Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 100486 пати)

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #405 на: 05 Септември 2022, 11:06:58 am »
Заборавив да пишам...
Максиполот белее и покрива сеуште убаво. Со Јупол не се споредува бидејќи цената сама си говори, Јупол имам користено и е добар, ама 15л канта е околу 1200мкд за разлика од Бекаментот и Максипол кој се околу 700мкд исто 15л.
@nikomil1 како што спомна @AllMightyMe пред да молерисуваш, помини ги ѕидовите со подлога/прајмер ако е тазе малтерисувано, ќе се направи слој, кој понатака при мплерисувањето нема да ти влече многу поликолор.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #406 на: 05 Септември 2022, 11:14:24 am »
Ако е прво белеење, сметајте на 3 раце.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #407 на: 05 Септември 2022, 11:19:55 am »
I sega shto e podobro, maksipol, jupol ili bekament?

Kje treba naskoro da molerisuvam za prv pat otkako e napravena kukjata...znachi vo momentov ima sivi dzidovi od malterot, a sakam da e belo se.

За тоа што ти држи буџетот. Имаш многу скапи брендови за боја.
Од искуство мое скромно Maxima е најдобро за цената. Одлично си ја брка својата работа. Ако сакаш нешто фенси и многу квалитетно тогаш земи си tikkurila.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #408 на: 06 Септември 2022, 02:03:57 am »
Заборавив да пишам...
Максиполот белее и покрива сеуште убаво. Со Јупол не се споредува бидејќи цената сама си говори, Јупол имам користено и е добар, ама 15л канта е околу 1200мкд за разлика од Бекаментот и Максипол кој се околу 700мкд исто 15л.
@nikomil1 како што спомна @AllMightyMe пред да молерисуваш, помини ги ѕидовите со подлога/прајмер ако е тазе малтерисувано, ќе се направи слој, кој понатака при мплерисувањето нема да ти влече многу поликолор.

chekajte drugari :) U vrska/podloga/prajmer, seto toa e edno te isto?  Znam deka koristea U vrska pri lepenje na parketot koga renovirav..kako sea u-vrska i za molerisuvanje?

aj ako ima nekoj poupaten okolu ovaa tema neka objasni

@osmica8 abe koj saka da frla pari na skapo na ovaa kriza :) ako imam reshenie za 1000 denari koe e ednakvo dobro so toa od 500 ili od 2000 kje go odberam toa od 500...samo prashanjeto mi e dali stvarno toa od 500 kje e ednakvo dobro

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8428
  • Малерозен дрводарец
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #409 на: 06 Септември 2022, 02:14:24 am »
Слушај го осмичката што ти говори, кажи фала после 10 години. :)

Да речеме дека ставаш латекс, а не поликолор - соодветната подлога е уште толку поважна.
Ќе имаш квалитетен слој боја нанесен на ѕид, ама евентуално ќе пукне некаде и ќе почне да се лупи ако не ставиш соодветна подлога.
Сведок сум на конкретниов случај, не знаеш кој бес ме мава моментално. :)))

На крај, ама подеднакво важно - или земи сам прај по пропис или на некој што му веруваш комплетно.

Ова што го зборувам за пукањето, се случи со Tikkurila подлога и боја.
(За кое треба да си комплетен морон и да го згрешиш. Една канта Tikkurila од 9 литри покрива скоро 100 м2, подлогата е скапа но исто така покрива многу во сооднос)
Добро, не на цела куќа, ама на дел важен за мене - така да, последиците се големи.



Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #410 на: 06 Септември 2022, 07:16:01 am »
Заборавив да пишам...
Максиполот белее и покрива сеуште убаво. Со Јупол не се споредува бидејќи цената сама си говори, Јупол имам користено и е добар, ама 15л канта е околу 1200мкд за разлика од Бекаментот и Максипол кој се околу 700мкд исто 15л.
@nikomil1 како што спомна @AllMightyMe пред да молерисуваш, помини ги ѕидовите со подлога/прајмер ако е тазе малтерисувано, ќе се направи слој, кој понатака при мплерисувањето нема да ти влече многу поликолор.

chekajte drugari :) U vrska/podloga/prajmer, seto toa e edno te isto?  Znam deka koristea U vrska pri lepenje na parketot koga renovirav..kako sea u-vrska i za molerisuvanje?

aj ako ima nekoj poupaten okolu ovaa tema neka objasni

@osmica8 abe koj saka da frla pari na skapo na ovaa kriza :) ako imam reshenie za 1000 denari koe e ednakvo dobro so toa od 500 ili od 2000 kje go odberam toa od 500...samo prashanjeto mi e dali stvarno toa od 500 kje e ednakvo dobro
Јас лани почнав да кречам со бекамент и претходно поминував со бекамент подлога. Оваа година довршував 2 соби кои ми останаа но за едната ми снема од подлогата па по препорака употребив у-врска на адинг, наводно исти ѓавол биле макар се нарекувале и прајмери што всушност значи основа/основна боја.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #411 на: 06 Септември 2022, 07:47:08 am »
Да речеме дека ставаш латекс, а не поликолор - соодветната подлога е уште толку поважна.
Ќе имаш квалитетен слој боја нанесен на ѕид, ама евентуално ќе пукне некаде и ќе почне да се лупи ако не ставиш соодветна подлога.
Сведок сум на конкретниов случај, не знаеш кој бес ме мава моментално. :)))

Колку пати ти е премачкан ѕидот што ти се лупи?

