Автор Тема: Совет за бела техника  (Прочитано 431251 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2310 на: 25 Ноември 2023, 10:35:30 am »
Багат сервис Прилеп - човекот е возрасен (80та) и уште од мал ги работел тие работи.
Го има на фб.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14199
  • Пудингот на шоферството
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2311 на: 12 Декември 2023, 23:33:27 pm »
Ајде мамички еден совет. ;D
Дали некој има искуство (лично или од близок,сопругата на пример) со безжична правосмулка.На батерии овие шо се.
Цркнала дома правосмукалката па сега сопругата ме замара со таква.
Работата е да не порачвам за џабе ако нема доволно сила за собирање.
Пошо после ќе ја слушам како не влечи добро, па ова па она и ќе треба да ја исфрлам. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2312 на: 13 Декември 2023, 00:08:01 am »
Земи ѝ од оние роботчињата сами што чистат.

За новагодина ќе ти рече "свака ти дала"
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2313 на: 13 Декември 2023, 00:14:54 am »
Хепи вајф, хепи лајф.
После можеш да ја нервираш.  ;D
До колку евра си расположен за "фрлање".
Никогаш не вели никогаш.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2314 на: 13 Декември 2023, 00:19:39 am »
Ви Ејт
Ќејм туу лејт
Бат ај стил
Растур бејт
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14199
  • Пудингот на шоферството
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2315 на: 13 Декември 2023, 00:36:04 am »
@bear шо знам,околу 200е горе долу.Битно е да има сила на всисување како нормална правосмукалка,да не е бездушно ѓубре.
Ако не да правам самоделска со v6 тб па да одлепува паркет и плочки низ дома. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2316 на: 13 Декември 2023, 00:39:01 am »
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20612
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2317 на: 13 Декември 2023, 00:49:00 am »
@bear шо знам,околу 200е горе долу.Битно е да има сила на всисување како нормална правосмукалка,да не е бездушно ѓубре.
Ако не да правам самоделска со v6 тб па да одлепува паркет и плочки низ дома. ;D
За да биде ко што треба, ќе треба повеќе од 200 € да одвоиш.

Во зависност каква ти е поставеноста на мебелот дома, тие роботчињата може ептен џабе пари фрлање да бидат.

Јас би ти препорачал Dyson, ако можеш да го уклопиш у буџет.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2318 на: 13 Декември 2023, 00:50:13 am »
Ајде мамички еден совет. ;D
Дали некој има искуство (лично или од близок,сопругата на пример) со безжична правосмулка.На батерии овие шо се.
Цркнала дома правосмукалката па сега сопругата ме замара со таква.
Работата е да не порачвам за џабе ако нема доволно сила за собирање.
Пошо после ќе ја слушам како не влечи добро, па ова па она и ќе треба да ја исфрлам. ;D


Јас си земав таква лани за НГ и сум задоволен, имаат доволно сила за собирање и многу побрзо се чисти него ли со обична. Околу 30/40 мин држи батеријата на средна брзина што е доволно за околу 150/80м2 без брзање.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14199
  • Пудингот на шоферството
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2319 на: 13 Декември 2023, 01:01:04 am »
@velestrumf Роботче мислам дека не иди во предвид пошо не сака сопругата.Таа секој ден по два пати урла низ дома со правосмукалка обична,тоа роботчето ќе треба 24/7 да врти. ;D
Дисон како шо видов на брзина низ Германија од 500е нагоре се,шо да не се лажиме прво јас не би дал толку,а второ ако и спомнам на невестата дома за правосмукалка од 500е ќе умри на лице место. ;D

@Sase_91 Барем да има сила на всисување како нормална правосмукалка шо знам како одат нормалните по јачина,1200,1400 вати или шо знам јас која мерна единица се користи за вакви направи. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17416
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2320 на: 13 Декември 2023, 01:11:45 am »
Сила на всмукување се мери во mbar или kPa.

Обична домашна правосмукалка што се смета за "појака" ќе има околу 250 mbar или 25 kPa моќ.

На неколкуте батериски што јас ги гледав не наведуваа таква спецификација.

Ако ја работи два пати дневно правосмукалката, ја искрено не би батериска. Не верувам дека е со ултрабрзо полнење како Самсунгот што го избра ;D

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2321 на: 13 Декември 2023, 01:24:46 am »
Два пати дневно, секој ден?

Сериозен, синка?

Тогаш можеби овој робот ќе те оправи.



Ме замисли...
Се чудам во себе, дали за некои други работи во животот би издржал два пати дневно, батали чистење...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2322 на: 13 Декември 2023, 08:38:03 am »
@velestrumf Роботче мислам дека не иди во предвид пошо не сака сопругата.Таа секој ден по два пати урла низ дома со правосмукалка обична,тоа роботчето ќе треба 24/7 да врти. ;D
Дисон како шо видов на брзина низ Германија од 500е нагоре се,шо да не се лажиме прво јас не би дал толку,а второ ако и спомнам на невестата дома за правосмукалка од 500е ќе умри на лице место. ;D

@Sase_91 Барем да има сила на всисување како нормална правосмукалка шо знам како одат нормалните по јачина,1200,1400 вати или шо знам јас која мерна единица се користи за вакви направи. ;D

Сите што се подобриве малце, Самсунг, Дајсон, Филипс, Миеле.... сите одлично всисуваат и во средната брзина, во последната па ептен се јаки ама батеријата не трае над 10 мин. Но стварно нема потреба од користење во средна брзина. Што се однесува до полнењето, искрено незнам колку време треба, еднаш на 2-3 дена се користи кај мене па не е толку проблем тоа :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2323 на: 13 Декември 2023, 08:57:28 am »
@velestrumf Роботче мислам дека не иди во предвид пошо не сака сопругата.Таа секој ден по два пати урла низ дома со правосмукалка обична,тоа роботчето ќе треба 24/7 да врти. ;D
Дисон како шо видов на брзина низ Германија од 500е нагоре се,шо да не се лажиме прво јас не би дал толку,а второ ако и спомнам на невестата дома за правосмукалка од 500е ќе умри на лице место. ;D

@Sase_91 Барем да има сила на всисување како нормална правосмукалка шо знам како одат нормалните по јачина,1200,1400 вати или шо знам јас која мерна единица се користи за вакви направи. ;D
Sila kako obicna nemoze da ima. Na najaka brzina ko sto ti kazaa baterija jade kako ludo. Evtina a ok varijanta kupiv kineska jas posle dosta citanje. Modelot e Redkey f10, sum ja platil 130e lani januari. Kraj kraeva vo DE si, naracaj kaj so moze da se vrati. Zemi probaj ne i praj kejf u kutija i nazad.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4176
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2324 на: 13 Декември 2023, 09:05:26 am »
Мече, види Rowenta да не има некој таков модел. Јас имам обична, со сад е, 750W моќност, и е појака од оние што пишуваат по 2000 вати дека се, врска немаат тие. Робот имам исто, ефтин, од 150 еур, брка работа, поготово ако имаш висока гарнитура, комода, спална па да иде под нив, ама со моќност нема шанси со класичнава. Да сум на твоите маки, веројатно би идел на Дајсон, ако се поскапи.