува.

Не може. Со 100% сигурност е ова.  На 159 до некој период на производство во 2008 може (само првата ревизија), потоа е укинато. Досега, никој не успеал софтверски да го овозможи. Исто е и на поновите модели на 147. оневозможено е затворањето на прозори преку даљинско по 2002. За разлика од 147, моето Стило (2004) и отвора и затвора. 166 (од 2005) ни отвора ни затвора прозори. А и не се заклучува ако ја отклучиш. Чудеса од Италијани. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #9 на: 20 Септември 2015, 19:34:46 pm »
Не до Италијаните. До парите е...
Сите тие ситници ја качуваат енормно цената на возилото.
Таква конзола чини 200 до 300 евра, со такви опции. За да се испрограмира.
+ монтажа + инсталација + сензори.
По возило рачунај минимум 500 евра и тоа за сериско производство.
И да не набројувам понатаму...
Све може да има ако сакаш, ама бате си кошта.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #10 на: 20 Септември 2015, 19:47:25 pm »
Не верувам дека има разлика во цена доколку се програмира да се креваат, не само да се спуштаат. Поготово кога веќе на почеток биле такви, а подоцна е сменето.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #11 на: 20 Септември 2015, 20:04:20 pm »
Треба да имаш хардвер за да го програмираш. Ако го немаш хардверот џабе ти е софтверот...Не е се во програмирањето. Драјвери се во прашање.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #12 на: 20 Септември 2015, 20:27:28 pm »

Хм. Би требало да може софтверски да се реши тоа, проверете со Жарко. Кај мене на купон корозија со трет мотор и еве сега веќе 12-та турбина на дугме се отвараат и затвараат прозорите, и ако го отклучам само багажникот, кога ќе го затворам се заклучува.

Не може. Со 100% сигурност е ова.  На 159 до некој период на производство во 2008 може (само првата ревизија), потоа е укинато. Досега, никој не успеал софтверски да го овозможи. Исто е и на поновите модели на 147. оневозможено е затворањето на прозори преку даљинско по 2002. За разлика од 147, моето Стило (2004) и отвора и затвора. 166 (од 2005) ни отвора ни затвора прозори. А и не се заклучува ако ја отклучиш. Чудеса од Италијани. :)

Да се поправам, изгледа дека кај официјален дилер може да се среди ова со официјалниот „Examiner“ уред. Баш ќе прашам на сервис кога ќе одам.

@Sale, нема врска со цената, поготово ова „може доле, не може горе“ со даљинско. Ако може доле, може и горе, истиот хардвер/софтвер е. Ни додатни инсталации ни ништо (затоа и веројатно може да се овозможи кај дилер опцијата).  
Се работи за сигурносна поставка, конкретно кај 159 и се работи за ова:
Цитат: OGR4M;9894025
As mentioned above, this is to do with the anti-pinch setting - which cannot be active for some reason when the windows are being controlled by the key.

If your windows DO go up with the key, then you're obviously guaranteed to cut your fingers off at some point.

I sense it's one of those nanny state things where some oik of a child lost a fingernail in 2006 and then Alfa were forced to change the ECU...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #13 на: 20 Септември 2015, 21:46:05 pm »
E па не си го прочитал постот погоре.
За да има сензори за притисок, и да не им направи кат оф на прстите, треба да се стават сензори. Тие сензори треба некој да ги контролира, значи треба дополнителен модул.
Штом треба дополнителен модул, некој треба и него да го контролира и команда...
За една проста работа, се се усложнува, што повлеквит и повисока цена.

Дали знаеш дека на глобално ниво производителите водат дебати со денови за крајна цена од 50 центи до 1 долар??? На сума пример 20 000 долари?

1 долар на милион производи се милион долари???
А тука збориме за хардверски додаток кој ке повлече и преработка на софтвер и можеми и главниот CPU???
:)
Не, не е до цената.
Од сејфти ризн е направено... :)
Зошто кај цената ке оди горе, него и заработувачката ке падне доле :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #14 на: 20 Септември 2015, 21:50:48 pm »
Sale, и ти слабо читаш. Има сензори. Но кога е колата изгасена и клучот е надвор од брава и кога си ја заклучил (мора да ја заклучиш) и кога преку клуч на даљинско ги затвараш, од некоја причина не може да бидат активни во тој момент. Затоа е деактивирана опцијата за кревање на прозорите со помош на даљинско, на верзиите по 2008. Некој задолжен за безбедност во ЕУ им кажал „ааа мотор од 12v со мала ватажа, може на некое дете глава да откине така...“ и им наложил да ја исклучат опцијата.

Ако е до цената, зошто тогаш е оставено како опција да може да се уклучи со дилерскиот софтвер?

Еве ти уште еден цитат од Алфа форуми:
Цитат: cafcpete;3990706
It will close if you take it to the dealer for them to enable the auto close. I got them to do this on mine when I fitted a smart top module so I can now close the roof as well as the windows from the fob!



Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.