Автор Тема: Што купивте или сакате да си купите за вашите автомобили  (Прочитано 586090 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Океј, фала на инфо :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Ние имаме ко првиот компресор, неколку пати улетал и завршил работа.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
^^ Takoџе. Баш пред некој ден го употребив, си заврши работа ама уште два пати му даам рок до цркнување - не повеќе :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Ние имаме ко првиот компресор, неколку пати улетал и завршил работа.

исто и јас имам таков... ама морам да нагласам дека над 1,5 бар да напумпаш со него е живо чудо.. посекако ке ти напумпа доволно за до бензинска...

и уште нешто... пред да почнеш да пумпаш со него, крени ја колата на дизалица... така ке се ослободи гумата од притисокот/тежината на возилото и полесно т.е. поише ке се напумпа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Си купив мала резервна гума за Корсичето. Конечно пак имам багажник.  :D


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Мкнев и ја ваква се додека у стоп ен го не ми кажаа дека нема да ја собира од шепите :) инаку купени амортизери сакс, дискови и плочки ате, мотулче со компет филтри па следат детали наскоро.

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 489
Филтер за воздух 960ден од мегауто


Карбон полен филтер (920ден од еуро007 ) во комбинација со дезентал (средство за дезинфекција ) и сеа за сеа нема непријатен мирис


Спрејчето го земав од макпетрол 330ден




последниве слики само да покажам запрљаност на клапната и со спрејчето успешно исчистена

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Треба да си купам и јас вакво спрејче. Фала на инфо. Стакло си ја направил клапната.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
@Gabau: сигурно е карбон филтерот? Некако евтино ми стои ко за карбон...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 489
Па они го викаат карбон ама тоа е уствари со активен јаглен од оние црни што се и нови кога се.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Знам дека е со активен јаглен, ама некако џабе ми е карбон филтер ко за 980 денара... Обично се значително поскапи, затоа...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 489
Обичен полен филтер е околу 450 ден. а овој е дупло поскап.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
За моено, обичен е околу 600 денара, карбонот е помеѓу 1600 и 2000. Во МАС едно време го наплаќаа 2700 денара, не знам колку делкаат сеа :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 489
Јас во сервис плаќав по 700ден за филтер и р.рака а годинава решив сам да го сменам и боље сам што го мењав пошто видов дека мајсторот од 3 шрафа од педалата за гас ставил само 2 и тоа го заебал навојот на матиците и пола саат се мучев да ги одшрафам, а од капакот од полен филтерот од 4 шрафа имаше само еден, затоа од сад па надаље бар за вакви работи сам ќе мењам а за мала доплата имам многу подобар филтер.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
После срањето мене што ми се деси мотор сам ќе мењам, не па филтри...