Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 700066 пати)

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2265 на: 06 Март 2014, 15:33:00 pm »
Ограниченоста на некои сопственици да инсистираат нивното куче да се пари исклучиво со кучиња кои „имаат оцена“.

Морав да се навратам на овој коментар.
Не е баш така како што викаш, уствари далеку си од вистината.
Значи никаква ограниченост на сопствениците. Да сакам моето куче да се спари со друго исто куче а не со пикинизер или чивава. Не е ограниченост, знаеш како се сјебува генетиката у вакви случаи?
Земањето оценка се однесува на спремноста на кучето или чистотата на расата да речеме. Е не бива доколку едно куче е вучјак со педигре, да го спариш со кој било, па којзнае што ќе искочи. Исто малите кученца нема да можат да земат педигре. А знам дека добро знаеш што е педигре и што значи.

Никаква ограниченост нема тука на сопствениците. Кога малце ќе подразмислиш и кај нас луѓето е исто ако не и по катастрофа истата ситуација. Мислам ти дете од фамилија се супер леп и неопходан би земал некоја од кинескиња на која мајка и е од австралија а татко и од узбекистан, невтработена и изгледа како муле у фацата?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2266 на: 06 Март 2014, 15:41:03 pm »
Ограниченоста на некои сопственици да инсистираат нивното куче да се пари исклучиво со кучиња кои „имаат оцена“.

Морав да се навратам на овој коментар.
Не е баш така како што викаш, уствари далеку си од вистината.
Значи никаква ограниченост на сопствениците. Да сакам моето куче да се спари со друго исто куче а не со пикинизер или чивава. Не е ограниченост, знаеш како се сјебува генетиката у вакви случаи?
Земањето оценка се однесува на спремноста на кучето или чистотата на расата да речеме. Е не бива доколку едно куче е вучјак со педигре, да го спариш со кој било, па којзнае што ќе искочи. Исто малите кученца нема да можат да земат педигре. А знам дека добро знаеш што е педигре и што значи.

Никаква ограниченост нема тука на сопствениците. Кога малце ќе подразмислиш и кај нас луѓето е исто ако не и по катастрофа истата ситуација. Мислам ти дете од фамилија се супер леп и неопходан би земал некоја од кинескиња на која мајка и е од австралија а татко и од узбекистан, невтработена и изгледа како муле у фацата?
Te молам објасни, што ќе му стане на твоето куче.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2267 на: 06 Март 2014, 15:55:32 pm »
Дени бе не правиме муабет за моето куче, за следната генерација правиме муабет.
На моето апсолутно ништо, ќе го омрси мачорот :D

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2268 на: 06 Март 2014, 18:50:54 pm »
Следната генерација може само да биде подобра ако биде инволвирано конкретно твоето куче. Твоето куче има шампионски гени и квалитетно потекло, соодветно на тоа, и потомците на твоето куче ќе бидат подобри во споредба со тоа ако таткото не е со квалитетни гени.

Значи, јас не реков ништо против барање педигре. Јас имам проблем со „имање оцена на изложба“. Као, ако нема оцена кучето, безвредно е и не вреди да се размножува? Ете, Тор на Велештрумф нема оцена добиено. Дали тоа го прави помалку вреден за размножување?

Јас не викам да се мешаат видови на кучиња, и не реков твоето куче да се онакви со Пекинезер или Чивава. Нека се штанца со Померанианка, битно ли е дали има педигре? Јас повеќе би внимавал да не се во крвно сродство (односно барем не премногу блиско крвно сродство, наврати се на документарецот од BBC што го линкнав неколку поста наназад).

Конкретно, мене ми е глуп следниот момент - се наоѓаа две кучиња од иста раса. Почнуваат да се сакаат. Почнуваат физички да се сакаат. У тој момент едниот од газдите ги прекинува со изговор „ааа не, вашето нема оцена добиено на изложба.“

Како и некои други работи околу кучињата (односно нивните сопственици) ова не го разбирам.

