Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 100635 пати)

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 205
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #855 на: 20 Август 2024, 23:31:12 pm »
Ќе местам држач за ТВ , упатството вели вака да се постават штрафовите, но растојанието меѓу двата горни е само 2.4 см, ми изгледа како мало растојание за во зид, се мислам дали да ставам само еден поголем на горната страна наместо двата еден до друг. За ТВ 43 инчи, 8.5 кг. Мислење?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Штрафовите изгледаат како М8, немаш гајле за издржливост, терај по упатство секако се предимензионирани.

https://itafasteners.com/weight-chart.php

Ако имаш проблеми додека го бушиш ѕидот, купи си хемиски цемент стави во дупките, вметни ја типлата почекај 20 минути па заштрафи  :)


Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #856 на: 20 Август 2024, 23:51:04 pm »
Ќе местам држач за ТВ , упатството вели вака да се постават штрафовите, но растојанието меѓу двата горни е само 2.4 см, ми изгледа како мало растојание за во зид, се мислам дали да ставам само еден поголем на горната страна наместо двата еден до друг. За ТВ 43 инчи, 8.5 кг. Мислење?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
55 ка имам закачено на истите, човек може да се обеси и нема да паднат. Слободно мести

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #857 на: 21 Август 2024, 00:01:32 am »
Toj hemiski cement sto go postirase kade go ima cudoto i kako se nanesuva kako obicen silikon so onoj racen pistol ?
Imam problem so 2-3 tipli vo dzid pa da gi sredam.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #858 на: 21 Август 2024, 00:45:30 am »
Imash ingco, toj e ustvari epoksid so peska, imas i vo arilje metal samo misla deka shtrafot se redit bez tipla, imat i ampuli. Sega koj kako i za shto se koristea, prasaj na lice mesto, ama za pomali tereti i toj od ingco kje ti zavrshi rabota.
So takovnpistol, ama posaglam.

Отсутен Aleksandar90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #859 на: 21 Август 2024, 06:24:59 am »
Ќе местам држач за ТВ , упатството вели вака да се постават штрафовите, но растојанието меѓу двата горни е само 2.4 см, ми изгледа како мало растојание за во зид, се мислам дали да ставам само еден поголем на горната страна наместо двата еден до друг. За ТВ 43 инчи, 8.5 кг. Мислење?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Дебелината на штрафот/типлата е ок, мене ми е дилемата за должината
Се зависи каде ќе бушиш, колку е дебел малтерот, дали е цигла, тука итн...
Кружеше слика на нет од паднат бојлер
Значи ако малтерот е дебел и типлата не се закачува добро на циглата да барам подолги така? Ќе проверам кога ќе бушам колку има до циглата, исто ке побарам и од тој фикс/цемент за типли, нека биде сигурно.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #860 на: 21 Август 2024, 07:53:15 am »
Не му ја думај толку чоече, буши со еден број помала за сигурност да не е помек па да преташириш дупка па да бараш поголеми штрафови и типли. Полека стегај, ако стегни штрафот во типлата и ја рашири нема шо да му ја мислиш на пет штрафа. Ако то е мерак стави еден подолг на средина или горе, ама нема потреба.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #861 на: 21 Август 2024, 08:07:07 am »
Мораш а и сигурно ќе го дупниш блокот, и на него ќе се држи штрафот, малтерот скоро ништо не држи, цигла ако е уште поубо ќе дојди, а бетон и со еден штраф можиш сето.  ;D

Буши вака ко шо е, ни лепаци ни ништо не барај, тамам е.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #862 на: 21 Август 2024, 09:28:41 am »
Ќе местам држач за ТВ , упатството вели вака да се постават штрафовите, но растојанието меѓу двата горни е само 2.4 см, ми изгледа како мало растојание за во зид, се мислам дали да ставам само еден поголем на горната страна наместо двата еден до друг. За ТВ 43 инчи, 8.5 кг. Мислење?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Дебелината на штрафот/типлата е ок, мене ми е дилемата за должината
Се зависи каде ќе бушиш, колку е дебел малтерот, дали е цигла, тука итн...
Кружеше слика на нет од паднат бојлер
Значи ако малтерот е дебел и типлата не се закачува добро на циглата да барам подолги така? Ќе проверам кога ќе бушам колку има до циглата, исто ке побарам и од тој фикс/цемент за типли, нека биде сигурно.

Како што пиша некој клабер. Прво со бургија помала, добро исчисти ја дупката, ако имаш У врска со мала четка нанеси внатре или со шприц за да спречи разронување, кога ќе исуши стави типла, штрафи.
Ако не проврти штрафот со типлата, добар си.
Ако случајно ти прошири дупката ептен, има монтажен гипс за електричари, мн брзо стврднува како алтернатива за предлогот горе.

Причината што ти ја кажав претходно е бидејќи некои ѕидови, особено порано, беа правени од вар и песок па тие се ептен ронливи, башка има и цигли кои при дупчење веднаш проаѓа бургија, се ронат.

