Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1859425 пати)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5085 на: 17 Август 2017, 14:10:52 pm »
Дечки ми треба помош од вас. Имено се работи за пунтич :) Поради моја грешка, светна сијаличето за аирбег и сега не се гаси. Го свртев цело Скопје, бев кај Илија-фиат сервис, кај Тале исто за Фиат, во Автотек и на уште 4-5 места и некој нема тестер, некој има ама нема лиценца и така. Повеке од 2 недели се мачам со ова сијаличе, а ужасно се нервирам кога нешто не чини на колата(не дека не вози вака ама ме нервира)

Прашањето до вас ми е: Дали имате некој во Скопјево што посодеува постар тестер или знаете некој сервис што може да ми заврши работа. Инаку џекот за читање на грешката е како овој десно само женско

Ви благодарам

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5086 на: 17 Август 2017, 14:12:35 pm »
Дисфункцика на само една диода може да доведе до привидна не исправност на реглерот, а ако не се отстрани дефектот на време, може и да го оштети реглерот па и намотките.
Ако е прегорена една диода се добива лажна слика дека се е во ред, но не е па акумулаторот се празни по неприметно, а напонот изгледа како да е во ред.



Тука е неговиот проблем,  една диода (или повеке) од грецовиот чвор е  пробиена и "пушта"  во двете насоки,  кога колата не е запалена,  намотките на алтернаторот стануваат потрошивач.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5087 на: 17 Август 2017, 14:14:37 pm »
Дечки ми треба помош од вас. Имено се работи за пунтич :) Поради моја грешка, светна сијаличето за аирбег и сега не се гаси. Го свртев цело Скопје, бев кај Илија-фиат сервис, кај Тале исто за Фиат, во Автотек и на уште 4-5 места и некој нема тестер, некој има ама нема лиценца и така. Повеке од 2 недели се мачам со ова сијаличе, а ужасно се нервирам кога нешто не чини на колата(не дека не вози вака ама ме нервира)

Прашањето до вас ми е: Дали имате некој во Скопјево што посодеува постар тестер или знаете некој сервис што може да ми заврши работа. Инаку џекот за читање на грешката е како овој десно само женско (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ви благодарам
Никако да ти одговорам,  ама од немање време.  Помини  да ти дадам адаптерски кавел,  а за ккл побарај на друго место,  за жал не работи она што го имам..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5088 на: 17 Август 2017, 19:15:47 pm »
Ако имаш адаптер јас иам елм можеме да завршиме работа

edit: сеа гледам неможе на твоето пунто со елм само со ккл

у глобала за аирбег екуто само со ккл може... исто е и кај мене...  ги чита сите екуа освен за абс и аирбег.

а се мислев дали елм дали ккл да зеам...
« Последно менување: 17 Август 2017, 19:26:54 pm Bumb »

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5089 на: 17 Август 2017, 20:17:56 pm »
Колку што памтам 155-та има оваков џек на компјутерот. Жиле иди кај Маршер ...

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5090 на: 17 Август 2017, 21:05:35 pm »
Колку што памтам 155-та има оваков џек на компјутерот. Жиле иди кај Маршер ...
Е да на Маршер не ми текна. Само не му ја знам новата локација. Ако знаеш каде е, пушти координати
Ако имаш адаптер јас иам елм можеме да завршиме работа

edit: сеа гледам неможе на твоето пунто со елм само со ккл

у глобала за аирбег екуто само со ккл може... исто е и кај мене...  ги чита сите екуа освен за абс и аирбег.

а се мислев дали елм дали ккл да зеам...
Да ккл протокол треба. Денес бев и во автотек кај шиникот и со ккл протокол не сакаше бидејки требаше постар софтвер.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5091 на: 17 Август 2017, 21:14:29 pm »
Маршер ти е преку пругата во насока од Маџари кон Трубарево, од десна страна веднаш после сточен пазар на главната улица.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5092 на: 17 Август 2017, 22:15:00 pm »
Има нешто натпис на фирмата??

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5093 на: 17 Август 2017, 22:24:36 pm »
Колку што памтам 155-та има оваков џек на компјутерот. Жиле иди кај Маршер ...
Е да на Маршер не ми текна. Само не му ја знам новата локација. Ако знаеш каде е, пушти координати
Ако имаш адаптер јас иам елм можеме да завршиме работа

edit: сеа гледам неможе на твоето пунто со елм само со ккл

у глобала за аирбег екуто само со ккл може... исто е и кај мене...  ги чита сите екуа освен за абс и аирбег.

а се мислев дали елм дали ккл да зеам...
Да ккл протокол треба. Денес бев и во автотек кај шиникот и со ккл протокол не сакаше бидејки требаше постар софтвер.
За софтвер не е проблем ќе ти средам ако обезбедиш   ккл.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5094 на: 18 Август 2017, 01:28:46 am »
Ке видам што ке направам, па ако треба ке барам помош.

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 513
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5095 на: 18 Август 2017, 20:01:35 pm »
Кој може да ми се нафати да ми го среди сончевиот кров на Мерцедес А180? Кровот си работи нормално само не се затвора до крај од возачката страна и зуи на поголема брзина заради струењето на ветерот.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5096 на: 18 Август 2017, 21:25:05 pm »
Од кај да купам Bosch свеќици и да бидам сигурен дека не се кинески?
и кабли ми требаат

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • Eбач на батерии :D
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5097 на: 18 Август 2017, 21:50:18 pm »
Bis-oil официјални убозници за bosch.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5098 на: 18 Август 2017, 22:38:00 pm »
Од шо можи да прегорва сијаличка на лев штоп на сеат алтеа со другар ми 5 пати во еден месец менавме,  бевме на електричар ама не матка заради гужвата со "ела утре посабајлечки ќе видиме" три дена веќе..неможи да ја остај другарот таму оти потребна му е колата заради здравствени проблеми неможе да се движи мн. пешки.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3989
  • MadaFunker
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5099 на: 18 Август 2017, 23:07:10 pm »
Кој може да ми се нафати да ми го среди сончевиот кров на Мерцедес А180? Кровот си работи нормално само не се затвора до крај од возачката страна и зуи на поголема брзина заради струењето на ветерот.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Друже ја би ти рекол Youtube tutorial (ако има) и сам да пробаш.
New blood of old school