Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1846385 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8823
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10380 на: 28 Јануари 2021, 21:20:05 pm »
Jas imam S9 tocno 2 godini e. Ocaen e so baterija. Se mislam da odam da ja smenam poso nekako ne mi se dava pari za nov telefon, a se nadevam drugar ke ide nakaj Maj od Nemacka pa da si naracam nekoj Pixel na amazon

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10381 на: 28 Јануари 2021, 21:24:04 pm »
Jas imam S9 tocno 2 godini e. Ocaen e so baterija. Se mislam da odam da ja smenam poso nekako ne mi se dava pari za nov telefon, a se nadevam drugar ke ide nakaj Maj od Nemacka pa da si naracam nekoj Pixel na amazon
кај мене се сомневам дека побрзо ја троши ради work profile што имам, ама ќе го испитам тоа од кога ќе земам нов телефон па овој ќе го ресетирам фабрички.

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10382 на: 28 Јануари 2021, 21:41:01 pm »
Цццц 3 страни муабет за мобилни уреди. Па ваков требало да биде, па таков, па ова имал она имал.

It is a fkuing mobile phone.
На тебе ако не ти значи на некој му е.
Поиздржлива батерија наместо полнење два пати дневно, добра камера наместо некоја како да е сликано со компир, брз наместо да кочи.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10383 на: 28 Јануари 2021, 21:55:14 pm »
I sega otkako procitav zadnji deset strani od muabetot ...jbg

Za dvaestina dena mi istekuva dogovorot i se mislam pomedju:

A 71
Mi 10T lite
Lenovo (onoj so robotot so ide)

Aj sega pametni davajte sovet. Lenovo e kako najskapo a Mi mislam deka ke e najevtino ama ne igra uloga, ovie modeli mi gi fati okoto.


Ја би идел на Mi Note 10 Lite пред Mi 10T Lite, заради AMOLED дисплејот. Знам дека вториов има нијанса подобар процесор и графичка ама сепак тоа е минорно, а AMOLED е огромна предност. Цените би требало да им се тука некаде.
.

Nema note vo  A1.  Ne znam kolku ke izleze bonusot ama so nekoja minimalna ili nikakva doplata izborot e gore dole toj.Preeska u setec im ostaviv 14k za A51 i so telfoni zasega tolku, da ne mi zavrsuva dogovorot nemase da se zaebavam so toa voopsto, uste ke si go terav j5 2016.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8167
  • Малерозен дрводарец
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10384 на: 28 Јануари 2021, 22:01:50 pm »
Две коли купив во ист ден.

Има се, може се...

When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5987
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10385 на: 28 Јануари 2021, 22:16:51 pm »
а како сте задоволни од батеријата на S10? Ја го имам веќе година и пол, службен е, имам и work profile со апликации, и некако не држи многу батерија, а не го користам баш многу многу. Не дека ептен брзо се троши, ама очекувањата ми беа дека повеќе ќе трае. Дури и го тргнав FB како апликација за да не трошам време и да ми цица батерија. Заради батеријата, следно нарачав S20 FE, треба следна недела да го земам, се надевам реално батеријата ќе е за околу 40% подобра од S10. Иначе од се друго сум задоволен, екстра е телефонот, не сум имал никогаш проблеми.

Мене ми е доволно добра, мада морам да признаам дека можело подобро.

Да го ставиш на Medium power saving? Deep sleep на апликации кои не ги користиш?

Јас го полнам од 15-20% до 80-85%. Скрин дневно, со medium power saving 4 до 4.5 часа.

Со Optimized, 3.5 до 4.

На High performance, нема шанса да не го полнам два пати во еден ден.

Ова се бројки со 70-тина насто.

Со 100%, значи до исклучување, најмногу имам скрин 5.5 до 6 часа.

Always on display ми е активно, освен кога сум на medium.