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 205
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #863 на: 21 Август 2024, 10:06:04 am »
Toj hemiski cement sto go postirase kade go ima cudoto i kako se nanesuva kako obicen silikon so onoj racen pistol ?
Imam problem so 2-3 tipli vo dzid pa da gi sredam.

Не мора да е истиот бренд,треба да го има во поснабдена железара или во ефтинија има сигурно,  со пиштол за силикон се употребува, доаѓа со две цевки, двокомпонентен е и се меша при вбризгување во цевката.
Само да знаете дека многу смрди и ако не ви е за хеви дути употреба истата работа би ја завршиле со гипс/радикол или монтажен кит.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #864 на: 21 Август 2024, 10:16:22 am »
Или дрво/чечкалица да пополни празнина ;D Од искуство од 60 годишен мајстор, до сега ништо не паднало. Многу се замарате, јас имам обесено 65 инчен тв, на држач за 55 па ене го гајле нема, така паѓаа тие лесно, плус овај кај тебе е 8 кила, пердув.

Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 605
  • Сузуки Витариче
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #865 на: 21 Август 2024, 10:56:17 am »
Ќе местам држач за ТВ , упатството вели вака да се постават штрафовите, но растојанието меѓу двата горни е само 2.4 см, ми изгледа како мало растојание за во зид, се мислам дали да ставам само еден поголем на горната страна наместо двата еден до друг. За ТВ 43 инчи, 8.5 кг. Мислење?

Јас би ги сменил типлите со Фишер.

Потпис.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #866 на: 21 Август 2024, 10:57:56 am »
Откако почнав да штрафам со Fischer типли по ѕидови, се преродив (или што би рекла група клабери - презадоволен).

Отсутен Aleksandar90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #867 на: 21 Август 2024, 12:25:42 pm »
Завршена работа, ставив малку подолги типли и хемиски цемент BCR 300,  добро испадна, фала за советите.
« Последно менување: 21 Август 2024, 12:31:34 pm Aleksandar90 »

Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #868 на: 21 Август 2024, 22:15:02 pm »
Ќе местам држач за ТВ , упатството вели вака да се постават штрафовите, но растојанието меѓу двата горни е само 2.4 см, ми изгледа како мало растојание за во зид, се мислам дали да ставам само еден поголем на горната страна наместо двата еден до друг. За ТВ 43 инчи, 8.5 кг. Мислење?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Некој со завршено школо анализирал товари и материјали, димензионирал и пресметал каква завртка треба, како да се монтира, каде се монтира и дал упатство за држачот.
Е, сега, ти биди попаметен од него.

Дополнително, во македонскиот јазик тоа тврдото каде ќе го монтираш држачот се вика ЅИД. Во српскиот јазик е ѕид.
Шо си нервозен дечко, прашав само за мислење, не знаеш на културен начин да пишуваш, бог да чува. Секој овде си пишува на дијалекти, што толку фрустриран?

@Aleksandar90 Вистината боли, нели? Ем башка нападот е најдобра одбрана, посебно кога е помогната од бог...

Монтирај како си замислил. Па и тие што продаваат телевизори мора да живеат.

Зошто прашуваш на форум кога не прифаќаш мислење и не ги разбираш одговорите?

Отсутен Aleksandar90

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 194
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #869 на: 22 Август 2024, 09:41:11 am »
Ќе местам држач за ТВ , упатството вели вака да се постават штрафовите, но растојанието меѓу двата горни е само 2.4 см, ми изгледа како мало растојание за во зид, се мислам дали да ставам само еден поголем на горната страна наместо двата еден до друг. За ТВ 43 инчи, 8.5 кг. Мислење?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Некој со завршено школо анализирал товари и материјали, димензионирал и пресметал каква завртка треба, како да се монтира, каде се монтира и дал упатство за држачот.
Е, сега, ти биди попаметен од него.

Дополнително, во македонскиот јазик тоа тврдото каде ќе го монтираш држачот се вика ЅИД. Во српскиот јазик е ѕид.
Шо си нервозен дечко, прашав само за мислење, не знаеш на културен начин да пишуваш, бог да чува. Секој овде си пишува на дијалекти, што толку фрустриран?

@Aleksandar90 Вистината боли, нели? Ем башка нападот е најдобра одбрана, посебно кога е помогната од бог...

Монтирај како си замислил. Па и тие што продаваат телевизори мора да живеат.

Зошто прашуваш на форум кога не прифаќаш мислење и не ги разбираш одговорите?
Пак ќе ти кажам , барај си помош и лекарства и бегај од моите коментари, тука сум да разговарам со повекето нормални и културни членови, од кои и применив совети за дилемата што ја имав. Јас стварно не знам што зборуваш ти , каква вистина боли, каква одбрана напад, што ти е ? Ги замолувам администраторите да превземат нешто , ова е форум или лудница?
« Последно менување: 22 Август 2024, 09:51:17 am Aleksandar90 »