Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755779 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10425 на: 07 Ноември 2021, 21:28:31 pm »
Не е проблем, сите (понови) коли го праат тоа. Зошто, не би знаел, веројатно да ги држи системите (електрични, хидраулични и сл) во „топ форма“ додека се движи колата.
Дали на 147ката ти правеше така? Прееска проверив на мојата (115кс, би требало слично да работат со твојата), но вртежите не мрднуваат воопшто.

Освен дека велиш понови коли, па можда од  еуро4 (лупам) и нагоре имаат таков принцип на работа.

Кој пазел на таа 147-ца, палиш, газиш и стигнуваш до 100 за 5-6 секунди :)))
Нема време за обртаи тука... :D
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10426 на: 07 Ноември 2021, 21:29:56 pm »
Не е проблем, сите (понови) коли го праат тоа. Зошто, не би знаел, веројатно да ги држи системите (електрични, хидраулични и сл) во „топ форма“ додека се движи колата.
Дали на 147ката ти правеше така? Прееска проверив на мојата (115кс, би требало слично да работат со твојата), но вртежите не мрднуваат воопшто.

Освен дека велиш понови коли, па можда од  еуро4 (лупам) и нагоре имаат таков принцип на работа.

Кој пазел на таа 147-ца, палиш, газиш и стигнуваш до 100 за 5-6 секунди :)))
Нема време за обртаи тука... :D
Не е во лер возена никогаш, само гас

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10427 на: 07 Ноември 2021, 21:32:20 pm »
Не е проблем, сите (понови) коли го праат тоа. Зошто, не би знаел, веројатно да ги држи системите (електрични, хидраулични и сл) во „топ форма“ додека се движи колата.
Дали на 147ката ти правеше така? Прееска проверив на мојата (115кс, би требало слично да работат со твојата), но вртежите не мрднуваат воопшто.

Освен дека велиш понови коли, па можда од  еуро4 (лупам) и нагоре имаат таков принцип на работа.

Кој пазел на таа 147-ца, палиш, газиш и стигнуваш до 100 за 5-6 секунди :)))
Нема време за обртаи тука... :D
Не е во лер возена никогаш, само гас

Ќути, (сепак) успеа да ја продаде после мене, инаку го кркав обртајот... :))))
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10428 на: 07 Ноември 2021, 22:00:24 pm »
Не е проблем, сите (понови) коли го праат тоа. Зошто, не би знаел, веројатно да ги држи системите (електрични, хидраулични и сл) во „топ форма“ додека се движи колата.
Дали на 147ката ти правеше така? Прееска проверив на мојата (115кс, би требало слично да работат со твојата), но вртежите не мрднуваат воопшто.

Освен дека велиш понови коли, па можда од  еуро4 (лупам) и нагоре имаат таков принцип на работа.
Мислам не, тој дизел у лер има снага планина да качи ;D
Мислам дека за бензинци праиме муабет BTW.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10429 на: 07 Ноември 2021, 22:14:01 pm »
Не е проблем, сите (понови) коли го праат тоа. Зошто, не би знаел, веројатно да ги држи системите (електрични, хидраулични и сл) во „топ форма“ додека се движи колата.
Дали на 147ката ти правеше така? Прееска проверив на мојата (115кс, би требало слично да работат со твојата), но вртежите не мрднуваат воопшто.

Освен дека велиш понови коли, па можда од  еуро4 (лупам) и нагоре имаат таков принцип на работа.

Кој пазел на таа 147-ца, палиш, газиш и стигнуваш до 100 за 5-6 секунди :)))
Нема време за обртаи тука... :D
Не е во лер возена никогаш, само гас

Ќути, (сепак) успеа да ја продаде после мене, инаку го кркав обртајот... :))))
Абе мака ти е шо не ја купи,сеа шкодата ти шкоде 😒😃

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10430 на: 07 Ноември 2021, 22:22:05 pm »
Не сте приметиле дека кога ќе почнат да кликаат со пиштолот се вклучува и компресорот за воздух :)
Да, сум приметил.  ??? И секогаш се запрашувам зошто баш во тој момент се активира. А уште почудно ми е што не се случува буквално во секоја бензинска - бар не мене.
На Лукоил кај цементара пуздер прават, нема шанси да не го чуеш компресорот :)

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10431 на: 07 Ноември 2021, 22:28:33 pm »
@Simo - Carrier159 за дизел правам муабет ама не сум се изјаснил . @AUUU колку што памтам дизел вози а еве и кај него се случувало истото.