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2269 на: 06 Март 2014, 19:04:21 pm »
Значи, јас не реков ништо против барање педигре. Јас имам проблем со „имање оцена на изложба“. Као, ако нема оцена кучето, безвредно е и не вреди да се размножува? Ете, Тор на Велештрумф нема оцена добиено. Дали тоа го прави помалку вреден за размножување?

За да добијат малите кученца педигре, родителите мора да имаат добиено позитивна оценка. За куче од одредена раса да добие позитивна оценка мора да ги исполнува стандардите на расата како и да нема сериозни дефекти и болести.

Оценката е за добро на расата, за да се продолжи стандардот а не заради препичавање на сопствениците.

За генетиката, како што кажа velkov, иако со добро педигре има предиспозиции за добро легло сепак тоа не претставува правило.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2270 на: 06 Март 2014, 19:06:15 pm »
Кај сите животни парење со што е можно поголема диверзификација на гени е секогаш подобро и поздраво.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2271 на: 06 Март 2014, 19:13:51 pm »
Следната генерација може само да биде подобра ако биде инволвирано конкретно твоето куче. Твоето куче има шампионски гени и квалитетно потекло, соодветно на тоа, и потомците на твоето куче ќе бидат подобри во споредба со тоа ако таткото не е со квалитетни гени.

Значи, јас не реков ништо против барање педигре. Јас имам проблем со „имање оцена на изложба“. Као, ако нема оцена кучето, безвредно е и не вреди да се размножува? Ете, Тор на Велештрумф нема оцена добиено. Дали тоа го прави помалку вреден за размножување?

Јас не викам да се мешаат видови на кучиња, и не реков твоето куче да се онакви со Пекинезер или Чивава. Нека се штанца со Померанианка, битно ли е дали има педигре? Јас повеќе би внимавал да не се во крвно сродство (односно барем не премногу блиско крвно сродство, наврати се на документарецот од BBC што го линкнав неколку поста наназад).

Конкретно, мене ми е глуп следниот момент - се наоѓаа две кучиња од иста раса. Почнуваат да се сакаат. Почнуваат физички да се сакаат. У тој момент едниот од газдите ги прекинува со изговор „ааа не, вашето нема оцена добиено на изложба.“

Како и некои други работи околу кучињата (односно нивните сопственици) ова не го разбирам.

Класен у крати црти истото го паламудиме арно ама.
Не дека Тор не е вреден арно ама он има педигре, значи неговиот татко мајка баба дедо чукун дедо и сите имале оценки. Затоа денес Тор Е вреден за размножување.

Доколку Тор утре опаша некоја исто солидна рецимо, детето може ќе биде 10 пати подобро од Тор и мајката заедно арно ама ќе НЕМА педигре. Тоа значи дека немаш валиден документ да докажеш ти дека таткото и мајката (во случајв тор и солидната) се стварно мајка и татко на кучето и уште побитно дека кучето ги исполнува стандардите на самата раса (уши,крзно). Кучиња обично кога се мали неможе да се утврди дека ги исполнува тие услови (не се услови ама немам подобар збор у моментов не ми текнува). А исто така доколку Тор нема да речеме оцена (не само Тор ама дека за него зборев де :D) тешко дека ќе најде некоја солидна.

ЗНачи на кучето до 2 месеци сеуште не му се правилно изградени ушите, опашот, поготово крзното и слично. Да не зборам за заби.
Значи ти треба да имаш некој докоумент (нешто као извод од матично, лична карта) или како сакаш кажи го документот со кој ти потврдуваш дека кучето не е производ на Тор и Вучјак.

Ова вториов болд, за крвното сродство. Доколку кучето нема педигре ( а би немало доколку неговите родители немале оценка и се онаквале), утре како ќе знаеш дали му е брат сестра чичко или стрина? Еве поготово со мојава раса? Која е прилично ретка во моментиве? Нема шанса и многу полесно Барт ке некоја у крвно сродство. Педигре многу убава работа, денес на заебанција си го изгуглав таткото на Барт и си го најдов, знам и каде е сега татко му. Му најдов и еден брат кој моментално е у Нови сад. Сакам да кажам оцените и самото педигре не му дозволуваат на Барт да мавне некоја сестричка.

