Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 409288 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #405 на: 04 Јануари 2012, 11:00:05 am »
Нешто што го имам лично пробано http://www.wurth.rs/PDF_Auto/A%2005%200160.pdf и ова http://www.youtube.com/watch?v=1D3kj5TwZ2I&feature=player_embedded#!  и секогаш сега ставам LM oil 10-40 so МоS2,најдоброто масло некогаш што било налиено во мојот многу специфичен цитроенашки engine,кој бара само квалитетен бензин мин. 98 октани + адитив за зголемување на октанскиот број на горивото,квалитетно масло и редовно менување масло,бидејќи моторот е од постарите генерации со 155 кс и еден куп сензори,секое одстапување од пропишаните норми одма се одразува на работата на моторот и потрошувачката,така да денешниве горива мора да се подхрануваат со адитивче  :)


А да си го потхранеше со плинче паметно ке стореше.
умно збориш,ама до каде што прашав,никој не ми даде гаранција за овој тип на мотор дека нема да има проблеми на плин,сите дигаат раменици,реков дека овој тип на мотор е најспецифичен од таа палета на мотори за тоа време,да бесе само 1.8 или 2.0 или 1.8 16V лесно ќе беше,не знам јас друга xantia во МК без плин,само мојава е без плин бидејќи е 2.0 16v и под мала гас работи малку специфично,Plimont и останатите сервиси во МК добро ми го објаснија тоа,дека ќе има проблеми при работата во лер,а тоа јас не сакам да и се случи,перфекционист сум по професија и ќе треба да го извадам плинот одма,со редовно одржување како што јас знам,супер ми е и на бензин,со оглед дека и немам многу време да ја возам,само во овој зимски период кога сум послободен,плин ама ич не ми се исплати,треба да ја возам на плин 10 години па да ми се исплати,поефтино е со адфитивче еднаш месечно.
Новиве системи имаат штелање преку плинското еку во лер да работи на бензин. Незнам дали тоа би помогнало, можеби треба по плинскиве форуми на пријателите на карклаб да си прашаш.. веројатно има спас и за твојот мотор, само треба да се најде :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #406 на: 04 Јануари 2012, 11:13:59 am »
Прашав.......иако моторот е во перфектна состојба со само 187 000км,ама стар е типот на моторот 1993година,има еден куп сензори што ја следат работата на моторот,и се многу осетливи на било кој сензор ако има мало одстапување во квалитет на гориво или масло или свеќици,одма јавува грешка,сега одкако се научив што и како бара моторот,не одтапувам од тие горива ,масла ,едитиви свеќици,и немам никаков проблем,забрзување 0-100 8.8сек,мах.брзина 215км кои ги развива доста брзо,единствен проблем е потрошувачка во град,лето 10л зима 15л,на отворн пат лето 8-9л со клима,зима 10-12 л ,без штедење на гаста,со штедење до90-100,потрошувачка 7,5-8л,ама ја вози да те видам хаntia 2.0 16v 155кс со хидраулично подвозје + хидрактив ,ова последново сега се вградува и на најсовремени возила само што е пософистицирано направено,со 100км,ништо не се осеќа во кабината,како да стои во место колата,ќе си останам на бензин ............

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #407 на: 04 Јануари 2012, 12:05:21 pm »
Да се надоврзам на Џиџи, незнам дали сеуште овој адитивот на Кастрол се продава во вакво пакување http://www.yellowpages.rs/komitent_multimedia/45300/45316/slike/ap_sport_-_castrol_aditiv.jpg.pagespeed.ce.rYHYXMC2Nh.jpg
ама јас топло го препорачувам, го користев на претходната кола, една зима овој период во 4 саат сабајле беше -20 ц, мислев дека колата ќе си ја земам на пролет од пред Ратрак, ама запали од прва, без никаков проблем со овој адитив иако без адитив знаеше и на малку под нулата да завергла и да пали од втор па и трет обид.

И јас вакво користев,1 шишенце 9 год. го користев бидејќи само во зимо ставав.И бев презадоволен,е сега djidji рече во друго паковање е адитивот.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #408 на: 04 Јануари 2012, 14:42:55 pm »
Дечки, едно питањце.

