Автор Тема: Возилото ми троши уље.  (Прочитано 13109 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #30 на: 11 Ноември 2014, 23:12:48 pm »
Друже јас ти посакувам со лесно да се реши проблемот. Само како што имаш пишано во последниот пост, испаѓа дека по ресетирањето на комп. и средвањето на саухот, ти/тие очекувате да престани да троши масло. Нема врска, поздрав.

Отсутен Tasaxi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #31 на: 12 Ноември 2014, 00:45:00 am »
Друже јас ти посакувам со лесно да се реши проблемот. Само како што имаш пишано во последниот пост, испаѓа дека по ресетирањето на комп. и средвањето на саухот, ти/тие очекувате да престани да троши масло. Нема врска, поздрав.
Поправено :). Во брзање пишав. Поздрав.

Отсутен Tasaxi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #32 на: 21 Ноември 2014, 23:48:00 pm »
Ок упдејт нов. ГО однесов возилото во Биммер и на ладен мотор утре дента измерија компресија. Рекоа дека се е супер како што треба.
Па бидејки гумиците на вентилите се сменети го нарачав сепараторот за уље и чекам да го донесат.

Отсутен Tasaxi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #33 на: 07 Јануари 2015, 16:00:46 pm »
Ок ај вака ако може некој да препорача некој добар BMW сервис. Ама стварно добар.

Цело Скопје го изнашетав освен шалабајзери друго ништо не најдов:
*Биммер цело време ми викаат ништо не знаат што е, а не ни сакаат ни да тестираат едвај ги натерав компресија да измерат.
*ДАИМ ми закажа да отидам кога отидов имаше 30 коли таму и тотално скоро никој не знае Македонски

Други сервисери не знам, сега имам во план да идам до тетово кај Ноче, слушнав дека е добар тој сервис.
Ако знаете некој добар сервис пишете не е проблем колку кошта туку само да средат работата.



Отсутен BIMMER

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 132
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #34 на: 07 Јануари 2015, 19:03:51 pm »
Toni Dzepovski e dobar,  malce poveke e zafaten. Ama ke si zakazes ;)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #35 на: 07 Јануари 2015, 21:04:58 pm »
Сервисот на БМВ на Илинденска го ѕирна ли?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #36 на: 08 Јануари 2015, 03:28:07 am »
Ок ај вака ако може некој да препорача некој добар BMW сервис. Ама стварно добар.

Цело Скопје го изнашетав освен шалабајзери друго ништо не најдов:
*Биммер цело време ми викаат ништо не знаат што е, а не ни сакаат ни да тестираат едвај ги натерав компресија да измерат.
*ДАИМ ми закажа да отидам кога отидов имаше 30 коли таму и тотално скоро никој не знае Македонски

Други сервисери не знам, сега имам во план да идам до тетово кај Ноче, слушнав дека е добар тој сервис.
Ако знаете некој добар сервис пишете не е проблем колку кошта туку само да средат работата.




пцв-то го смени ли? ако да, тогаш следен чекор и дефинитивно последен е карики. јас и претходно ти кажав дека чим во возење не појавува дим, а ако ја оставиш во место да поработи во лер и дадеш нагло гас почнува бел/сивкаст чад да вади и тоа во поголема количина, па престанува многу брзо, и моментот на “цедење“ на моторот возење во високи обртаи) исто почнува да чади, тогаш тоа се карики.. или може да е една карика, но нај често се сите отидени.

џабе ке се ашкаш по други мајстори, тоа ти е тоа... да ти препорачам ли еден мајстор кој работел во бмв сервис? не е скапџија ама ке мораш сам да набавиш делови. што ке ти рече, тоа ке купиш и донесеш. он само да сработи. несака да зима одговорност за квалитетот на вграденото, а сепак зима полна одговорност за квалитетот на сработеното.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #37 на: 08 Јануари 2015, 07:43:08 am »
на еден клип има 3 карики.. едната е компресиона, втората е уљна карика и третата е брисачка карика, т.е. го брише уљето од цилиндарот да не влегува во делот кога ке има детонација...
Јас си имам слична мака сега со мојот Меган па заради тоа морав да научам што се карики ова она и морам да те поправам тука. Првите 2 карики (од нагоре) се компресиони односно втората служи како резерва за првата а третата карика е уљна карика односно уљето таму преку него се враќа назад во картерот.

The top two while also controlling oil are primarily for compression sealing (compression rings); the lower ring is for controlling the supply of oil to the liner which lubricates the piston skirt and the compression rings (oil control rings).

Иначе Tasaxi јас имам вакви слични симптоми и најверојатно кариките се отидени. Еве сега на -12 од прва пали ама мааалце се мачи, а ако два пати дадам контакт за греачите два пати да се активираат тогаш немам гајле. Потрошувачката на масло е слична како кај твојата. Немам никаков чад од ауспух, нити црн, нити сив нити плав, моторот вози како нов ама си гори/тече масло. Тоа valve stem seals ако се отидени тогаш ќе ти искача плав чад сигурно од ауспух. И јас првин мислев имам проблем со PCV, арно ама тоа го средив а проблемот си остана.

Пред да смениш карики, купи квалитетен engine flush пред да мењаш уље тоа можеби ќе ти помогне колку толку и можеби потрошувачката на масло ќе се намали. Најдобро загреј го моторот отвори капакот за уље и ако искача голема количина на чад и ако дува така појакичко тогаш се кариките. Целиот проблем е што поради тоа што кариките не работат, голема количина на гасови одат во картерот и се ствара поголем притисок него од нормален и преку PCV-то си лапа уљенце особено ако ја газиш колата на отворено. Ако немаш пари за карики ондак стави си oil catch can барем да не ти иде уље цело време во усисна грана и после ќе имаш уште поголеми проблеми.

