Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1858168 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13845 на: 09 Август 2024, 16:42:11 pm »
Да се излупи таа "гумирана" боја (со четче и парфем за кола во шишенце) па да се исфарба со пласти дип ако сакаш да биде нешто приближно на тоа или пак да се излупи исто и да се обложи со црна мат фолија.

Мене ми изгледа како боја, нешто како пласти дип. Дали е фолија?

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13846 на: 09 Август 2024, 17:34:06 pm »
на јундаји и30 има проблем при палење , некогаш го препознава некогаш не књучот 
во јундаји тек на 23 август термин
некоја препорака каде би можел да отидам дали постои опција таа проверка да се исклужи софтверски ?
во мида тек на 23.8.
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13847 на: 09 Август 2024, 17:38:36 pm »
Може да го решиме ние во Прилеп, може и во Тетово, а може и Скопје кај колеги. За кој град те интересира?
Прашуваш за исклучување на имобилајзер или проверка?

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13848 на: 09 Август 2024, 17:59:47 pm »
Да се излупи таа "гумирана" боја (со четче и парфем за кола во шишенце) па да се исфарба со пласти дип ако сакаш да биде нешто приближно на тоа или пак да се излупи исто и да се обложи со црна мат фолија.

Мене ми изгледа како боја, нешто како пласти дип. Дали е фолија?

Да, пласти дип е, не е фолија.

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13849 на: 09 Август 2024, 19:30:38 pm »
@nestor04

moze i vo sk ili pp.
da se iskluci softverski proverka na codot na kljucot so kompjuterskiot unitsto mu e, da pali direkt ko da nema code.
prati mi tel po pp za prilep i skopje
ako ne zavrsam rabota utrevo sk togas za pp kje bide.

poz
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13850 на: 09 Август 2024, 21:20:31 pm »
Имаш пп. :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13851 на: 10 Август 2024, 10:54:52 am »
Дечки има ли некој што може да го среди ова? https://imgur.com/jiIkiNT

Како меурчиња има на пластиката од вратата кадешто се наоѓаат командните копчиња.
Претпоставувам дека е од сонце така направен, а колата беше таква уште од сам старт.
Се мислев и дали да ја излупам фолијава бидејќи има недопрена пластика и убаво изгледа (glossy e, ама па такви површини повеќе се гребат) и така да си терам, ама ај да не ја изгребам пластиката па да ја покријам пак си реков на крај.

Доста време поминав со ова сакам да го средам бидејќи ме иритира и не ми е убава глетка. Имав и купено фолии за сам да ја средувам, на крај се откажав за да не зезнам работа па да се препуштам на некој што се разбира.

Ако имате предлог некаков, кажете.

Ова ми се најслатките проблеми за решавање во кола и во ентериер, бидејќи навистина не може да се утне, а процесот е МНОГУ терапевтски и смирувачки.

Ќе си седнеш ќе си го излупиш ова, ќе си исчистиш после со алкохолче, и ќе си залепиш парче мат црна фолија, ако треба и 5 пати ново парче додека не му го фатиш теркот.

Јас кај мене копчињата за прозори ги решив со спреј за фарбање кожа, логиката викаше дека ако бојата е доволно отпорна да трпи "сообраќај" на волан и седишта, ќе трпи и на копчиња за прозори кои знам дека ќе ги користам повнимателно од претходните газди.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13852 на: 10 Август 2024, 11:41:20 am »
Околу копчињата моментот до ознаки како ги реши да не ги префарбаш?

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13853 на: 10 Август 2024, 13:31:22 pm »
Дечки има ли некој што може да го среди ова? https://imgur.com/jiIkiNT

Како меурчиња има на пластиката од вратата кадешто се наоѓаат командните копчиња.
Претпоставувам дека е од сонце така направен, а колата беше таква уште од сам старт.
Се мислев и дали да ја излупам фолијава бидејќи има недопрена пластика и убаво изгледа (glossy e, ама па такви површини повеќе се гребат) и така да си терам, ама ај да не ја изгребам пластиката па да ја покријам пак си реков на крај.

Доста време поминав со ова сакам да го средам бидејќи ме иритира и не ми е убава глетка. Имав и купено фолии за сам да ја средувам, на крај се откажав за да не зезнам работа па да се препуштам на некој што се разбира.

Ако имате предлог некаков, кажете.

Ова ми се најслатките проблеми за решавање во кола и во ентериер, бидејќи навистина не може да се утне, а процесот е МНОГУ терапевтски и смирувачки.

Ќе си седнеш ќе си го излупиш ова, ќе си исчистиш после со алкохолче, и ќе си залепиш парче мат црна фолија, ако треба и 5 пати ново парче додека не му го фатиш теркот.

Јас кај мене копчињата за прозори ги решив со спреј за фарбање кожа, логиката викаше дека ако бојата е доволно отпорна да трпи "сообраќај" на волан и седишта, ќе трпи и на копчиња за прозори кои знам дека ќе ги користам повнимателно од претходните газди.

фолиите што ги имам не знам кај ми се ставени, ако не ги најдам ќе треба сега одново да нарачувам и да ги чекам... немам појма кај има тука такви работи да се продаваат никогаш не сум заприметил.
Исто така малце сум живчан човек за вакви работи и мислев да му платам на некој за да ми ги направи  ;D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13854 на: 10 Август 2024, 13:41:51 pm »
Фолија имаш во Прографика, МикроАсу, и на уште некои места низ Скопје. Не треба нарачки, одиш, ти сечат парче 100х120, плаќаш 300 денари, и после се учиш и си лепиш :)

А има и да ти го среди некој, ваљда. Не сум се заинтересирал за таа опција зошто обожавам вакви проектчиња.

Околу копчињата моментот до ознаки како ги реши да не ги префарбаш?

Нема кај Мито принтани ознаки на пластиката освен на самите копчиња:

« Последно менување: 10 Август 2024, 14:04:54 pm MartinAlfista »

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13855 на: 10 Август 2024, 15:01:06 pm »
ke moze preporaka za mehanicar vo skopje?
se rabotiza hyundai i30 1.6i 90kw ima problem pr palenje:
nekogas pali bez problem
nekogas samo vergla ne moze da zapali

navodno nesto so ucituvanje so kodot ne e vo red

thx
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен kristijan250

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13856 на: 10 Август 2024, 20:29:42 pm »
Кај можам да најдам вакво црево за бмв со можност за достава

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 277
  • The best or nothing.
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13857 на: 10 Август 2024, 20:54:06 pm »
ke moze preporaka za mehanicar vo skopje?
se rabotiza hyundai i30 1.6i 90kw ima problem pr palenje:
nekogas pali bez problem
nekogas samo vergla ne moze da zapali

navodno nesto so ucituvanje so kodot ne e vo red

thx

Да видиш прво во АвтоКлиник (маџари). Ако не го решат они, терај во servis vag. Се вика ваг, ама чепка се, а има и многу опрема/алат.

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 209
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13858 на: 13 Август 2024, 16:53:01 pm »
Нон стоп ми се уклучува индикаторот за аибег, ја ресетирам ок е ден два после пат се појавува, под седиштата спојките ок се, а светна после смукалка, треба да барам автоелекричар, електроничар ...

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #13859 на: 13 Август 2024, 17:02:13 pm »
Нон стоп ми се уклучува индикаторот за аибег, ја ресетирам ок е ден два после пат се појавува, под седиштата спојките ок се, а светна после смукалка, треба да барам автоелекричар, електроничар ...

Што значи дека под седиштето спојките веројатно и не се ок. Извади ги и стави ги убаво, па ресетирај и види.