Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 100489 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #420 на: 06 Септември 2022, 12:57:39 pm »
- kupuvam U vrska od ading i premachkuvam po site dzidovi prvo so nea pa posle belam so polikolor obichen bel ni lateksi ni butur ILI
- kupuvam U vrska ja isturam vo kantata so polikolor i varosuvam direktno

Второто сигурно не, у врската од адинг е жолта, освен ако целиш кон жолти ѕидови.  ;D

Друга марка у-врска сум имал, бела била адинг ете...
« Последно менување: 06 Септември 2022, 13:49:43 pm Power to the people »

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #421 на: 06 Септември 2022, 13:00:48 pm »
Какву "У" врски бре,нека купе "грунд" исто со валјак ќе го нанесе како поликолорот,нека го остави 24 часа да се исуши и потоа поликолор.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #422 на: 06 Септември 2022, 13:02:06 pm »
Што е тоа „грунд“ па сега?

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #423 на: 06 Септември 2022, 13:04:31 pm »
У-врска
https://ading.com.mk/Product/%D0%92%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%A3_%D0%9C%D0%BA.aspx
Прајмер
https://ading.com.mk/Product/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%BC%D0%B5%D1%80_%D0%92_%D0%9C%D0%BA.aspx

Fala Zoki .. mi tekna si se javiv vo Ading mesto da go tupam tuka :) mi se javi nekoe mlado inzinerce nevestiche .. se ja isprashav i si zapishav.. ne samo za molerajot tuku i za drugi raboti..epten ljubezna primer kako treba da se raboti.. ALAL da i e!

Vrska U ne se koristi za moleraj, tuku se koristi prajmer V i treba da se pazi da e seushte svez koga kje se nanesuva polikolor vrz nego. znachi ne machkam cela kukja pa da sushi pa da molerisam tuku machkam del od dzidot prajmer.. odma polikolor.. prajmer polikolor

ushte i za vo garaza me posovetuva vika nikako stavanje koshuljica.. ke ja zdrobish so kolata.. poshto imash betonska plocha samo prefarbaj si ja so bela boja za peshachki premini obelezuvanje..em kje ti e lesno za chistenje em vika kje ti go zashititi betonot od mikro ronenje

po pravilo se stava poding K vika ama toa samo na presen beton i se vtriva so helikopter, sega samo ofarbaj ja plocata i si zavrsil rabota

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #424 на: 06 Септември 2022, 13:17:44 pm »
Пред неколку поста напишав дека снемав од бекатмент подлогата па употребив у-врска на адинг која ми беше останата од друга една работа.

У врската е бела по боја.

Купи си подлога, премчкај дур завршиш се исушило и можеш да продолжиш со молерај.
Инаку многу пимплање е работата да молерисување пред да се исуши.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #425 на: 06 Септември 2022, 21:21:25 pm »
У-врска
https://ading.com.mk/Product/%D0%92%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%A3_%D0%9C%D0%BA.aspx
Прајмер
https://ading.com.mk/Product/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%BC%D0%B5%D1%80_%D0%92_%D0%9C%D0%BA.aspx
Што е тоа прајмерирање?
Прајмер-прајмерирање. Или подлога.
Какву "У" врски бре,нека купе "грунд" исто со валјак ќе го нанесе како поликолорот,нека го остави 24 часа да се исуши и потоа поликолор.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Грунд е за фасаден систем. Исто е врска ама со ситен песок, се става како слој помеѓу лепакот и абрибот.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #426 на: 08 Септември 2022, 18:42:44 pm »
Малце да се појача со изолација (winter is coming) :)
Слики од пред и после.
Made by  Татка и јас :)

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #427 на: 08 Септември 2022, 19:34:15 pm »
Море море, ти во една тема, брат ти во друга тема.  :)
Убаво дошло. Ми се свиѓа што сте користеле круна за отворите.
Туку, мислам дека лексанот ви е грешно ставен. Треба одводот да иде надоле, за да нема ефект на "рѓа" .
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #428 на: 08 Септември 2022, 19:49:30 pm »
Море море, ти во една тема, брат ти во друга тема.  :)
Убаво дошло. Ми се свиѓа што сте користеле круна за отворите.
Туку, мислам дека лексанот ви е грешно ставен. Треба одводот да иде надоле, за да нема ефект на "рѓа" .
Да и тој е за менвање, не видов дека и тој има пишано

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #429 на: 08 Септември 2022, 22:39:45 pm »
Море море, ти во една тема, брат ти во друга тема.  :)
Убаво дошло. Ми се свиѓа што сте користеле круна за отворите.
Туку, мислам дека лексанот ви е грешно ставен. Треба одводот да иде надоле, за да нема ефект на "рѓа" .
Лексанот и кај мене е цел со дупки и како зарѓан внатре. Проблем е што од сонцето ваљда пука, сесо ира вода и после птициве фоаѓаат и го клукаат и ми прават дупки.