Ако е толку добро да се тураат адитиви у моторот, зошто произведувачите на колите тоа не го препорачуваат?

Зошто во сервисниот план никаде не пишува „на толку-и-толку километри да се стави едно шишенце ова-она“?

Не ми рипајте, не викам дека не е добро. Само не знам, ова малку ме буни и затоа прашувам.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #409 на: 04 Јануари 2012, 14:48:21 pm »
е тоа не знам ни јас, кога ја земав колата од порше, ги прашав за адитиви во гориво, ми рекоа ништо да не ставам....ама па од кај знае тој продавачот за кератек ;D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #410 на: 04 Јануари 2012, 15:02:23 pm »
Да се надоврзам на Џиџи, незнам дали сеуште овој адитивот на Кастрол се продава во вакво пакување http://www.yellowpages.rs/komitent_multimedia/45300/45316/slike/ap_sport_-_castrol_aditiv.jpg.pagespeed.ce.rYHYXMC2Nh.jpg
ама јас топло го препорачувам, го користев на претходната кола, една зима овој период во 4 саат сабајле беше -20 ц, мислев дека колата ќе си ја земам на пролет од пред Ратрак, ама запали од прва, без никаков проблем со овој адитив иако без адитив знаеше и на малку под нулата да завергла и да пали од втор па и трет обид.

И јас вакво користев,1 шишенце 9 год. го користев бидејќи само во зимо ставав.И бев презадоволен,е сега djidji рече во друго паковање е адитивот.

Да, порано беше во пакување како на линкот од kalimero, а сега е во друго пакување - како на мојата слика.

Искрено и не се можда 100% исти, ама добро е и новово - го користам лично, брат ми, колегите на работа ...
« Последно менување: 04 Јануари 2012, 18:30:58 pm djidji »

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6106
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #411 на: 04 Јануари 2012, 15:16:58 pm »
Djidji, здраво! Нов сум на форумов, па ако не му е место на прашањево тука, нека го преместат модераторите:

Значи - гледам во неколку наврати го споменуваш во позитивна конотација антифризот Aral Silicate free G12+. По постовите, гледам дека си повеќе од компетентен, па сакав да те прашам за совет за неколку работи:

1. Каде можам да најдам таков антифриз? Никаде не сум сретнал..
2. Колку литри е пакувањето, и колку му е цената?
3. Како да го промешам, во каков сооднос? Со што да го мешам - дестилирана вода што ја продаваат по бензинскиве? Или воопшто не се меша, туку се става концентрат, како што е?
4. Како би проверил колку течност е потребна за системот на мојот автомобил?
5. Пошто налетав на Wurth антифриз со G12 спецификации, што мислиш за него, дали е доволно квалитетен, пошто не сакам да ставам непроверена работа во колата? Цената му беше 300 денари - литро.

Се работи за Opel Astra Classic II (Astra G), so 1.4 Ecotec Twinport мотор, 90 кс.

Се извинувам на долгиот пост, па ако не ти е тешко да ме удостоиш со одговор, бескрајно ќе ти бидам благодарен.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #412 на: 04 Јануари 2012, 15:47:17 pm »
Толку ти е оригиналниот ГМ антифриз Г-12, а може и малку поефтин.Можеш да го најдеш во сите продавници за Опел делови.Концетрат е и се меша 50/50. И е longlife.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6106
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #413 на: 04 Јануари 2012, 16:42:47 pm »
Толку ти е оригиналниот ГМ антифриз Г-12, а може и малку поефтин.Можеш да го најдеш во сите продавници за Опел делови.Концетрат е и се меша 50/50. И е longlife.

