Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755860 пати)

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2916
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8295 на: 15 Април 2020, 16:03:21 pm »
Пробај стави ги тие штрафови на друго тркало да видиш дали ќе се олабават.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8296 на: 15 Април 2020, 16:04:27 pm »
Да, доста логично. Може да пробам... Толку стегање со пиштољ по вулканизери и мајстори со 1000кг торк, ништо чудно да „отслужиле“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8297 на: 15 Април 2020, 19:10:38 pm »
Истото и мене ми се деси последните 2 пати.
Предно лево.

После промена, по некое време возење скроз олабавени сите штрафови.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8298 на: 15 Април 2020, 19:20:57 pm »
Случајно да не почнувате од предно десно, па задно десно, задно лево и кога ќе стигнете до предно лево ви паѓа концентрацијата? ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8299 на: 15 Април 2020, 19:42:29 pm »
Случајно да не почнувате од предно десно, па задно десно, задно лево и кога ќе стигнете до предно лево ви паѓа концентрацијата? ;D
Torque Wrench, клик-клик! Во Неделата трето по ред беше тоа тркало ;D Ем, секогаш, ама секогаш, по два пати вртам круг да проверам уште еднаш дали се сите штрафови стенгати.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8300 на: 15 Април 2020, 20:00:52 pm »
Единствено логично објаснување би било, Алфа :D

За џабе не ставаат детелинка со 4 листа ;D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8301 на: 15 Април 2020, 20:04:34 pm »
Кај мене сега кога го вратив летниот сет сите штрафови беа лабави дури и се изненадив бидејки зимските гуми ми ги монтираа на вулканизер кога ги купив и бидејки само со пиштолот ги стегаа, очекував престегнати штрафови, но со шипка од 1 метар на клучот поставена ги одвртев без никаков напор.

Свекиците ми беа постегнати него штрафовите на тркалата.

Затоа после тоа со шипката 180 степени ги стегнав откако претходно со рака притегнав колку можам.
Додајте уште некое кило плус на момент клучот ако веќе ги стегате со таков, не си играјте играчки со лабави штрафови.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8302 на: 15 Април 2020, 20:10:29 pm »
Не си играме со лабави штрафови, затоа ги стегаме со момент-клуч Исто така не скакме да си ги заебеме главчините и бандашите и да ги стегаме со шипки од метро. Замисли кога ќе ставиш на 1м 30кг (нормално опнување со рука) тоа ти е блиску 300Nm, а штрафови се стегаат со 100-150 (зависи од кола до кола)..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8303 на: 15 Април 2020, 20:14:59 pm »
Јас на фиато нормално ги стегнам после едвај се одвртуват.😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8304 на: 15 Април 2020, 20:17:24 pm »
Не си играме со лабави штрафови, затоа ги стегаме со момент-клуч Исто така не скакме да си ги заебеме главчините и бандашите и да ги стегаме со шипки од метро. Замисли кога ќе ставиш на 1м 30кг (нормално опнување со рука) тоа ти е блиску 300Nm, а штрафови се стегаат со 100-150 (зависи од кола до кола)..

Дека ги притегаш со момент клуч, а на крај сепак детектираш лабави штрафови.
Ете за промена стегни ги 180 (ако препорачано е 150 кај тебе)

Јас на фиато нормално ги стегнам после едвај се одвртуват.😁

Лани или преклани чинам беше кај чичко ми да видиш на неговата кола еден штраф како беше стегнат.
На неговиот клуч кој што од некаде 30 цм се издолжува до 50 цм, ставаме шипка 1 метро нејке.
На оваа едно метро додаваме уште една метро, значи вкупна должина од околу 2.5 метри и едвај се одврти ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8305 на: 15 Април 2020, 20:22:19 pm »
Не си играме со лабави штрафови, затоа ги стегаме со момент-клуч Исто така не скакме да си ги заебеме главчините и бандашите и да ги стегаме со шипки од метро. Замисли кога ќе ставиш на 1м 30кг (нормално опнување со рука) тоа ти е блиску 300Nm, а штрафови се стегаат со 100-150 (зависи од кола до кола)..

Дека ги притегаш со момент клуч, а на крај сепак детектираш лабави штрафови.
Ете за промена стегни ги 180 (ако препорачано е 150 кај тебе)

Како што реков, ги стегам со момент клуч и имам проблем само на ЕДНО тркало. Зошто немам на сите?! Истото се случуваше и со рака кога ги стегав до пред некое време, пред да купам момент клуч. На истото тркало. Логика нема у твојов муабет, пошто со момент ги притегам 10нм повеќе од препорачаното заради „не лези враже“, и исто така и вториот пат ги стегам штрафовите со истиот момент клуч на исто подесување, и после вториот пат (после извозените километри) немам никаков проблем.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2916
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8306 на: 15 Април 2020, 20:28:02 pm »
@Simo - Carrier159 Од кај го зеде момент клучот? Пушти линк ако има

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8307 на: 15 Април 2020, 20:48:44 pm »
Или од Хубо или од Бриколаж. Најобичен, на едната страна скала во Kgm на другата страна Nm... Ми личи на овој: https://pevex.hr/kljuc-moment-suki-40-210-nm-326999.html

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8308 на: 15 Април 2020, 20:59:39 pm »
Откако ќе ги завртиш со рака, потоа колку степени ги дозатегаш со овој клуч ?

Јас откако ги затегнав со рака, потоа на крената дизалица со клучот некаде околу 50-60 степени ги затегнав (знам дека беше нешто помалку од 1/4 круг)
Потоа ја спуштам колата од дизалица и со шипка од 1 метро некаде измеѓу 1/4 и 1/2 круг ги дозатегнав.

Значи некаде околу 180 до 200 степени доаѓа дека сум ги притегнал од првичното кога со прсти ги навртив (или нешто над 1/2 круг)
Дали се престегнати ќе покаже наредното вадење ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #8309 на: 15 Април 2020, 21:04:36 pm »
Затоа се користи момент клуч, за да не работиш „окативно“.

Мене во еден сервис во Скопје не ми ги достегнаа лани штрафовите на зимските гуми, па ќе останев без задно лево тркало во возење. Еден штраф комплетно фалеше, два беа лабави. Среќа осетив дека тресе задниот дел.