Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1859610 пати)

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5010 на: 29 Јули 2017, 16:48:23 pm »
Дечки ќе ве молам за препорака за ДОБАР мајстор за Fiat/Alfa Romeo во Скопје.


Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5011 на: 29 Јули 2017, 19:50:50 pm »
Dosega mnogu pati spomnat ..Zare prasaj gi alfistite na forumot ke ti dadat brojce

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5012 на: 29 Јули 2017, 21:02:48 pm »
На алфистите им е срам да се јават, официјално никој од нив немал проблем со колата :)
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5013 на: 29 Јули 2017, 21:55:29 pm »
Барај го Жарко од Макс авто сервис: https://www.facebook.com/groups/494399530588026/


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5014 на: 30 Јули 2017, 15:04:12 pm »
го имам следниот проблем: се работи за Seat Ibiza 1.4 MPI, кога возилотот е запалено не сака менувачот да смени во никоја брзина, кога се обидувам да сменам во прва или било која возилото почнува одма да трга... а кога ке е изгасено менува во сите брзини. кога ке ставам во прва со стиснат кумплуб и кога ке го запалам возилото веднаш почнува да се движи.. до што е проблемот?

Мислам дека е ова на сајла кумплунгот, ако е така, а имаш педало убаво откажала ти е потисната плоча, т.е нов сет кумплунг треба, ако е хидрауличен и педалото не е целосно (има празен од) да се провери пумпите, ама мислам дека е сајла и спреми се за вадење мењач, или евентуално за штелување да не е само, да се провери сајлата.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5015 на: 31 Јули 2017, 19:22:18 pm »
Ми истече регистрацијата на колата во меѓувреме имав и оставинска постапка која ја завршив сега конечно, колата беше пишана на татко ми сега ќе биди на мене,  дали ќе треба да плаќам пак за нови таблици и дали ќе ми се важи нешто од тие попустите шп следуваат со тек на време од осигурување или се вовода пропаѓа ќе треба да си платам поскапо?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5016 на: 31 Јули 2017, 19:44:22 pm »
Нови таблици само ако си од друг град а попуст нема да имаш пошто си нов сопственик.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен vlatko05

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
  • k24a3
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5017 на: 01 Август 2017, 01:32:44 am »
Да ми предложите добар автоелектричар со дијагностика во Битола ?

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5018 на: 01 Август 2017, 09:22:11 am »
Попето.

На патот за Довлеџик од десна страна.

Отсутен vlatko05

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
  • k24a3
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5019 на: 01 Август 2017, 09:27:42 am »
Попето.

На патот за Довлеџик од десна страна.
Мислев дека нема компјутерче за дијагностика..  Фала

Отсутен mambo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5020 на: 01 Август 2017, 21:51:49 pm »
Здраво, препорака за добар автоелектричар кој врши замена на авто радија со андроид радио од алиекспрес (за опел)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5021 на: 02 Август 2017, 06:48:13 am »
Здраво, препорака за добар автоелектричар кој врши замена на авто радија со андроид радио од алиекспрес (за опел)
@DOG SECURITY : http://www.dogsecurity.mk/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5022 на: 02 Август 2017, 17:12:56 pm »
зашо не се направи една FAQ листа- да не мора се едно исто да се врти...?


---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5023 на: 02 Август 2017, 19:21:20 pm »
Како се проверува исправноста на термопрекинувачот ? Во гужва и на угорници знае да замини температурата и на 3/4, што за мене е доволно за да почнам да барам проблем. Ќе почнам прво од поситните, работи како термопрекинувачот, па термостат, капаче на тубето за антифриз и накај посериозните работи.. Други предлози ?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5024 на: 02 Август 2017, 19:38:59 pm »
Термовентилот исто така провееи го.
Термопрекинувачот стај го на рингла и полека попуштај ја ринглара, на соодветните контакти треба да даде краток спој, уште подобро ако имаш термостат да ја мериш темп. Мое и со акумулатор или полнач, сериски да го врзиш со термо-прекидачот и со сијаличе 12в 5-21w, треба да сверне сијаличето. Ринглата не треба в крај одма да ја пуштиш, претежно на средина е доволно, но оди од најмалата вредноар и на секои 5 минс. зголемувај ја темп.на ринглата, на термопрекинувачот му треба време да реагира т.е. да се стопли и внатре. Откако ќе се осигураш дека е во ред, веднаш тргни го, нема потреба да го печиш, може да го прегрееш. Ако немаш термометар, на иатата рингла стави сад со вода, па кога ќе почне да врие водата значи ринглата е 100+ степени и треба да е термопрекидачот активен т.е. ако не е е расипан...
Термовентилот ( термостат ) се проверува така што ќе го ставиш во ѓезве со вода/антифриз и накрај 70-80 степени ќе почне да се отвара т.е. да се стега пружината ( да мрда ). Ако нема промени ни дури кога врие водата значи не чини. По употреба ѓезвето најарно е да го тргниш на страна и да не го користиш, бидејќи антифризот е доста абтозивен за бубрезите. Т.е. многу подобро е да користиш лименка или конзерва и по употреба да ја фрлиш.
Али најпрво провери ги осигурачите, спој ги жиците од термопрекидачот директно една ао друга, треба да врти вентилаторот.
Ова е за постаритњ возила, поновиве гледам се ао термодавачи ( термометеи ), па ае сосема друга филозофија, може пумпата за вода и  термовентилот да се електрични...