Гласање

Што би одбрале за 30K?

Mazda 6
36 (40%)
Skoda SuperB
27 (30%)
VW Passat
20 (22.2%)
Друго (Предложете)
7 (7.8%)

Вкупно гласови: 90

Автор Тема: Нова лимузина до 30К евра  (Прочитано 30988 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Нова лимузина до 30К евра
« на: 30 Март 2015, 21:40:05 pm »
Почитувано клаберство,

Отварам тема за дискусија и гласање. Треба да се реши една четирилема. Се работи за избор на нови лимузини во кои треба да се возат два дебели газови кои не сакаат да си го нарушуваат комодитетот. Притоа лимузините треба да бидат удобни, тивки и безбедни. Ќе се возат по 30K годишно од кои 10К низ град, а 20К на отворено по автопати на Балканскиот полуостров.

VW и SuperB по дифолт се влезени како комбинацја затоа што фирмата која треба да ги купи возилата веќе има повеќе Skoda и VW возила и активен договор со PORSCHE за комплетно одржување на истите кој треба да се продолжи, па шансите да се добијат поповолни цени при купувањето на еден од овие два бренда се големи.
Што се однесува до мене, мене најмногу ми се допаѓа Mazda-та. Можеби сум и пристрасен затоа што минатото мое возило беше Mazda 6 и бев презадоволен од неа (а би требало и нејзиниот нов сопственик кој е член на форумов). Passat-от ми е одбивен затоа што VW e иридентистички бренд на овие простори. Од друга страна не ми се допаѓа нешто посебно како изгледа. Додуша бев многу против него, но откако малку поубаво го разлгедав и ми се засвиѓа, најмногу поради внатрешноста. До тогаш, т.е. пред да го разгледам во живо, а имајќи во предвид колку одвратна грдосија беше претходниот модел, по дифолт го имав отпишано и новиот Пасат.
СуперБ-от не сум го разгледал детално, но од она кое го имам забележано по улици и слики - грд е. Посебно од напред е многу грд, ко да сакале да направат поголема грдосија од претходниот Пасат, ама за малку потрфлиле...

Од мотор, битно е да е турбаш, сеедно дали дизел или бензин, и да е што е можно поагилен и помоќен. Економичноста е небитна, т.е. тотално небитна.

Од опрема, би сакал да има што е можно повеќе, но минимум треба да има: паметна електроника на сите стакла и ретровизори, борд компјутер, темпомат, команди на волан, клима(не мора стозонска и автоматска), задни паркинг сензори, радио кое чита MP3 со USB.

Буџетот е ограничен на 27-28К евра, максимум 30К. Ценкањето не е земено во предвид, значи тие се реални пари кои можат да се платат по возило, па така можеме да земаме во предвид возила кои каталошки се 33К, а со ценкање може да ги земеме по 29К.

Добредојдени се сите паметни предлози за други брендови на возила. Каравани, комбиња и слично не доаѓаат во предвид, а исто и седани под 4.7m должина. Притоа, возилото треба да е претставително, и што е можно поудобно и поквалитетно.

Возилото ќе се вози во наредни 3-4 години пред да биде дадено на друг, значи битно е за тие 3-4 години безпрекорно да функционира.

Благодарам
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #1 на: 30 Март 2015, 21:51:07 pm »
Престани да го пишуваш SuperB, заморно е пошто во глава го читам Супер-Б.

Новиот Superb треба да стигне во Јуни, можеби и порано. Стрпи се, ќе биде бест бај, убедљиво.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #2 на: 30 Март 2015, 21:52:46 pm »
Ооооооооооооооооо, ете го чорбаџијатааааааааааа!
Те нема море, на оф топик те нема :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #3 на: 30 Март 2015, 21:55:48 pm »
se izvinjavam na rati se ufrlamvaka pri bidejci u dvizenje sum pojce...

jago Superbot, sFe sto se otvarase otvorivme  :D sredniot retrevizor mi epremnogu mal (a i vidikot niz zadniot dzam), za mene kako sto sum naviknal 80% da go kontroliram malce me zbuni...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Моментално врвот за мене.

А може и едина која за цената ќе понуди аутоматик, кожа, 180кс и навистина полна опрема.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #4 на: 30 Март 2015, 22:02:25 pm »
Јас на твое место би го причекал да стигне новиов Суперб и би ги провозел трите во ист ден. Така најубаво ќе можеш да одлучиш бидејќи трите се одлични возила во класата, а најдобар е оној кој би ти одговарал најмногу на твојот вкус. Поспорстко возење = Мазда6 ; Удобност и тишина = Passat/Superb

Отсутен aronmacedon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 238
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #5 на: 30 Март 2015, 22:26:10 pm »
Гласав за Мазда 6 со срце/мур ама па умот и мене ми вели да го почекаш новиот суперб.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #6 на: 30 Март 2015, 22:29:32 pm »


Superb, Octavia, Rapid???
Треба да дојдеш на 10 цм од нив за да ја приметиш разликата...
:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #7 на: 30 Март 2015, 22:30:46 pm »
Тогаш ваљда, тоа нешто гадно кое потсеќа на претходниот Пасат, a што го имам глеано по улици е нова Октавија ор самтинг...

Ако Карклаб велит да се почекат, не сме на трки, ќе почекаме. Секако пред Мај нема да се земе возилото.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Присутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #8 на: 30 Март 2015, 22:32:53 pm »
I jas glasav za Superb ali mislev za noviot se zbori :D
I so Mazdata nema da vi bide loso, barem znaete deka 3-4 godini ke nemate maka.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #9 на: 30 Март 2015, 22:34:28 pm »
Superb ти е најдобрата инвестиција според мене. Новиот ќе биде перверзно добар и одлична вредност за парите.

Ако фирмата има склучено договор за одржување и сервис со Порше, тоа ти е дополнителна предност.

Со вакви услови Мазда не би погледнал.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #10 на: 30 Март 2015, 22:41:36 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Darkovski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1273
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #11 на: 30 Март 2015, 22:43:16 pm »
Попретставително од ова амин ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #12 на: 30 Март 2015, 22:53:50 pm »
Тогаш ваљда, тоа нешто гадно кое потсеќа на претходниот Пасат, a што го имам глеано по улици е нова Октавија ор самтинг...

Ако Карклаб велит да се почекат, не сме на трки, ќе почекаме. Секако пред Мај нема да се земе возилото.
Октавијата е многу убава, моменталниот Суперб е малку понеубав од неа. Тој си го гледал сигурно.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #13 на: 30 Март 2015, 22:57:03 pm »
Со малку ценкање.... http://www.jaguar.de/jaguar-modelle/xe/xe-models/xe-pure.html
Кој го продава? и по која цена?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207
Одг: Нова лимузина до 30К евра
« Одговори #14 на: 30 Март 2015, 22:59:31 pm »
Кај нас уште нема, ама во скоро време ќе има Jaguar и Land Rover кај нас.

Вчера дознав дека салонот е при крај, а и донесени се неколку коли.