А Алфата како повлекува, мислиш гољф 3 тди возиш

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2916
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10432 на: 07 Ноември 2021, 22:29:50 pm »
Не сте приметиле дека кога ќе почнат да кликаат со пиштолот се вклучува и компресорот за воздух :)
Да, сум приметил.  ??? И секогаш се запрашувам зошто баш во тој момент се активира. А уште почудно ми е што не се случува буквално во секоја бензинска - бар не мене.
На Лукоил кај цементара пуздер прават, нема шанси да не го чуеш компресорот :)

Знаете како функционира исклучувањето на пиштолот за точење или онака рандом си нафрлате факти дека ве крадат?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10433 на: 07 Ноември 2021, 22:36:53 pm »
@Simo - Carrier159 за дизел правам муабет ама не сум се изјаснил . @AUUU колку што памтам дизел вози а еве и кај него се случувало истото.

А Алфата како повлекува, мислиш гољф 3 тди возиш
Ах, кај дизели е како - кој :) Али нормално е и кај нив. За алфата, кој пробал - знае, кој не, анегдоти ќе си праи :P

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10434 на: 07 Ноември 2021, 22:39:20 pm »
Не сте приметиле дека кога ќе почнат да кликаат со пиштолот се вклучува и компресорот за воздух :)
Да, сум приметил.  ??? И секогаш се запрашувам зошто баш во тој момент се активира. А уште почудно ми е што не се случува буквално во секоја бензинска - бар не мене.
На Лукоил кај цементара пуздер прават, нема шанси да не го чуеш компресорот :)

Оти полниш кај комунистите, бе?!
На Макпетрол ова не сум забележал досега.
Почесто ставам на рамно 2/3000 отколку до крај, додуша, ама тоа штракањето било само кога сакаат да порамнат на две нули на крај во цената.
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10435 на: 07 Ноември 2021, 22:41:12 pm »
Пиштолот „штрака“ заради (против) оверфил, не го штрака пумпаџијата. Кој полнел сам, знае за што зборам. Штракање може да се деси ако не е наместен пиштолот како што треба у шупчето за полнење и кога возухот не може да излезе, па го враќа горивото во пиштол.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10436 на: 07 Ноември 2021, 22:54:39 pm »
Не сте приметиле дека кога ќе почнат да кликаат со пиштолот се вклучува и компресорот за воздух :)
Да, сум приметил.  ??? И секогаш се запрашувам зошто баш во тој момент се активира. А уште почудно ми е што не се случува буквално во секоја бензинска - бар не мене.
На Лукоил кај цементара пуздер прават, нема шанси да не го чуеш компресорот :)

Оти полниш кај комунистите, бе?!
На Макпетрол ова не сум забележал досега.
Почесто ставам на рамно 2/3000 отколку до крај, додуша, ама тоа штракањето било само кога сакаат да порамнат на две нули на крај во цената.
Пумпав гуми на Симката таму, во исто време еден дечко ставаше гориво кој се онесвести кога слушна како се активираше компресорот кој е на 5-6 метри одалеченост :)

Му го преполнија резервоарот со воздух :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10437 на: 07 Ноември 2021, 23:57:55 pm »
На работа имаме мал бензински агрегат. Горива полниме на макпетрол.
За да се наполни агрегатот со бензин, мора да точи претерано споро бидејки има сито, ако ја пушти пумпата на максимум, прелива.
Кога го полниме бензин, од пумпата бензинот истекува како ракија од казан.

Да точеа воздух со кликање или со полека пуштен пиштол, никогаш немаше бензин да наполниме во агрегатот.

Така да ваше е да оценете дали ќе верувате или нема да верувате во митот за бензинските пумпите и воздухот.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10438 на: 08 Ноември 2021, 07:55:23 am »
Пумпав гуми на Симката таму, во исто време еден дечко ставаше гориво кој се онесвести кога слушна како се активираше компресорот кој е на 5-6 метри одалеченост :)

Му го преполнија резервоарот со воздух :)

Добар виц!


Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10439 на: 08 Ноември 2021, 08:03:37 am »
Што мислите за 1.6hdi 90, во 207 мица?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that