Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 409269 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #420 на: 08 Јануари 2012, 14:31:29 pm »
Дечки, едно питањце.

Ако е толку добро да се тураат адитиви у моторот, зошто произведувачите на колите тоа не го препорачуваат?

Зошто во сервисниот план никаде не пишува „на толку-и-толку километри да се стави едно шишенце ова-она“?

Не ми рипајте, не викам дека не е добро. Само не знам, ова малку ме буни и затоа прашувам.


Но, ова не е одговор на моето прашање.

Вон секој сомнеж разните адитиви подобруваат некои параметри на работата на моторот. Прашањето беше зошто произведувачите не ги препорачуваат.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #421 на: 08 Јануари 2012, 14:36:39 pm »
Зашто нема потреба од нив. Ние си ставаме на своја рака - секој е газда на сопственото и си донесува сопствени одлуки за истото и при тоа не мора да почитува ничиви препораки, освен во гарантниот период.
« Последно менување: 08 Јануари 2012, 15:55:42 pm djidji »

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #422 на: 08 Јануари 2012, 15:51:50 pm »
Па вероватно причините се исти, како на професорите ,кои ги тераат студентите да учат само од нивните книги.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #423 на: 08 Јануари 2012, 16:13:37 pm »
Не ги препорачуваат, зошто веројатно немаат склучено договор со некој од нив... Па да го препорачуваат.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #424 на: 08 Јануари 2012, 18:09:11 pm »
За задните дифренцијали со ограничено пролизгување од Opel,како на Омега А и Б, Сенатор и др. самата фабрика препорачува употреба на МОS2 адитив, меѓутоа во нивно пакување-ГМ.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #425 на: 08 Јануари 2012, 18:32:06 pm »
Шо ќе препорачуваат, кога во секоја течност што ја ставаш ВЕЌЕ ИМА адитиви. Бензин со адитиви, масло за мотор со адитиви, средство за кочници со адитиви, масло за менувач со адитиви, антифриз со адитиви... кај повеќе од тоа.. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #426 на: 08 Јануари 2012, 18:35:58 pm »
Шо ќе препорачуваат, кога во секоја течност што ја ставаш ВЕЌЕ ИМА адитиви. Бензин со адитиви, масло за мотор со адитиви, средство за кочници со адитиви, масло за менувач со адитиви, антифриз со адитиви... кај повеќе од тоа.. :)


Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #427 на: 20 Јануари 2012, 17:24:05 pm »
     Да препорачам уште едно одлично средство против смрзнување, издвојување на парафини и тн. за дизелаши. Цената му е и повеќе од екстра (околу 5 евра), а пакувањето е од 1 литар и е за 1 тон нафта !!! Да, да, а производителот е ни мање ни више туку British Petrol !!! Еве шанса што не се пропушта, искуствата на тие што го користеле се најпозитивни, поготово на овие ниски температури, е па дизелаши, ако сакате возилото да ви пали на сабајле и да не ви сецка или трокира при движење и најважно да си го заштитите осетливиот систем за напојување - повелете од изволтето :D




     Звучи како јака реклама, нели :) ама у ствари не е, озбилно! Како и да, можда е најбоље marsher да ви објасни како најкомпетентен btw кај него може и да го набавите адитивот. 

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #428 на: 20 Јануари 2012, 17:30:51 pm »
Ја може ли у пикапот да ставам или не? оти МАС/овци ми рекоа ништо да не сум ставал зимно време, демек! ?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #429 на: 20 Јануари 2012, 17:58:51 pm »
јас уште се мислам дали на 1.9TDI да му турам кератек, на ибицата и турив одлично се покажува како поминува време

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #430 на: 20 Јануари 2012, 18:00:58 pm »
јас уште се мислам дали на 1.9TDI да му турам кератек, на ибицата и турив одлично се покажува како поминува време

Proff има само пофални зборови за Ceratec во Астрата.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #431 на: 20 Јануари 2012, 18:01:20 pm »
Ја може ли у пикапот да ставам или не? оти МАС/овци ми рекоа ништо да не сум ставал зимно време, демек! ?
Ништо да не ставаш,за да ти замрзне нафтата ;D
Преку зима ставајси адитивче за нафта,против смрзнување,прочистување и тн
Мене ланска зима на голфот во фебруари ми замрзна и 2 дена така стоеше голфот !
« Последно менување: 20 Јануари 2012, 20:04:01 pm JoveVW »
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #432 на: 20 Јануари 2012, 18:01:58 pm »
ама мислам бензин му беше?? ако е дизел сигурно е common rail а моево е PD и незнам...

Ништо да не ставаш,за да ти замрзне нафтата ;D
Преку зима ставајси адитивче за нафта,против смрзнување,прочистување и тн
Мене ланска зима на голфот во фебруари ми замрзна и 2 дена така стоеше голфот !

немам проблем со мрзнење, гаражирана е колата кај што е 10степени плус од тоа надвор кератек друга шема е

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #433 на: 20 Јануари 2012, 20:03:11 pm »
ама мислам бензин му беше?? ако е дизел сигурно е common rail а моево е PD и незнам...

Ништо да не ставаш,за да ти замрзне нафтата ;D
Преку зима ставајси адитивче за нафта,против смрзнување,прочистување и тн
Мене ланска зима на голфот во фебруари ми замрзна и 2 дена така стоеше голфот !

немам проблем со мрзнење, гаражирана е колата кај што е 10степени плус од тоа надвор кератек друга шема е
Постот се однесуваше на Спортекс и адитивот на ЏИЏИ,не на теби и кератекот ;)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #434 на: 20 Јануари 2012, 20:24:28 pm »
Кератекот е права ствар за у мотор, како и Super Diesel Flow од BP за у резервар со гориво - две тотално различни ствари, а сепак неопходни за „здравјето“ на дизелашот у зима.