Како што кажав, можело подобро, ама не е ни проблем.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3649
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10386 на: 28 Јануари 2021, 22:39:35 pm »
а како сте задоволни од батеријата на S10? Ја го имам веќе година и пол, службен е, имам и work profile со апликации, и некако не држи многу батерија, а не го користам баш многу многу. Не дека ептен брзо се троши, ама очекувањата ми беа дека повеќе ќе трае. Дури и го тргнав FB како апликација за да не трошам време и да ми цица батерија. Заради батеријата, следно нарачав S20 FE, треба следна недела да го земам, се надевам реално батеријата ќе е за околу 40% подобра од S10. Иначе од се друго сум задоволен, екстра е телефонот, не сум имал никогаш проблеми.

Како мине времето е се по жмк. Јас многу го користам телефонот и со андроидиве секогаш имам мака после 1/1.5 год користење на телефонот. А секогаш го користам телл 2 години и со договор си зимам нов, неможам и јас да сфатам давање на толкава кеш пара за телефон :)
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4972
  • The Spartan General
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10387 на: 28 Јануари 2021, 22:50:39 pm »
Дали добро разбрав: Два пати дневно полнење телефон?  ??? ???
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14073
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10388 на: 28 Јануари 2021, 23:07:52 pm »
Dva pati minimalno,dva telefoni...V kamion non stop se ukluceni na polnac,i dve bluetooth slusalki ednata ja polnam preku nok,drugata ja polnam preku den dur ja koristam ednata. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10389 на: 29 Јануари 2021, 00:04:03 am »
Дали добро разбрав: Два пати дневно полнење телефон?  ??? ???
ми се дешава и мене, мада јас знам да го полнам и на 60% кога, ретко да го испразнам до 20%. Може со тоа и му ја сјебувам батеријата, ама па не планирам и за тоа да се замарам.
@Diesel  на Optimized ми е, на High мислам дека не сум го терал никогаш. Ќе го пробам твоите подесувања ако и после фактори ресет и беш work profile ќе ја троши со исто темпо батеријата.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10390 на: 29 Јануари 2021, 00:15:03 am »
Сакам да си купам:

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3839145



MiTo 1.4 155hp turbobenzina :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7001
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10391 на: 29 Јануари 2021, 07:35:38 am »
Цццц 3 страни муабет за мобилни уреди. Па ваков требало да биде, па таков, па ова имал она имал.

It is a fkuing mobile phone.
На тебе ако не ти значи на некој му е.
Поиздржлива батерија наместо полнење два пати дневно, добра камера наместо некоја како да е сликано со компир, брз наместо да кочи.

1. Ако не седиш по 5 саати на телефон, ќе трае.
2. Битно е што сликаш, споменот, а не колку про била сликата.
3. Брз, за што? Ако ти работиш, земи си лаптоп, очите ќе ти речат фала. Башка, не знам што е тоа што толку можеш да срсботиш на моб, освен ставање слики на инстаграм, фб, клипови тик-ток...
Сигурно нема да кордираш, тестираш, работиш бројки, текстови итн

Исправете ја главата, има свет околу вас.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4972
  • The Spartan General
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10392 на: 29 Јануари 2021, 08:06:07 am »
Не знам што да речам. Јас полнам еднаш на 3-4 дена. Да не вајберот и една група, можеби ќе трае и пет дена. Тоа СОТ (колку време е вклучен екранот се движи околу 1 до 2 часа дневно)
Ама два пати дневно полнење е претерана работа дури и за службен телефон. Многу често го користам мојот и за телефонирање и состаноци со слушалки. Едино откако сменив работа, не смеам да го поврзам службениот емаил на него. 
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6109
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10393 на: 29 Јануари 2021, 08:15:13 am »
Дете 2050-та:


Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #10394 на: 29 Јануари 2021, 09:33:28 am »
Не знам што да речам. Јас полнам еднаш на 3-4 дена. Да не вајберот и една група, можеби ќе трае и пет дена. Тоа СОТ (колку време е вклучен екранот се движи околу 1 до 2 часа дневно)
Ама два пати дневно полнење е претерана работа дури и за службен телефон. Многу често го користам мојот и за телефонирање и состаноци со слушалки. Едино откако сменив работа, не смеам да го поврзам службениот емаил на него. 

Како успеваш толку да ја изгураш батеријата, кај мене повеќе од ден нема шанси да издржи.