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #412 на: 06 Септември 2022, 08:38:18 am »
Ако не користиш подлога, малтерот многу ќе ти ја "пие" бојата. Вака со подлогата правиш некоја "бариера".
Ретко денес некој да кречи после малтерисување. Стандард иде глетување за да се исправат некои грешки, па после креч.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #413 на: 06 Септември 2022, 10:37:53 am »
Слушај го осмичката што ти говори, кажи фала после 10 години. :)

Да речеме дека ставаш латекс, а не поликолор - соодветната подлога е уште толку поважна.
Ќе имаш квалитетен слој боја нанесен на ѕид, ама евентуално ќе пукне некаде и ќе почне да се лупи ако не ставиш соодветна подлога.
Сведок сум на конкретниов случај, не знаеш кој бес ме мава моментално. :)))

На крај, ама подеднакво важно - или земи сам прај по пропис или на некој што му веруваш комплетно.

Ова што го зборувам за пукањето, се случи со Tikkurila подлога и боја.
(За кое треба да си комплетен морон и да го згрешиш. Една канта Tikkurila од 9 литри покрива скоро 100 м2, подлогата е скапа но исто така покрива многу во сооднос)
Добро, не на цела куќа, ама на дел важен за мене - така да, последиците се големи.





Малтерот со декадите, знае да попушти, ако прави тап звук (како шупливо) значи дека одвоил од цигла. Глетот исто.
Така да при најмал контакт ќе се одвои.
Затоа е важно пред да се бои, да се провери убаво.

У врската е повеќенаменска и е поскапа. Јас во едната соба немаше потреба од корекции/рамнење на кошулицата, меѓутоа истата беше некако порозна. Земав со 2 раце У врска неразредена ја поминав убаво, сега нема гајле. Помеѓу секој слој малтер, се става. Сеа кај поскапиве гипсани малтери каконРадиколот и д не ставиш не е страшно, доволно хемија има во него но секако пред било кое боење/малтерисување ваѓно е стсрите површини да се исчистени од прашини

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #414 на: 06 Септември 2022, 11:33:45 am »
Малтерот со декадите, знае да попушти, ако прави тап звук (како шупливо) значи дека одвоил од цигла. Глетот исто.

Абре аман, од влага само можи да одвои, 3 декади каде што е сув дома е во ред, ако е залепен е залепен, шо знам... е сега по 5 декади па и да падни, ништо не е вечно.

У врската е повеќенаменска и е поскапа...
...Помеѓу секој слој малтер, се става.

Зарем до овој степен сме стигнати, и навистина се става? Порано ко немаше у-врска што се ставаше меѓу малтари?  ;D

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #415 на: 06 Септември 2022, 11:42:25 am »
znachi da rezimirame:

Malterisano e klasicno pesok, cement, var kombinacija vo dva navrati prvo grubo, pa posle fino i nema da odam so opcija gletuvanje oti ne sakam dzam mazni dzidovi..mi se dopagja vaka "rapavo" kako shto e.

sledno shto?

- kupuvam U vrska od ading i premachkuvam po site dzidovi prvo so nea pa posle belam so polikolor obichen bel ni lateksi ni butur ILI
- kupuvam U vrska ja isturam vo kantata so polikolor i varosuvam direktno

nemam aber od moleraj i ne znam kako e pravilno. da znam shto da go teram majstorov da pravi i za shto da se pazarime za cena @osmica8 prosvetli me druze ako boga znaesh oti mi dokurchi i kukja i se.. sekoj majstor posebna prikazna eden nema da ne zgreshi vo nekoj del.

@loopz kje go poslusham osmica ako gi razbira rabotive samo dibeche sum pa sakam po redosled chekor po chekor da mi gi ispishe .. ili ti ako ne te mrzi :)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #416 на: 06 Септември 2022, 11:45:23 am »
Зарем до овој степен сме стигнати, и навистина се става? Порано ко немаше у-врска што се ставаше меѓу малтари?  ;D

porano za porano. dedo mi ziveeshe vo kukja od drveni gredi, plitar (nepechena cigla od kal i slama) i seto prepleteno so granki. ama kje padne vamu del od kalta kje zamesha slama i kal i kje zakrpi..posle chetkata gasena var i vozi mishko.

dzidovite bea daleku od ramni/pravi .. ne sme toa vreme sega..sakame se da ni e pod konec

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3350
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #417 на: 06 Септември 2022, 11:58:45 am »
Ако не користиш подлога, малтерот многу ќе ти ја "пие" бојата. Вака со подлогата правиш некоја "бариера".
Ретко денес некој да кречи после малтерисување. Стандард иде глетување за да се исправат некои грешки, па после креч.
Кај мене измалтерисаа криво упм, не глетував, дирекно подлога и поликолор, еве го 4год полни супер си е, сеебело.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор