Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1834820 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2820 на: 01 Јули 2015, 01:09:26 am »
После месец дена поштенски пат од Англија конечно стигнаа!

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

ВРВ!!! Браво!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2821 на: 01 Јули 2015, 07:11:46 am »
Секоја чест!

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2822 на: 02 Јули 2015, 14:17:05 pm »
kupif

mikro SD-so USB adapterce , ce go koristam i ko USB 32GB . - 15 €


i kamera za u Auto, (u nea ke ide voa mikro SD) kamereta - 33€


640, 840 i 1280 videa ke da snima... ko ke imam od patesestvie ke pustam od trite formata...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2823 на: 02 Јули 2015, 19:58:33 pm »
После месец дена поштенски пат од Англија конечно стигнаа!

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Порки?
« Последно менување: 02 Јули 2015, 20:06:30 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2824 на: 02 Јули 2015, 20:21:18 pm »
Vintage порки, со бушој и цицки до папок :)

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2825 на: 02 Јули 2015, 21:05:57 pm »
Дајте некој линкови од продавница за градинарски алат ако знаете, поточно ми треба косилка за трева.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2826 на: 02 Јули 2015, 21:38:56 pm »
Во Хубо има доста избор на косилки, ама немаат ништо на страната гледам...колкава ти треба, и на струја или бензин?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2827 на: 02 Јули 2015, 22:02:48 pm »
Honda.makpetrol.com.mk
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2828 на: 02 Јули 2015, 22:09:54 pm »
Имаш попуст на Бош во Хубо. Алатот е со добра цена и тоа поприлично, па може ќе ти се најдат и цениве. Денес е земен летоков:


Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2829 на: 02 Јули 2015, 22:29:05 pm »
Јас MTD земав од Хубо пред 8-9 години, ваква http://www.ebay.de/itm/MTD-Elektro-Rasenmaeher-46-E-1600-Watt-/181502055949?nma=true&si=kgEhxwDkDc%252Bt6VhrMRp%252FjR8ql30%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
Еве сеуште си работи перфектно, без никаков дефект, таман си е за мојава трева од 200 метри квадратни. Многу ми се допаѓа што добро ја фрла тревата и целата корпа ја полни, односно не треба на секунда да ја празниш.
А доста поевтини се од Бошот со кои немам искуство...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2830 на: 03 Јули 2015, 03:05:31 am »
јас од КТМ земав бензинска четворотактна косилка, со снага од 6 киловати. само што јас имам околу 1000 квадрати за косење... и не сум таму стално за редовно да ја косам, па знае да порасне и тоа бајаги... оваа е без корпа, туку на страна ја издувава како пршина, т.е. толку ситно ја меле. нема потреба од корпа воопшто. таа трева толку ситно измелена, пропаѓа во коренот на таа што останува и автоматски станува ѓубриво за живата трева.

 до сега сум имал сервис мењање на свекица, еден нов нож зедов, пошто се деси тој да пукне и 2-3 пати централниот штраф ми има пукнато, па малку заебанција е да го извадиш. сето ова е заради тоа што кај мене теренот е нерамен. и шасијата е поправана неколку пати.

инаку, ја купив од певец од гостивар, кога највија затварање... околу 8.000 денари со се кантичка за бензин од 5 литри и 2 шаржи за мењање на масло (од по 600 грама е една шаржа)... само косилката беше 7.400 мислам...

задоволен? да, со оглед кај ја употребувам овие години. претходно 2 елкетрични од 1,3 и 2 киловати изгореа пред да заврши “сезона на косење“... на оваа машината смрт нема, али шасијата веке неколку пати е крпена. грешка ми беше што не ја земав послабата. многу помалку вибрации ке имаше и немаше да пука шасијата.. проблемот настанува на тие вибрации кога ке налеташ на камен. го дроби, го меле, ама и цела машина рипа тогаш. среќа што до викендица имам металобраварска работилница, СО2 апаратите скоро секогаш им се упалени.. :) во секој случај, топло препорачувам бензинска косилка, наспроти електрична. многу помалку главобоља со каблите со ова-она, не се загушува и закочува кога ке налеташ на по густо или поише пораснато... и моментот дека не ја собирам тревата во корпа ми е прајслес...

едит...

и тркалца имам сменето.. тие пластичните за К не ги биваше уште од одма..

едит 2...

овака изгледа некако:

« Последно менување: 03 Јули 2015, 03:17:54 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2159
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2831 на: 03 Јули 2015, 06:44:18 am »
Дајте некој линкови од продавница за градинарски алат ако знаете, поточно ми треба косилка за трева.


http://eshop.feroelektro.mk/index.php?route=product/category&path=20_26
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2832 на: 03 Јули 2015, 10:08:07 am »
јас од КТМ земав бензинска четворотактна косилка, со снага од 6 киловати. само што јас имам околу 1000 квадрати за косење... и не сум таму стално за редовно да ја косам, па знае да порасне и тоа бајаги... оваа е без корпа, туку на страна ја издувава како пршина, т.е. толку ситно ја меле. нема потреба од корпа воопшто. таа трева толку ситно измелена, пропаѓа во коренот на таа што останува и автоматски станува ѓубриво за живата трева.