бај д веј еве го таткото на пацерот мој -


Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2272 на: 06 Март 2014, 19:17:39 pm »
Не сум знаел дека педигре означува потекло, а оцена означува состојба на конкретното куче. Се извинувам ако некого навредив. Во секој случај, во мои очи имањето или немањето оцена не го прави кучето помалку или повеќе вредно за парење.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2273 на: 06 Март 2014, 19:26:37 pm »
Не бе навредување не е тоа работата. Си праиме муабет де нели :)
Да оцената всупност претставува "кур се тресе у ладна вода" и твоето куче може да ебе за да имаш што да им праиш на кученцата после.
бај д веј сеа си ги најдов сите можни роднини на БАрт. Многу сум возбуден еј (ја моите роднини не си ги знам бе)

http://en.spitz.su/pomeranian-spitz/sirelis-yuzhnii-pozelui

Ова е од Татко му - Sirelis бла бла бла од лево кон десно му се дедовци, бабовци...

Колку е ова јако човеччееее :)))

Ова е посмотаниот брат на Барт (а и малата е добра ;)) Моментално живее у Осијек. Така да ако успееме Барт да го прошетаме на Меѓународна изложба у Србија, ќе се упознае со брат му


Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2274 на: 06 Март 2014, 19:43:41 pm »
Не сум знаел дека педигре означува потекло, а оцена означува состојба на конкретното куче. Се извинувам ако некого навредив. Во секој случај, во мои очи имањето или немањето оцена не го прави кучето помалку или повеќе вредно за парење.

А доколку во случај кучето да има генетска предиспозиција за сериозни болести или дефекти кои би можел да ги пренесе на потомството, дали тогаш оценката е вредна?

За мене тоа е најважно, кучето да добие позитивна оценка т.е. 3-ка. За изгледот има поголеми оцени и тоа е веќе друг муабет, но доколку нема позитивна оценка значи нешто не е во ред со кучето. Не би сакал легло кое не само што можеби нема да изгледа како што треба туку и можеби ќе има здравствени проблеми.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2275 на: 06 Март 2014, 19:48:46 pm »
Негознам ќе бидеш на 15ти у Белви така?

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2276 на: 06 Март 2014, 20:03:17 pm »
Најверојатно ќе идам, само сеуште се мислам дали мажјаков да го изложувам или само на прошетка.

Едит:
Иначе еве го идиот што треба да го изложувам ;D

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2277 на: 06 Март 2014, 20:17:51 pm »
јас како „одгледувач“ ги обожавам работните раси и кога парам гледам да ги задржам тие работни карактеристики пример според мене е многу поважно какви агли на нозете ке има (да се правилно да може кучето да се движи што е можно подобро да не шалта со газот лево десно да не се спомнува со предната нога....) отколку на пример бојата на очите

Велков, пар прашања ако повелиш да одговориш.

- Малиноа да не одгледуваш? Ако не, да не знаеш дали може да се најде кај нас?
Не ми е важно да е изложбен примерок, ниту ми се важни одредени отстапувања од изгледот. Ама од друга страна ме плашат работните линии, велат дека се хиперактивно хиперактивни!  :)
Сакам активно куче ама Малиноата изгледа се многу повеќе од тоа.

- Германски овчар како би поднел долги планинарења и долги трчања покрај велосипед?

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3011
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2278 на: 06 Март 2014, 20:35:10 pm »
Ама ти е мил идиотов, ја би го гњавел цел ден и би си играл со него :D Тоа висулците кај устата би му откорнал од штипење :D

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2279 на: 06 Март 2014, 21:34:33 pm »
Лееееле тељар! ;D