Отсутен Tasaxi

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #38 на: 08 Јануари 2015, 14:04:18 pm »
Ок ај вака ако може некој да препорача некој добар BMW сервис. Ама стварно добар.

Цело Скопје го изнашетав освен шалабајзери друго ништо не најдов:
*Биммер цело време ми викаат ништо не знаат што е, а не ни сакаат ни да тестираат едвај ги натерав компресија да измерат.
*ДАИМ ми закажа да отидам кога отидов имаше 30 коли таму и тотално скоро никој не знае Македонски

Други сервисери не знам, сега имам во план да идам до тетово кај Ноче, слушнав дека е добар тој сервис.
Ако знаете некој добар сервис пишете не е проблем колку кошта туку само да средат работата.




пцв-то го смени ли? ако да, тогаш следен чекор и дефинитивно последен е карики. јас и претходно ти кажав дека чим во возење не појавува дим, а ако ја оставиш во место да поработи во лер и дадеш нагло гас почнува бел/сивкаст чад да вади и тоа во поголема количина, па престанува многу брзо, и моментот на “цедење“ на моторот возење во високи обртаи) исто почнува да чади, тогаш тоа се карики.. или може да е една карика, но нај често се сите отидени.

џабе ке се ашкаш по други мајстори, тоа ти е тоа... да ти препорачам ли еден мајстор кој работел во бмв сервис? не е скапџија ама ке мораш сам да набавиш делови. што ке ти рече, тоа ке купиш и донесеш. он само да сработи. несака да зима одговорност за квалитетот на вграденото, а сепак зима полна одговорност за квалитетот на сработеното.

Па сепаратаотот е сменет но само делот без цревата, па еден другар ми рече дека цревата може да се отидени и вентилчето.

Ако може да ми дадеш бројче од мајсторот да го контактирам :)
За делови не е проблем, лично до Германија ќе идам ќе ѓи земам но ми треба мајстор кој ќе среди тоа.
Од прилика кои му се цените исто така да ми пишеш.

Поздрав :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #39 на: 08 Јануари 2015, 14:13:58 pm »
Би ти препорачал ако можеш да одиш до Тетово кај BMW Service "Noce" Tetovo. Го следи одлична репутација, колку што јас сум слушал. Локација ја има на фејсбук линкот.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #40 на: 08 Јануари 2015, 20:07:10 pm »

Па сепаратаотот е сменет но само делот без цревата, па еден другар ми рече дека цревата може да се отидени и вентилчето.

Ако може да ми дадеш бројче од мајсторот да го контактирам :)
За делови не е проблем, лично до Германија ќе идам ќе ѓи земам но ми треба мајстор кој ќе среди тоа.
Од прилика кои му се цените исто така да ми пишеш.

Поздрав :)

Како го смени само сепараторот??
Се менува целиот вентил инаку ништо не си направил.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #41 на: 09 Јануари 2015, 03:41:54 am »
на еден клип има 3 карики.. едната е компресиона, втората е уљна карика и третата е брисачка карика, т.е. го брише уљето од цилиндарот да не влегува во делот кога ке има детонација...
Јас си имам слична мака сега со мојот Меган па заради тоа морав да научам што се карики ова она и морам да те поправам тука. Првите 2 карики (од нагоре) се компресиони односно втората служи како резерва за првата а третата карика е уљна карика односно уљето таму преку него се враќа назад во картерот.

The top two while also controlling oil are primarily for compression sealing (compression rings); the lower ring is for controlling the supply of oil to the liner which lubricates the piston skirt and the compression rings (oil control rings).

Иначе Tasaxi јас имам вакви слични симптоми и најверојатно кариките се отидени. Еве сега на -12 од прва пали ама мааалце се мачи, а ако два пати дадам контакт за греачите два пати да се активираат тогаш немам гајле. Потрошувачката на масло е слична како кај твојата. Немам никаков чад од ауспух, нити црн, нити сив нити плав, моторот вози како нов ама си гори/тече масло. Тоа valve stem seals ако се отидени тогаш ќе ти искача плав чад сигурно од ауспух. И јас првин мислев имам проблем со PCV, арно ама тоа го средив а проблемот си остана.

Пред да смениш карики, купи квалитетен engine flush пред да мењаш уље тоа можеби ќе ти помогне колку толку и можеби потрошувачката на масло ќе се намали. Најдобро загреј го моторот отвори капакот за уље и ако искача голема количина на чад и ако дува така појакичко тогаш се кариките. Целиот проблем е што поради тоа што кариките не работат, голема количина на гасови одат во картерот и се ствара поголем притисок него од нормален и преку PCV-то си лапа уљенце особено ако ја газиш колата на отворено. Ако немаш пари за карики ондак стави си oil catch can барем да не ти иде уље цело време во усисна грана и после ќе имаш уште поголеми проблеми.


ако се потпреш на тоа дека втората карика ке ти служи за компресија, тури му пепел на тој мотор...

значи... од горе надолу:
-компресиона карика
-бришачка карика
-уљна карика

да, на бришачката има прстен за притисок, ама е неколку пати потенок од компресиониот... така да ако ти е тој утеха дека работи... отиде јабана...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #42 на: 09 Јануари 2015, 07:58:30 am »
Еве убава шема со описи:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Возилото ми троши уље.
« Одговори #43 на: 09 Јануари 2015, 12:09:00 pm »
не ти се гледа сликата...

едит... се прогледа...  ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време