 до сега сум имал сервис мењање на свекица, еден нов нож зедов, пошто се деси тој да пукне и 2-3 пати централниот штраф ми има пукнато, па малку заебанција е да го извадиш. сето ова е заради тоа што кај мене теренот е нерамен. и шасијата е поправана неколку пати.

инаку, ја купив од певец од гостивар, кога највија затварање... околу 8.000 денари со се кантичка за бензин од 5 литри и 2 шаржи за мењање на масло (од по 600 грама е една шаржа)... само косилката беше 7.400 мислам...

задоволен? да, со оглед кај ја употребувам овие години. претходно 2 елкетрични од 1,3 и 2 киловати изгореа пред да заврши “сезона на косење“... на оваа машината смрт нема, али шасијата веке неколку пати е крпена. грешка ми беше што не ја земав послабата. многу помалку вибрации ке имаше и немаше да пука шасијата.. проблемот настанува на тие вибрации кога ке налеташ на камен. го дроби, го меле, ама и цела машина рипа тогаш. среќа што до викендица имам металобраварска работилница, СО2 апаратите скоро секогаш им се упалени.. :) во секој случај, топло препорачувам бензинска косилка, наспроти електрична. многу помалку главобоља со каблите со ова-она, не се загушува и закочува кога ке налеташ на по густо или поише пораснато... и моментот дека не ја собирам тревата во корпа ми е прајслес...

едит...

и тркалца имам сменето.. тие пластичните за К не ги биваше уште од одма..

едит 2...

овака изгледа некако:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Од каде купи тркалца?

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2833 на: 03 Јули 2015, 11:28:31 am »
Онак јас пред 3 месеци земав електрична обична 3800 денари и етеја си тера без проблем (немам ништо пипнато на неа), 2 пати неделно косам околу 200 квадрати, башка што ја давам по комшии..
Имам еден кабел 30 метри и нема проблем.. Вака замарање бензин, уље (двотактол),па незнам што свеќица незнам што...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #2834 на: 03 Јули 2015, 11:35:10 am »
јас од КТМ земав бензинска четворотактна косилка, со снага од 6 киловати. само што јас имам околу 1000 квадрати за косење... и не сум таму стално за редовно да ја косам, па знае да порасне и тоа бајаги... оваа е без корпа, туку на страна ја издувава како пршина, т.е. толку ситно ја меле. нема потреба од корпа воопшто. таа трева толку ситно измелена, пропаѓа во коренот на таа што останува и автоматски станува ѓубриво за живата трева.

 до сега сум имал сервис мењање на свекица, еден нов нож зедов, пошто се деси тој да пукне и 2-3 пати централниот штраф ми има пукнато, па малку заебанција е да го извадиш. сето ова е заради тоа што кај мене теренот е нерамен. и шасијата е поправана неколку пати.

инаку, ја купив од певец од гостивар, кога највија затварање... околу 8.000 денари со се кантичка за бензин од 5 литри и 2 шаржи за мењање на масло (од по 600 грама е една шаржа)... само косилката беше 7.400 мислам...

задоволен? да, со оглед кај ја употребувам овие години. претходно 2 елкетрични од 1,3 и 2 киловати изгореа пред да заврши “сезона на косење“... на оваа машината смрт нема, али шасијата веке неколку пати е крпена. грешка ми беше што не ја земав послабата. многу помалку вибрации ке имаше и немаше да пука шасијата.. проблемот настанува на тие вибрации кога ке налеташ на камен. го дроби, го меле, ама и цела машина рипа тогаш. среќа што до викендица имам металобраварска работилница, СО2 апаратите скоро секогаш им се упалени.. :) во секој случај, топло препорачувам бензинска косилка, наспроти електрична. многу помалку главобоља со каблите со ова-она, не се загушува и закочува кога ке налеташ на по густо или поише пораснато... и моментот дека не ја собирам тревата во корпа ми е прајслес...

едит...

и тркалца имам сменето.. тие пластичните за К не ги биваше уште од одма..

едит 2...

овака изгледа некако:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Од каде купи тркалца?
од меркур. имаат убав избор на тркала. ако ти е за оваа намена, за косилка, барај тркалца СО ЛАГЕРИ а не со пиксни и истите да бидат ЗАТВОРЕНИ а не отворени. метални тркала и смрт нема...ке прснеш еднаш годишно уљенце во лагерот со било што (шприц од аптека на пример) и мирен си... од меркур и ножот го купив. на бош продукт.

Онак јас пред 3 месеци земав електрична обична 3800 денари и етеја си тера без проблем (немам ништо пипнато на неа), 2 пати неделно косам околу 200 квадрати, башка што ја давам по комшии..
Имам еден кабел 30 метри и нема проблем.. Вака замарање бензин, уље (двотактол),па незнам што свеќица незнам што...

убаво пишав на почетокот од текстот дека е ЧЕТВОРОТАКТНА косилица.. нема двотактол и такви глупости. уље моторно, кое го мењам еднаш годишно... исто како на кола се мења. уљето е во радилица, подмачкува клипот и се што треба, не го троши.

инаки за 200 квадрати даимав за косење и да живеев таму, и мене елкетрична ке ми завршеше работа... бензинскава е премија. не си пробал бензинска за да видиш што значи раат во косењето.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време