Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 100566 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10275
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #315 на: 18 Јуни 2022, 19:15:13 pm »
Па вие во Скопје од по дома повеќе искуство имате со отвори/затвори бољери него целa фабрика Парновод во Бт:D
Остај бољерите, да видиш бубрезите какви ни се :)😆
Премногу бигор имат, значи да превриеш едно тенџере вода мојш директно да варосуваш, на дното има видлив талог од бигор неколки мм. Ја не зна кој дал дозвола она да се пие.

Several studies have shown that hard water does increase calcium levels in urine, however studies looking at a correlation between hard water areas and concentration of people suffer from kidney stones found no significant difference between areas with soft water and areas with hard water


Ne praele studija so skopska voda xD
Koj znajt shto ima vo ona.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #316 на: 18 Јуни 2022, 19:18:47 pm »
Јас прашував за Аристон 80л. Фланшата е со 5 мутера и имбус во средина, ми рекоа 520 денари греач, и 60 денари дихтунг за фланшата. Мене страв ме фаќа за празнење. Не знам како да го испразнам, а глупо е поставен, не е над када, и мислам дека ќе направам некоја беља.

Следи го овај туторијал, нема да направиш голема беља.

https://www.youtube.com/watch?v=eo491NpwsNM&t=1s

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #317 на: 18 Јуни 2022, 21:34:16 pm »
Jas eve sefte krecam doma pocnav vcera na tenaane. Deneska sabajle zavrsiv prva raka pa se vrativ nazad od kaj sto pocnav. Eve privrsuvam vekje 9 saat me fati. Mi ostanuva utre koga kje se isusi sve da vidam nekade da ne treba korekcija nekade. Inace edina budala sum sto kreci vo namesten stan. Samo potrgnav malce komodi eden najlon i furaj. Kako za prv pat odlicno projdov samo so 2-3 kapki na tepih.

Присутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #318 на: 18 Јуни 2022, 21:48:49 pm »
Чичин, колку ракии имаш ти мавнато кажи ми? :D

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #319 на: 18 Јуни 2022, 21:52:24 pm »
Jas eve sefte krecam doma pocnav vcera na tenaane. Deneska sabajle zavrsiv prva raka pa se vrativ nazad od kaj sto pocnav. Eve privrsuvam vekje 9 saat me fati. Mi ostanuva utre koga kje se isusi sve da vidam nekade da ne treba korekcija nekade. Inace edina budala sum sto kreci vo namesten stan. Samo potrgnav malce komodi eden najlon i furaj. Kako za prv pat odlicno projdov samo so 2-3 kapki na tepih.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Абе битно дали си задовлен како искочи креченот на крај?

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #320 на: 18 Јуни 2022, 22:04:33 pm »
Ако не покрие негде имаш алкофас, топ изум е

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #321 на: 18 Јуни 2022, 22:15:50 pm »
Чичин, колку ракии имаш ти мавнато кажи ми? :D
bratce ovde samo metak u glava mozese da me spasi ne rakija. Inace od lani se tokmev pa majstori nemozam da gi upasiram oni slobodni jas na rabota nemozam da rastrgam stvari posle jas sloboden oni full so termini i zemav 1 nedela star odmor sto mi ostana i resiv sam.
Imam doma dvajca hrcaci penzioneri sto samo sobiraat i nisto ne frlaat taka da stvari full. I na kraj rekov koj vi e.e mater jas pocnuvam i toa na namesten stan nisto ne vadev ni tepisi ni namestaj taka samo potrgni i pomini pozadi. Vaka kako sto e sega za sefte prvo krecenje iskoci TOP jas zadovolen a na koj mu smeta ili mi naogja falinka od ukukjanite doma im rekov frlam od terasa.
Nego sto e toa alkofas ??????
Nego sega konecno sednav udriv tush i nadrobiv edno patlidzance i malce bieno sirence i edna caska domasna zolta mi turi civijata da isperam grlovo.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #322 на: 18 Јуни 2022, 22:21:35 pm »
Ѕидарот ми рече тоа молерот ќе го исправи.

Нека дое сеа он на молерот да му го исправе.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #323 на: 18 Јуни 2022, 22:35:39 pm »
Клабери, дали некој од вас знае кај има бургии/круни за гранитни плочки? Со нормална цена, ми треба за 4-5 дупки, не сакам да ризикувам да пукне некоја плочка, не сум сигурен али најверојатно 8/10 мм дијаметар ќе треба.

Некој?

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #324 на: 18 Јуни 2022, 23:12:05 pm »
Алкофаст е пластична фасадна боја која можеш да ја користиш и внатре, покрива влага, никотин т.е се јас 60 сантима ги кречам со алко нагоре со поликолор, малата и да фати со прлјави раце или ако чкртне со боицата зимаш влажно марамче и како ново е

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #325 на: 18 Јуни 2022, 23:21:02 pm »
Да беше за внатре, немаше фасадна да се вика :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #326 на: 18 Јуни 2022, 23:23:10 pm »
Алкофаст е пластична фасадна боја која можеш да ја користиш и внатре, покрива влага, никотин т.е се јас 60 сантима ги кречам со алко нагоре со поликолор, малата и да фати со прлјави раце или ако чкртне со боицата зимаш влажно марамче и како ново е

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk


eee vidis toa nesum znael. Kaj mene na dzid osven slikicki na 2 mesta imase i nacrtano elka so moliv skoro 1.5m visoka i tuka po taa sema 2 godini lepea sjalicki da svetat.
Sega staviv tepalka za muvi do dzidot i mu rekov na maliot ako vidam skrtka kje igra po gazot :)  pa kje vidime do koga kje izdrzi.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #327 на: 21 Јуни 2022, 15:52:38 pm »
Ги поминав ѕидовите 2 пати со поликолор, но никако да се покрие тоа што е шкртано со фломастери/налив. Има некоја хемија со која би поминал и после над неа со поликолор да поминам и се да се покрија? :D

Присутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #328 на: 21 Јуни 2022, 16:10:59 pm »
Земи со спреј бел прсни ги, нека се засуши и помини со поликолор.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8429
  • Малерозен дрводарец
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #329 на: 21 Јуни 2022, 16:11:02 pm »
Домаќини, од кај да најде човек корниз од оние едноставните како плочка, на плафон што се монтира?
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.