Се мислам сега да го сменам со бел наместо проѕирен, преку овој сега многу пече сонце.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #430 на: 08 Септември 2022, 22:48:51 pm »
Само панел да не пече сонце и да не е вручина 😊

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #431 на: 08 Септември 2022, 22:49:48 pm »
Море море, ти во една тема, брат ти во друга тема.  :)
Убаво дошло. Ми се свиѓа што сте користеле круна за отворите.
Туку, мислам дека лексанот ви е грешно ставен. Треба одводот да иде надоле, за да нема ефект на "рѓа" .
Лексанот и кај мене е цел со дупки и како зарѓан внатре. Проблем е што од сонцето ваљда пука, сесо ира вода и после птициве фоаѓаат и го клукаат и ми прават дупки.

Се мислам сега да го сменам со бел наместо проѕирен, преку овој сега многу пече сонце.
Колку печи 3 месеци, после на зима ќе го бараш сонцето:

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #432 на: 08 Септември 2022, 22:53:05 pm »
Море море, ти во една тема, брат ти во друга тема.  :)
Убаво дошло. Ми се свиѓа што сте користеле круна за отворите.
Туку, мислам дека лексанот ви е грешно ставен. Треба одводот да иде надоле, за да нема ефект на "рѓа" .
Лексанот и кај мене е цел со дупки и како зарѓан внатре. Проблем е што од сонцето ваљда пука, сесо ира вода и после птициве фоаѓаат и го клукаат и ми прават дупки.

Се мислам сега да го сменам со бел наместо проѕирен, преку овој сега многу пече сонце.

Чичко ми мењаше лексан. После 2/3 години испука, и поцрне.
Стави тенок лим, имитација на ќерамида, под лимот ставивме изолација некоја (во ролни беше), под изолацијата се закова патос/ламперија и некои даски за украс. Летово богами, доста ладно држеше под лимот, а и убаво на изглед дојде.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #433 на: 08 Септември 2022, 23:44:44 pm »
Море море, ти во една тема, брат ти во друга тема.  :)
Убаво дошло. Ми се свиѓа што сте користеле круна за отворите.
Туку, мислам дека лексанот ви е грешно ставен. Треба одводот да иде надоле, за да нема ефект на "рѓа" .
Лексанот и кај мене е цел со дупки и како зарѓан внатре. Проблем е што од сонцето ваљда пука, сесо ира вода и после птициве фоаѓаат и го клукаат и ми прават дупки.

Се мислам сега да го сменам со бел наместо проѕирен, преку овој сега многу пече сонце.

Чичко ми мењаше лексан. После 2/3 години испука, и поцрне.
Стави тенок лим, имитација на ќерамида, под лимот ставивме изолација некоја (во ролни беше), под изолацијата се закова патос/ламперија и некои даски за украс. Летово богами, доста ладно држеше под лимот, а и убаво на изглед дојде.
Гарант го ставил лексанот терсене, си има страна која треба да биде изложена на сончево влијание.
Ако не му недостасува светлина, не му галами дожд, не му пуцкета при температурни промени, ок.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #434 на: 13 Септември 2022, 13:44:25 pm »
Ако може тука да се постави прашањево, се работни за одзатнување на одводна цевка поставена во стамбена зграда. Никако да се лоцира дефектот. Дали некој знае некој асален мајстор за канализација за во скопје зборувам..некој со термална камера да влезе да лоцира затната цевка.. ,
Се работи за мојот стан кој се наоѓа во првиот спрат и од умијовалникот ми враќа вода од причина што некоја коленка внатре дали на вертикалата или хоризонтала се затнала со бигор.., доаѓат експерти чистат со сајла ми ги земат по 50 евра и после 3 месеца пак истата приказка..
Дали има тука на форумот некој што ќе ми ја реши ова ситуација или познава некој асален професионалец за ова работа. Ви благодарам
VW MK-7 (1.6 тди)