Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 409208 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #390 на: 03 Јануари 2012, 23:05:12 pm »
ај ако има некој на турбо дизел што ставил кератек нека се јави пред да се решам да видам што ке каже

Отсутен Toni101

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #391 на: 03 Јануари 2012, 23:45:35 pm »
Другарче мое стави на Фиеста тдци, спие моторчето ептен се смири

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #392 на: 03 Јануари 2012, 23:48:06 pm »
ај ако има некој на турбо дизел што ставил кератек нека се јави пред да се решам да видам што ке каже
Јас планирам да ставам на Фиестата, само да најдам малце време... Ќе биде деновиве.

Другарче мое стави на Фиеста тдци, спие моторчето ептен се смири
И јас мислам исто, затоа и би ставил.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #393 на: 03 Јануари 2012, 23:49:49 pm »
Taman idnata nedela servis pravam ako e dobro stavam obavezno, strasno dobra rabota toa ceratec

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #394 на: 03 Јануари 2012, 23:52:11 pm »
ај ако има некој на турбо дизел што ставил кератек нека се јави пред да се решам да видам што ке каже

proff...

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #395 на: 04 Јануари 2012, 00:22:29 am »
Да стaвиш ич да не се мислиш... и ќе ставаш после рeдовно :)
Да изгубиш неможи ништо но ќе добиеш многу... моето искуство е такво
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #396 на: 04 Јануари 2012, 01:22:27 am »
Де препорачајте адитив за дизел гориво.До лани користев кастрол од 500 мл,кое се ставаше во 500л нафта,на него пишуваше дека чисти довод на гориво,дизни,го спречува мрзнењето на нафтата,олеснува палење,намалува чадење и сл....Цената му беше некаде околу 700-800 ден.Па ако има нешто подобро препорачајте..Фала...
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #397 на: 04 Јануари 2012, 01:25:06 am »
Пак има од Castrol, одличен е исто - у друго паковање е ... вакво:


Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #398 на: 04 Јануари 2012, 01:28:01 am »
Пак има од Castrol, одличен е исто - у друго паковање е ...
Се мислам дали од палетата на ликви моли или пак кастрол да земам.Но најверојатно ке биде кастрол само позитивни критики имам 9 год го користев.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #399 на: 04 Јануари 2012, 01:31:00 am »
Ја на Цитроенот дизел користам Кастрол 15 години и ќе продолжам и понатаму. Одлично искуство и докажано ...

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #400 на: 04 Јануари 2012, 01:55:36 am »
Ја на Цитроенот дизел користам Кастрол 15 години и ќе продолжам и понатаму. Одлично искуство и докажано ...

Цена?
Јас само во зимо ставам,ова зимо немам ставено,и наутро кога ја палам,ми трокира 2-3 сек.до лани кога ставав немаше трокирање,ке запалеше и мирно работеше,а ова зимо одма пали,ама трокира 2-3 сек.А греачите ми се во ред.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #401 на: 04 Јануари 2012, 02:01:02 am »
600 денари мислам. И ја имав порано таков проблем со трокирање, ама со Кастрол фала Богу више немам.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #402 на: 04 Јануари 2012, 07:54:59 am »
Да стaвиш ич да не се мислиш... и ќе ставаш после рeдовно :)
Да изгубиш неможи ништо но ќе добиеш многу... моето искуство е такво

и да знаеш дека ке ставам :)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #403 на: 04 Јануари 2012, 08:47:44 am »
Да се надоврзам на Џиџи, незнам дали сеуште овој адитивот на Кастрол се продава во вакво пакување http://www.yellowpages.rs/komitent_multimedia/45300/45316/slike/ap_sport_-_castrol_aditiv.jpg.pagespeed.ce.rYHYXMC2Nh.jpg
ама јас топло го препорачувам, го користев на претходната кола, една зима овој период во 4 саат сабајле беше -20 ц, мислев дека колата ќе си ја земам на пролет од пред Ратрак, ама запали од прва, без никаков проблем со овој адитив иако без адитив знаеше и на малку под нулата да завергла и да пали од втор па и трет обид.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #404 на: 04 Јануари 2012, 10:33:53 am »
Нешто што го имам лично пробано http://www.wurth.rs/PDF_Auto/A%2005%200160.pdf и ова http://www.youtube.com/watch?v=1D3kj5TwZ2I&feature=player_embedded#!  и секогаш сега ставам LM oil 10-40 so МоS2,најдоброто масло некогаш што било налиено во мојот многу специфичен цитроенашки engine,кој бара само квалитетен бензин мин. 98 октани + адитив за зголемување на октанскиот број на горивото,квалитетно масло и редовно менување масло,бидејќи моторот е од постарите генерации со 155 кс и еден куп сензори,секое одстапување од пропишаните норми одма се одразува на работата на моторот и потрошувачката,така да денешниве горива мора да се подхрануваат со адитивче  :)


А да си го потхранеше со плинче паметно ке стореше.
умно збориш,ама до каде што прашав,никој не ми даде гаранција за овој тип на мотор дека нема да има проблеми на плин,сите дигаат раменици,реков дека овој тип на мотор е најспецифичен од таа палета на мотори за тоа време,да бесе само 1.8 или 2.0 или 1.8 16V лесно ќе беше,не знам јас друга xantia во МК без плин,само мојава е без плин бидејќи е 2.0 16v и под мала гас работи малку специфично,Plimont и останатите сервиси во МК добро ми го објаснија тоа,дека ќе има проблеми при работата во лер,а тоа јас не сакам да и се случи,перфекционист сум по професија и ќе треба да го извадам плинот одма,со редовно одржување како што јас знам,супер ми е и на бензин,со оглед дека и немам многу време да ја возам,само во овој зимски период кога сум послободен,плин ама ич не ми се исплати,треба да ја возам на плин 10 години па да ми се исплати,поефтино е со адфитивче еднаш месечно.