Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 726480 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2235 на: 05 Март 2014, 16:00:12 pm »


:)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2236 на: 05 Март 2014, 17:56:52 pm »
Препорачајте нешто за против болви и крлежи.

Првин прочистување со ампула, после тоа може со ремче. Ремчето држи околу 7-8 месеци, ако правилно се користи, односно не се изложува на вода.

Си има ампула потив такви работи, се става кај вратот на кучето/мачето и е раат 3 месеци. Јас користам Frontline за мачорот мој.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2237 на: 05 Март 2014, 20:18:46 pm »
Дечки, си го пријавив кучето за изложба CAC во скопје сега на 15ти.
Ајде некој да кеже некое искуство по изложбиве како е? На што да посветам внимание последниве неколку дена околу кучето?
Пошто е прва изложба ме советуваа да не го однесам уште одма на CACIB, а и уште е мал па неможе нема 18 месеци.
Така да за да соберам и ја некое искуство а и кучето се одлучивме да го прошетаме на CAC.
Моментално не ми се битни титули, или незнам што (иако нормално мерак е и да добиеш) ама за почеток најпотребна ми е оценка за парење.
Во иднина ќе посветам повеќе внимание и тренинзи со него (иако и сега е прилично воспитан и слуша се, ги знае сите основни и уште доста команди) али неговото педигре кое е доста јако не ми дозволува да си играм ку* таша* со кученцето. Татко му и мајка му се шампиони во Русија, па по некоја логика и си сфаќам како должност утре кучето да биде барем шампион во начава ********** земја Што ја викаат Македонија.

Али мора од негде да почнеме. Ако има некој што има искуство околу овие работи изложби нека сподели. Денес купив и "изложбен поводец" да не речам врвка од патика ама ајде, па се учиме малце со тоа да идеме. До сега беше научен да оди и прилично добро одеше со целосен поводец, не само околу врат, ама не пружа отпор и со ова околу врат. првите 200 метра му беше чудно да се навикне ама иде без проблем, иако сака некаде да застане и да душне ипак сметам дека у наредниве 7-8 дена доколку малце повеќе го шетам нема да има проблем со тоа.

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2238 на: 05 Март 2014, 20:24:21 pm »
Никаков совет не знам да ти дадам, само дека треба со лева рака да го водиш. Така ги тераа на изложбата што беше во кривогаштани ;D

Туку шо раса ти е кучето?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2239 на: 05 Март 2014, 20:27:02 pm »
Привезок. :)

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2240 на: 05 Март 2014, 20:27:28 pm »
Минијатурен Германски Шпиц - Померанец :)

Фала ти али знам за тоа со лева рака :)

Јас имав Сибирски Самојед и пред 15 години беше и освои нешто на CACIB. Ама кучето беше професионално тренирано и тренерот го водеше на изложбата. Сега ја сам си го тренирам кучето и незнам тачно се што и како. ипак пред 15 години далечната 1999 година јас бев само дете и незнаев ни каде ме однеле а тоа изложба за кучиња да ти било :)

Привезок. :)

хахаха абе што раса е кучето, не за што служи :D

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2241 на: 05 Март 2014, 21:17:43 pm »
@DayWalker

Учи го да стои во став. Најлесно ти е да земеш некоја играчка или нешто што сака(може и храна/награда) и да му ја држиш повисоко пред фаца за малце да ја дигне главата. По нетов ќе видиш како треба да стои во став.
Доколку не научи да остане во став 20-ина секунди, тогаш кога ќе отидеш во ринг викни некој близок да му покаже играчка или сл. од публика за да застане.

Учи го на лагано трчкање(нешто побрзо од брзо одење) и обавезно да ти иде поред нога.

Провери дали непознато лице може да му буричка во уста. Обично помалите раси се доста дефанзивни и не даваат а сепак значи доколку кучето се однесува добро.

Тоа ти е основата. Рачунај дека кај нас квалитетот на изложбите е на многу ниско ниво. Судиите неретко прогласуваат свои луѓе за победници(поготово во BIS категорија), иако има многу подобри кучиња. Затоа иди со резерва, не очекувај превише и не го напињај кучето превише :)

Се размишљам и ја да го носам мажјакот на изложбава, па можда ќе се видиме.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Re: Домашни Миленици
« Одговори #2242 на: 05 Март 2014, 21:22:57 pm »
Ја ти реков за прва изложба у Скопје, ти не... Епа ако! :)

Ај кид, се надевам дека добро ќе пројдете :)
Ако сме тука, може ќе праиме екскурзија до Белви :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2243 на: 05 Март 2014, 23:57:16 pm »

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2244 на: 06 Март 2014, 08:52:46 am »
Дики каква чанта си купи ќжза кучето? Со лакирана некоја многу добро ќе изгледате. :D

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг:
« Одговори #2245 на: 06 Март 2014, 09:58:39 am »
@negoznam, fala ti na sovetite mnogu. Inaku mnogu mi e jasno za sudiite i sudenjeto, pa se nadevam ke se pogodi toj zto treba.
@tino da znam deka mi kaza i drugi mi kazaa, ama pa da probame. So covekot od odgleduvacnicata zborevme, on i samiot rece deka kuceto nema sansa da dobie slaba ocenka, ednostavno genite ne mu dozvoluvaat. Italijanecot i romanecot kako sudii bile dosta zaebani ama ne i mnogu nakloneti kon mito i slicno. Taa rabota zo nasive balkanci. Pak ke kazam se nadevam ke se pogodi kako sfo treba.
@Martin be ne me zezaj kakvi tasni...(dobro de, majka mi si ima)

I da, dali nekoj znse koj sudija u koja klasa ke sudi, mislam predvreme vaka da znae da spodeli?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2246 на: 06 Март 2014, 10:19:50 am »
На лице место се дознава кој судија за која група ќе биде. Кога ќе уплатите за учество, ќе ви дадат брошурче со распоред, таму ќе си видите во кој ринг, кое време итн итн...

Иначе, Тор и еден бел ретривер што беше месец дена постар од него, беа главни фаци на тогашната изложба, двајцата пријавени во „јуниори“. И за двајцата беше све фино-лепо, па држење, па градба, мускулатура, физиономија... И на крај курац и за двајцата.

Зборот ми е, не се ослонувајте превише на тоа „гените не му дозволуваат“ и „нема шанса за слаба оценка“. Има шанса и за дисквалификација, ако на некого му прдне така. Најискрено се надевам дека нема и на вас да ви се деси таква говнарија и дека Барт ќе бодне нешто у скоро време :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2247 на: 06 Март 2014, 10:57:20 am »
Кој е бенефитот за кучето и за сопственикот на истото, ако го носите по изложби и натпревари? Доколку имам куче, никогаш не би го малтретирал да го носам по изложби и слично, особено не во нашава затуцана држава.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2248 на: 06 Март 2014, 11:01:28 am »
Ограниченоста на некои сопственици да инсистираат нивното куче да се пари исклучиво со кучиња кои „имаат оцена“.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #2249 на: 06 Март 2014, 11:04:07 am »
Аууу, тешки глупости и препичувања. Што ќе му оценка, ако некој е толкав познавач или голем љубител на одредена кучешка раса и самиот може да препознае убаво куче(убаво мислам под тие некои си изложбени стандарди) и нели може да го провери педигрето на истото.