Автор Тема: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI  (Прочитано 47744 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #150 на: 14 Мај 2015, 18:25:36 pm »
Се гледа дека си мераклија човек.
Фрли тоа кокпит силиконот не се зафркавај нова кола е ова.
Инаку Клеј-барот не доаѓа у ниеден случај како полирање. Пробај остави ја колата помината само со клеј бар, после само саат-два цела е налепена со прашина. Додека ако ја завршиш процедурата со полирање и некој поасален восок на крај ќе видиш дека ефектот на свежо перено е доста подолг, многу подолг.
Можда кај тебе белата боја не ти дозволува да видиш.

Cockpit-от го користам за патосниците :D многу фино се гланцаат, или евентуално доле на папучите. Не го користам за шалтаблата :)
Инаку точно е дека ако ја оставиш колата ке собере прашина, ама зависи и каде ја оставаш. Во гаражата сеа пошто ми е средена нема прашина :)
И баш така е дека пошто е бела боја, изразот не доаѓа на слики во целост.


Бато, мераклија си, ама колку помалце хемикалии толку повеќе ќе го задржиш она новото. Не ти требаат верувај. Јас првите 3 год само со сува крпа бришев прашина унутра. Едноставно нема потреба од средство.  Надвор можеш восоче ова она шампонче меѓутоа кога не е многу прљава можеш и само вода. Па ќе кажам колку помалце хемија толку подобро. Најдобронамерно. Поздрав :)

Да да знам. Нема хемија никаква во целиот процес.
За да ја заштитиш бојата мора да ја одмастиш, затоа и го земав клејбарот. А пошто е течен, е од оние најфините, така да освен улога на фино чистење, + со голема количина на вода, може да има само позитивен ефект. Сонаксот е само темелна заштита со која може да и направиш само добро а не и лошо на бојата.
Во принцип ако ја оставиш две три години да се оштетува, па потоа да ја заштитуваш, мислам дека нема ефект. Подобро е да се заштити од сам старт.
После тоа се разбира дека во предвид ке си доаѓа само перење ако е малку прљава само со вода, поише со wax шампонче, со восочна заштита и тоа е тоа :)

Сепак си се консултирав со стручњак пред било каков зафат, + си прочитав еден куп литература, така да мислам дека сум направил добра работа :)
btw голем поздрав и за @dame и советите кои ми ги даде :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #151 на: 14 Мај 2015, 21:02:48 pm »
more kako pozdrav kade e pivoto edno duzis za izborot na kola a ova e veke vtoro  hahhahahah

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #152 на: 14 Мај 2015, 21:30:54 pm »
Гумите ептен фенси ти се, со цветчиња :)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #153 на: 15 Мај 2015, 07:34:21 am »
Го заебаа женски гуми му дадоа.  :P  :)

Баш и пред некој ден видов една Elantra, нема многу низ битола (а можи ич), и колата широко делува однапред, а на сликите вака ја пулам како тесна и долга ми се гледа. Многу убо количе.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #154 на: 15 Мај 2015, 14:46:27 pm »
Za taa cena vo momentov na pazarot vo Mk e best buy i sekoj sto smeta poinaku ne e vo pravo.  ;D
Posebno tie sto sakaat benziski motor pogoden za konvertiranje na plince :D
« Последно менување: 20 Мај 2015, 23:33:10 pm Roci »

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #155 на: 08 Јуни 2015, 16:55:02 pm »
Еден мал апдејт на состојбата. Можеби некого ке го интересира.
До сега поминав 1600 километри. Наточени се вкупно 114,82 литри гориво (безоловен 95).
На отворено се поминати грубо 900 километри, а во град 700.
Просечната потрошувачка изнесува 7,17 литри за поминати 100 километри, комбинирано.
Сега за сега јас сум задоволен. Ке видиме понатака како ке се одвиваат работите. :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Mario_306