Благодарам, marsher.. А во поглед на квалитетот, има ли некоја разлика? Колку литри ми требаат мене, односно колку одат во мојата кола? Longlife значи дека не се менува воопшто, или се менува на одреден број километри/години?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #414 на: 04 Јануари 2012, 17:31:37 pm »
Djidji, здраво! Нов сум на форумов, па ако не му е место на прашањево тука, нека го преместат модераторите:

Значи - гледам во неколку наврати го споменуваш во позитивна конотација антифризот Aral Silicate free G12+. По постовите, гледам дека си повеќе од компетентен, па сакав да те прашам за совет за неколку работи:

1. Каде можам да најдам таков антифриз? Никаде не сум сретнал..
2. Колку литри е пакувањето, и колку му е цената?
3. Како да го промешам, во каков сооднос? Со што да го мешам - дестилирана вода што ја продаваат по бензинскиве? Или воопшто не се меша, туку се става концентрат, како што е?
4. Како би проверил колку течност е потребна за системот на мојот автомобил?
5. Пошто налетав на Wurth антифриз со G12 спецификации, што мислиш за него, дали е доволно квалитетен, пошто не сакам да ставам непроверена работа во колата? Цената му беше 300 денари - литро.

Се работи за Opel Astra Classic II (Astra G), so 1.4 Ecotec Twinport мотор, 90 кс.

Се извинувам на долгиот пост, па ако не ти е тешко да ме удостоиш со одговор, бескрајно ќе ти бидам благодарен.


Здраво RedBaron и добредојде. Мило ми е што ти се свиѓаат моите постови :P


Aral Silicate free G12+ го има во Ауто Филтер во К4 (до месарата Поповски).

http://autofilter.mk/Default.aspx 

Пакувањето е од литро. Цена не памтам, ама околу 5 евра мислам дека беше.

Се меша 50%-50% (со дестилирана вода која ја има исто така во Ауто Филтер).

Возилата од 1997, па наваму можат да користат слободно G12.

http://www.blauparts.com/vw/vw_fluid/vw_antifreeze_anti_freeze_fluid.shtml

Овде можеш да провериш све што те интересира за твоето возило:
http://ew5.earlweb.com/search.php?category=6&sector=9&site=41&region=59&brand=45&__utma=211053313.1490545144.1316349489.1323023087.1325693949.25&__utmz=211053313.1325693949.25.24.utmcsr%3Dmotul.gr|utmccn%3D%28referral%29|utmcmd%3Dreferral|utmcct%3D%2F&PHPSESSID=82qhq7arqdssde8d3otgme01i4&__utmb=211053313.34.10.1325693949&__utmc=211053313&language=5

Сите G12 + антифризи се longlife. Наредниот пат ќе ставам G12 ++, ама уште го нема во МК, па треба и него да го нарачам :D
Wurth антифриз ... хммм незнам, ова е фирма пред се за алат, а средствата кои ги продава се од друг производител кој го користи неговото име. Ја го имам истиот мотор како твојот и би те советувал да си купиш Арал или како marsher што вели оригиналниот GM антифриз G12 - ипак што е сигурно, сигурно е :) btw Опел си е Опел ;)

Поздрав колега, се читаме  8)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6106
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #415 на: 04 Јануари 2012, 18:30:12 pm »
Djidji, здраво! Нов сум на форумов, па ако не му е место на прашањево тука, нека го преместат модераторите:

Значи - гледам во неколку наврати го споменуваш во позитивна конотација антифризот Aral Silicate free G12+. По постовите, гледам дека си повеќе од компетентен, па сакав да те прашам за совет за неколку работи:

1. Каде можам да најдам таков антифриз? Никаде не сум сретнал..
2. Колку литри е пакувањето, и колку му е цената?
3. Како да го промешам, во каков сооднос? Со што да го мешам - дестилирана вода што ја продаваат по бензинскиве? Или воопшто не се меша, туку се става концентрат, како што е?
4. Како би проверил колку течност е потребна за системот на мојот автомобил?
5. Пошто налетав на Wurth антифриз со G12 спецификации, што мислиш за него, дали е доволно квалитетен, пошто не сакам да ставам непроверена работа во колата? Цената му беше 300 денари - литро.

Се работи за Opel Astra Classic II (Astra G), so 1.4 Ecotec Twinport мотор, 90 кс.

Се извинувам на долгиот пост, па ако не ти е тешко да ме удостоиш со одговор, бескрајно ќе ти бидам благодарен.


