Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1859520 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5040 на: 02 Август 2017, 22:59:19 pm »
Читаш или коментираш чисто онака?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


билдам постови...

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5041 на: 02 Август 2017, 23:36:44 pm »
@n1kola најарно да си видиш на дијагностика,  јас исто такво рено  само седан скоро ќе го запалев на пат за Скопје, ја приметив на толку колку кајтебе стрелката дур да излезам од автопатот да застанам на макпетрол пред Велес уште 300м повозив и веќе во крајна линија замина за минута време со поприлична штета на моторот.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5042 на: 02 Август 2017, 23:48:47 pm »
Има некои дупли термопрекидачи, значи се пали и на 90 степени и на 100 степени
https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fassets.suredone.com%2F1517%2Fmedia-photos%2Fcp024157-384364045.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fitm%2FDual-Thermo-Switch-VW-Audi-Jetta-Passat-A4-S4-A6-S6-321-959-481-C-Genuine-%2F260367215463&docid=MKZdfIH7HljzeM&tbnid=_uOAPf4YmnQbsM%3A&vet=10ahUKEwjnjK39wrnVAhUSKFAKHWCxAUcQMwg3KAAwAA..i&w=798&h=800&client=ms-android-samsung&bih=296&biw=534&q=dual%20thermoswitch&ved=0ahUKEwjnjK39wrnVAhUSKFAKHWCxAUcQMwg3KAAwAA&iact=mrc&uact=8
Е сега може едниот под-прекидач да е прегорен, ало как тебе биле двата прегорени, мада примерот на сликата е за голф,не знљм кај рено како е.

Присутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5043 на: 02 Август 2017, 23:59:29 pm »
Мене ме мачи тоа што, при заминувањето на стрелката нагоре, над нормалната температура кога ќе пуштам клима(перка) стрелката си се враќа во нормалата, кај што треба и да биди... е сега дилемата е зошто пред јас да пуштам клима, а со тоа и перка, зошто перката сама не се уклучва и со тоа да спречи кревање на температурата и вакво пишење на форумот  ;D Ќе се провери утре.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5044 на: 03 Август 2017, 00:24:29 am »
Значи термостатот не чини најверојатно. Кога пушташ клима перката врти принудно т.е. наместо термостатот, перката ја пушта клим уредот и врти постојано за да се лади климата. Најверојатно истата перка е и за клима и за моторот ладење.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5045 на: 03 Август 2017, 02:43:00 am »
Чуден проблем ми се дешава на количето.. гранде пунто 1.2 нешо над 80к поминати... кога ја палам сабајле ладен мотор работи во место едно минута време со нерамни обртометри 1200-800-1100-800 за кога ке дадам гас се смири и си тера ко нормално.. вчера дојдов охрид по пат пичи количето и на стража и по автопат нормално понажање на мотор.. сабајле на паркинг исто гјаол немирен мотор некако мислам се осека мирис на бензин а може и да ми се причинува тоа..  друго се нормално .. се чудам како да ја носам на сервис шо да им кажам.. кога и ке ја однесам колата ке биде колку толку загреана и ке си работи нормално... некој слично искуство?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Според ова што го објаснуваш најверојатно проблемот е во свекиците. Смени ги прво тие па ке видиш како ке се понаша. Кога ке купуваш свекици, купи стрикно препорачани за тој мотор а не заменски, за да немаш главоболки понатаму. Фиатовите мотори си ја сакаат оргиналната свекица што ја предвидела фабриката за да работат како што треба. Инаку сличен проблем имав и јас пред некое време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5046 на: 03 Август 2017, 07:07:15 am »
Мене ме мачи тоа што, при заминувањето на стрелката нагоре, над нормалната температура кога ќе пуштам клима(перка) стрелката си се враќа во нормалата, кај што треба и да биди... е сега дилемата е зошто пред јас да пуштам клима, а со тоа и перка, зошто перката сама не се уклучва и со тоа да спречи кревање на температурата и вакво пишење на форумот  ;D Ќе се провери утре.

Кога ќе упалиш клима, компјутерот дава информација на перката да се упали, без разлика на температурата на разладната течност.
Загреј ја колата со изгасната клима, види дали ќе упали перката кога ќе дојде 90-тина степени на стрелка. Нема да ти бие тешко денес у 2 саат да ја загрееш фино над 90 у лер :) Ако не пали перката, веројатно термопрекидачот е капут. Пробај премости го, ако си дува цело време и ако не ти крева во град и гужви, терај така летоска ;D Се шалам, смени си готермопрекидачот.
BTW, како бе без клима ова време возиш?! :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5047 на: 03 Август 2017, 07:20:05 am »
Вадел некој само возачка книшка? Колку се чека?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5048 на: 03 Август 2017, 07:57:29 am »
10 дена мислам, пред една година ова

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5049 на: 03 Август 2017, 13:01:34 pm »
Мене ме мачи тоа што, при заминувањето на стрелката нагоре, над нормалната температура кога ќе пуштам клима(перка) стрелката си се враќа во нормалата, кај што треба и да биди... е сега дилемата е зошто пред јас да пуштам клима, а со тоа и перка, зошто перката сама не се уклучва и со тоа да спречи кревање на температурата и вакво пишење на форумот  ;D Ќе се провери утре.

Кога ќе упалиш клима, компјутерот дава информација на перката да се упали, без разлика на температурата на разладната течност.
Загреј ја колата со изгасната клима, види дали ќе упали перката кога ќе дојде 90-тина степени на стрелка. Нема да ти бие тешко денес у 2 саат да ја загрееш фино над 90 у лер :) Ако не пали перката, веројатно термопрекидачот е капут. Пробај премости го, ако си дува цело време и ако не ти крева во град и гужви, терај така летоска ;D Се шалам, смени си готермопрекидачот.
BTW, како бе без клима ова време возиш?! :D
Истото кажано само по стручно и по разбирливо :)
Па за зиме што ќе му е ќе си лади и без перка :D
@Bojan j може да се деси да те заборават па за една недела прашај си кај мтв може да си ја земиш и од тамо директно т.е. мене за лк така ми се деси :)

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5050 на: 03 Август 2017, 13:06:00 pm »
Чуден проблем ми се дешава на количето.. гранде пунто 1.2 нешо над 80к поминати... кога ја палам сабајле ладен мотор работи во место едно минута време со нерамни обртометри 1200-800-1100-800 за кога ке дадам гас се смири и си тера ко нормално.. вчера дојдов охрид по пат пичи количето и на стража и по автопат нормално понажање на мотор.. сабајле на паркинг исто гјаол немирен мотор некако мислам се осека мирис на бензин а може и да ми се причинува тоа..  друго се нормално .. се чудам како да ја носам на сервис шо да им кажам.. кога и ке ја однесам колата ке биде колку толку загреана и ке си работи нормално... некој слично искуство?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Anyone? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5051 на: 03 Август 2017, 13:37:47 pm »
Ти пишаја,свеќиците... 
Со карбуратор е или... ?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5052 на: 03 Август 2017, 13:39:05 pm »
Сензор за температура?  Колата мисли дека е загреана,  а не е?  Претпоставка само..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5053 на: 03 Август 2017, 14:21:46 pm »
Што пак би требало да е поврзано сосаухот аутоматски.
Да ја штекниш? На компјутер...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5054 на: 03 Август 2017, 21:19:40 pm »
Ништо не е ова пичкин дим, 155тa преге малце ја раздувавав, температура на вода 110, уље скоро 100 ка ...

Топол е воздухот нема ладење ..
« Последно менување: 03 Август 2017, 21:24:51 pm Cuore Sportivo »