Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 100562 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #300 на: 17 Јуни 2022, 19:59:11 pm »
Бојлерот ми е над када, ставам затката да не истекува водата од када, затварам доводен вентил, олабавувам притисок преку батеријата, откачувам жици, вадам термостат, отштрафувам фланша (ваљда така се вика тој делот со 5 штрафови, стариот Аристон беше со 1 штраф), одлепувам делумно гумата, и сплааааашшшш, за 2 минути е празен бојлерот, дел од бигорот е во када, вадам скроз греачот, отварам вентилот за довод за да се измие внатрешноста од бојлерот, проверувам со рака дали има остатоци, затварам доводен вентил, ја подотварам затката од кадата полека да истекува водата при што бигорот останува во кадата, потоа е само чистење и наново монтажа, никакво одвртување црева и неповратен вентил.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5360
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #301 на: 17 Јуни 2022, 20:42:14 pm »
Па вие во Скопје од по дома повеќе искуство имате со отвори/затвори бољери него целa фабрика Парновод во Бт:D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #302 на: 17 Јуни 2022, 20:54:28 pm »
Бојлерот ми е над када, ставам затката да не истекува водата од када, затварам доводен вентил, олабавувам притисок преку батеријата, откачувам жици, вадам термостат, отштрафувам фланша (ваљда така се вика тој делот со 5 штрафови, стариот Аристон беше со 1 штраф), одлепувам делумно гумата, и сплааааашшшш, за 2 минути е празен бојлерот, дел од бигорот е во када, вадам скроз греачот, отварам вентилот за довод за да се измие внатрешноста од бојлерот, проверувам со рака дали има остатоци, затварам доводен вентил, ја подотварам затката од кадата полека да истекува водата при што бигорот останува во кадата, потоа е само чистење и наново монтажа, никакво одвртување црева и неповратен вентил.

Добро, ти имаш олеснителна околност со кадата. Јас ќе се ебавам, цела процедура. Дури се мислам и да го симнам, натенане да го средам.

Присутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #303 на: 17 Јуни 2022, 23:10:36 pm »
Ти и со Биселот би му влегол, со четки, со восоци и керамики со СВЕ!

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10275
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #304 на: 17 Јуни 2022, 23:35:48 pm »
Па вие во Скопје од по дома повеќе искуство имате со отвори/затвори бољери него целa фабрика Парновод во Бт:D
Остај бољерите, да видиш бубрезите какви ни се :)😆
Премногу бигор имат, значи да превриеш едно тенџере вода мојш директно да варосуваш, на дното има видлив талог од бигор неколки мм. Ја не зна кој дал дозвола она да се пие.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #305 на: 17 Јуни 2022, 23:47:42 pm »
Па вие во Скопје од по дома повеќе искуство имате со отвори/затвори бољери него целa фабрика Парновод во Бт:D
Остај бољерите, да видиш бубрезите какви ни се :)😆
Премногу бигор имат, значи да превриеш едно тенџере вода мојш директно да варосуваш, на дното има видлив талог од бигор неколки мм. Ја не зна кој дал дозвола она да се пие.

Several studies have shown that hard water does increase calcium levels in urine, however studies looking at a correlation between hard water areas and concentration of people suffer from kidney stones found no significant difference between areas with soft water and areas with hard water


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #306 на: 18 Јуни 2022, 15:59:42 pm »
Го скинав и ова гајле скурца...





Не го чистев скроз, пошто цените за заменски се смешни. Колку испадна - толку. Нареден пат не ни планирам да чепкам, одма нов ќе ставам.

Додуше, не стругав ич, само го потопив во два литри алкохолен оцет, оставив 20 минути да отстои и го исплакнав со топла вода.

Се осети разлика одма - не ш'шти дур грее, го загреа од нула за саат време, нема исклучи-уклучи... Али, гимнастика, два ипол, три саати.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #307 на: 18 Јуни 2022, 16:52:19 pm »
Ова е ништо. Значи супер вода имаш.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #308 на: 18 Јуни 2022, 16:52:45 pm »
3 часа? Каде заглави?
Машала за 2 години, и вие сте богати со каменец. А гледам и анодата доста разјадена, кај мене беше сеуште како нова.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #309 на: 18 Јуни 2022, 17:10:47 pm »
Јас прашував за Аристон 80л. Фланшата е со 5 мутера и имбус во средина, ми рекоа 520 денари греач, и 60 денари дихтунг за фланшата. Мене страв ме фаќа за празнење. Не знам како да го испразнам, а глупо е поставен, не е над када, и мислам дека ќе направам некоја беља.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #310 на: 18 Јуни 2022, 17:31:01 pm »
Ова е ништо. Значи супер вода имаш.

Повеќе како урда беше, но реално - да, очекував повеќе.

3 часа? Каде заглави?
Машала за 2 години, и вие сте богати со каменец. А гледам и анодата доста разјадена, кај мене беше сеуште како нова.

Комплет, со се прибирање после, нередот од алати. А и натенане чепкав, не брзав.

Јас прашував за Аристон 80л. Фланшата е со 5 мутера и имбус во средина, ми рекоа 520 денари греач, и 60 денари дихтунг за фланшата. Мене страв ме фаќа за празнење. Не знам како да го испразнам, а глупо е поставен, не е над када, и мислам дека ќе направам некоја беља.

Каде прашуваше, одма да нарачам?

Празнењето и мене ми беше шубе, ама топ поминав. Запираш главен довод, па секундарен (под бојлерот е кај мене), пушташ славината во тушот на топло да истече 2-3 секунди, па откако ќе истече - запираш славина. Одвртуваш црево од ладната вода, одвртуваш сигурносен вентил, ставаш црево на излезот до некаков одвод (туш или умивалник), па го одвртуваш цревото за топлата вода. Прима воздух и почнува саглам да тече. 80 литри за 5-6 минути истекоа.

За црево користев од стара правосмукалка. Not great, али заврши работа.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #311 на: 18 Јуни 2022, 17:39:45 pm »
Клабери, дали некој од вас знае кај има бургии/круни за гранитни плочки? Со нормална цена, ми треба за 4-5 дупки, не сакам да ризикувам да пукне некоја плочка, не сум сигурен али најверојатно 8/10 мм дијаметар ќе треба.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #312 на: 18 Јуни 2022, 17:46:16 pm »
Каде прашуваше, одма да нарачам?

Во Темс-Скопје. Некој клабер го спомна дуканчево. Имаат греачи за све и свашта. Само они имаа за горење кујнско бојлерче.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3350
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #313 на: 18 Јуни 2022, 18:06:48 pm »
Стариот го чистеше, Тинг-Инокс, на казанот немаше воопшто налепено дека иноксен, ама затоа имаше огромни грутки внатре, греачот пепел, ништо не остана од него, за цца 4год.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #314 на: 18 Јуни 2022, 18:55:25 pm »
Стариот го чистеше, Тинг-Инокс, на казанот немаше воопшто налепено дека иноксен, ама затоа имаше огромни грутки внатре, греачот пепел, ништо не остана од него, за цца 4год.
Супер, тоа е одличен знак. На 2-3 години си менуваш греач и готово.

Или секако ќе си ставиш омекнувач кога ќе реновираш.