Здраво RedBaron и добредојде. Мило ми е што ти се свиѓаат моите постови :P


Aral Silicate free G12+ го има во Ауто Филтер во К4 (до месарата Поповски).

http://autofilter.mk/Default.aspx 

Пакувањето е од литро. Цена не памтам, ама околу 5 евра мислам дека беше.

Се меша 50%-50% (со дестилирана вода која ја има исто така во Ауто Филтер).

Возилата од 1997, па наваму можат да користат слободно G12.

http://www.blauparts.com/vw/vw_fluid/vw_antifreeze_anti_freeze_fluid.shtml

Овде можеш да провериш све што те интересира за твоето возило:
http://ew5.earlweb.com/search.php?category=6&sector=9&site=41&region=59&brand=45&__utma=211053313.1490545144.1316349489.1323023087.1325693949.25&__utmz=211053313.1325693949.25.24.utmcsr%3Dmotul.gr|utmccn%3D%28referral%29|utmcmd%3Dreferral|utmcct%3D%2F&PHPSESSID=82qhq7arqdssde8d3otgme01i4&__utmb=211053313.34.10.1325693949&__utmc=211053313&language=5

Сите G12 + антифризи се longlife. Наредниот пат ќе ставам G12 ++, ама уште го нема во МК, па треба и него да го нарачам :D
Wurth антифриз ... хммм незнам, ова е фирма пред се за алат, а средствата кои ги продава се од друг производител кој го користи неговото име. Ја го имам истиот мотор како твојот и би те советувал да си купиш Арал или како marsher што вели оригиналниот GM антифриз G12 - ипак што е сигурно, сигурно е :) btw Опел си е Опел ;)

Поздрав колега, се читаме  8)

Благодарам на екстремно брзиот и стручен одговор. Така е - Опел си е Опел. Во мојата кола е фабричкиот антифриз, така да најверојатно е ГМ. Не дека нешто има мака, но нивото паѓа под нормалното за еден прст. Кога ја сервисирав летово, доставија до "реброто" од казанчето, и после 200-300 километри, пак опадна на тоа ниво, и таму стои. Значи, некаде оди тој антифриз. Само не ми е јасно каде..?

Уште една работа - го мерев вчера, тоа апаратчето покажа отчитување од -22 степени.. Не е ли тоа малку за Г12 антифриз..?

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #416 на: 04 Јануари 2012, 19:41:40 pm »
Толку ти е оригиналниот ГМ антифриз Г-12, а може и малку поефтин.Можеш да го најдеш во сите продавници за Опел делови.Концетрат е и се меша 50/50. И е longlife.

Благодарам, marsher.. А во поглед на квалитетот, има ли некоја разлика? Колку литри ми требаат мене, односно колку одат во мојата кола? Longlife значи дека не се менува воопшто, или се менува на одреден број километри/години?
Капацитетот на системот за ладење е 6,5л, така да 3л концетрат ќе ти завршат работа.
Прво се тура антифризот а потоа се дополнува со вода, ова е така затоа што течноста од системот не истекува во целост, некој мал дел останува.
Се менува само по потреба...нечистотии од други приченители, истекување од системот итн....
Квалитетот не е спорен на ГМ антифризот.
-22 за наши услови и зими, сем ако неживееш во Битола е доволно, но вероватно е со таква концетрација од фабрика или наместо антифриз е дотурана вода.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #417 на: 06 Јануари 2012, 17:08:00 pm »
Апдејт, после 60 км извозени со кератекот нема некоја разлика, ќе видиме понатаму
>>>>><<<<<

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #418 на: 06 Јануари 2012, 17:16:53 pm »
И да ти додало 10 коњи, човек не може да ги осети.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #419 на: 06 Јануари 2012, 17:20:47 pm »
Дечки, едно питањце.

Ако е толку добро да се тураат адитиви у моторот, зошто произведувачите на колите тоа не го препорачуваат?

Зошто во сервисниот план никаде не пишува „на толку-и-толку километри да се стави едно шишенце ова-она“?

Не ми рипајте, не викам дека не е добро. Само не знам, ова малку ме буни и затоа прашувам.