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1177
  • Тоа ти е релативна работа...
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #156 на: 08 Јуни 2015, 18:04:36 pm »
Еден мал апдејт на состојбата. Можеби некого ке го интересира.
До сега поминав 1600 километри. Наточени се вкупно 114,82 литри гориво (безоловен 95).
На отворено се поминати грубо 900 километри, а во град 700.
Просечната потрошувачка изнесува 7,17 литри за поминати 100 километри, комбинирано.
Сега за сега јас сум задоволен. Ке видиме понатака како ке се одвиваат работите. :)
Одлична потрошувачка... ;D
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #157 на: 08 Јуни 2015, 22:39:03 pm »
Сале зашто 95ка? си пробал 98ца или 100ка? мислам чисто да пробаш разлика?
Кај мене пример помалце ми троши на отворено со 100че, за у град исто ми се фаќа :D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #158 на: 08 Јуни 2015, 23:02:00 pm »
Не сум пробал. Го терам со 95-ка. Не верувам дека ке има некоја разлика. Моментално немам инфо за горивото кое во каква состојба е...Треба да земам примероци па да одам на факултет и да видам да ги тестирам, ама незнам ни инструментите дали се исправни. А од окта во моментот немам никој да ми даде некаков релевантен податок за нив. :)
Следниов период ке се вози низ град, потрошувачката е сосема ОК за сега. Па ке видиме понатаму. :)
Кога ке израчунаш повисока цена, минимално помалку потрошувачка, есапот излегува исто :) Горе доле...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #159 на: 08 Јуни 2015, 23:05:48 pm »
Ја си иам увртено у глава као поквалитетно за колата :D
Инаку рачунам дека 95ката нема 95 октани ни 98цата нема 98 октани. Па според мојата логика (на колата вика 95+ да ставам) си викам 98цата или 100ката е некоја 95ка па затоа така терам :)
Што помало моторче толку повеќе се осеќа разлика некоја, па кај мене ја си ја осеќам (бар така мислам де)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #160 на: 08 Јуни 2015, 23:16:39 pm »
Има...
Верувај...Последно мерење кое го добив како податок за горивото на Окта пред две години беше за 95-ката - 95,05, а за 98-цата 98,01 колку се сеќавам. Ги имав сликите со мерењата, ама којзнае кај ми се изгубија.
Пред нова година имав само информација дека во МКД најквалитено гориво имаат пумпите на ЛУК Оил, потоа ОКТА и на крај беа МП. И тоа од човек кој работеше во ОКТА. Препораката му беше да си полнам на ЛУК...
:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #161 на: 21 Август 2015, 18:27:52 pm »
Еве еден мал апдејт за сите оние кои ги интересира.
Потрошувачката од првичната релативно доста опадна и тоа за градско возење, на што и јас бев изненаден.
Поминати 385км константно возени во град и при тоа користена клима...Во околу 50% од поминатите километри.
Просечна потрошувачка со нормално градско возење 7,8л.





Резервоарот наполнет до горе. Дестинација Скопје - Параќин, поминати 622 км, можеби 30 км поминати во град, останатите поминати на автопат. Возено нормално, со повремени (6 до 7 пати) зголемувања на брзината до 160-170 км/ч, без клима, нормално да фигурира како податок.
Просечна потрошувачка 5,3л на 100 изминати километри. Во првите 300 километри просечна потрошувачка беше 5,1л, но сакав да видам каков ке биде просекот на поголем број на изминати километри.





При возење со брзина од 90 км/ч потрошувачката варира од 3,9 до 4,4л, додека пак при брзина од 115 км/ч потрошувачката се движи во граници од 5,0 до 5,6л.





Претходно, пред овие бројки, бев на одмор. Тројца возрасни и две деца, колата товарена до крај. Измината километража околу 650 км. Скопје Аспровалта и назад.
Просечна потрошувачка по борд 6л, со еден час работење на колата во место со клима. Брзината на поминатите километри во граници на нормала, односно возено по знаци...
Немам слика, сум заборавил да сликам.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #162 на: 21 Август 2015, 18:40:40 pm »
Убава потрошња. Ај дај некоја поубаво објаснета делница. Еве до Асправалта ти е ко до Солун. Значи колку ти излезе Ск-Аспр(солун)-Ск просечна? Или Ск-Ох-Ск?

На 120кмч колку ти е потрошњата? 6 брзини имаше ова така? 3000обртаја гледам, ќе да се 6. Значи во 6та, 5.4л/100км на рамно? Тоа е доста солидна бројка навистина, но дали си ја проверил на неколку делници, да не е надолничава оваа? Не за друго, туку дека доста малку делува дека е.

Си ја разгазил малку, убаво.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #163 на: 21 Август 2015, 19:27:12 pm »
Добра потрошувачка вадиш.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #164 на: 21 Август 2015, 21:05:15 pm »
nice