Автор Тема: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks  (Прочитано 11791 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #45 на: 29 Јуни 2014, 16:07:28 pm »
Tacno i jas se slagam so gore napisanovo..Nisto nese pravi od doma strakajki na net treba kolata pod gz i dase brka rabotata.
Baska temava e skoto 3 nedeli aktivna a problemot deckovo go ima 2 godini pa neznam sto dusa kje ima da ne mrdne so mal prst i samo daja vozi dur ne rokne eden den..
Ako mislis daja prodavas so takov defekt koj kjete kosta 1000 eura daj dati dadam jas nekoj denar i sam kje si ja pravam

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #46 на: 29 Јуни 2014, 16:17:36 pm »
Абе како знаете колку мрда чоекот со прст или не. Можеби има еден куп поважни работи а може и нема време да напише се што има направено

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #47 на: 29 Јуни 2014, 16:57:24 pm »
Поентата е дека 1000 евра претпставен дефект не се решава со 1000 ден адитив. Ако не ти се поправа продај ја вака, поарно отколку цел мотор да отиде.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #48 на: 29 Јуни 2014, 17:12:21 pm »
deckoto vo prviot post koga go opisa problemot rece deka  maka si ima vekje 2 godini pa  sto i da imase obrski bre za 2 godini kje  uspeese da go sredi problemot za toa go kritikuvav ne za drugo

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #49 на: 29 Јуни 2014, 23:49:12 pm »
deckoto vo prviot post koga go opisa problemot rece deka  maka si ima vekje 2 godini pa  sto i da imase obrski bre za 2 godini kje  uspeese da go sredi problemot za toa go kritikuvav ne za drugo

Твое е да критикуваш, не ти бранам јас..
меѓутоа помеѓу критите, додади бе и некој совет.. ;)

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #50 на: 29 Јуни 2014, 23:50:32 pm »
Tacno i jas se slagam so gore napisanovo..Nisto nese pravi od doma strakajki na net treba kolata pod gz i dase brka rabotata.
Baska temava e skoto 3 nedeli aktivna a problemot deckovo go ima 2 godini pa neznam sto dusa kje ima da ne mrdne so mal prst i samo daja vozi dur ne rokne eden den..
Ako mislis daja prodavas so takov defekt koj kjete kosta 1000 eura daj dati dadam jas nekoj denar i sam kje si ja pravam
Влатче , под 15000 евра не ти ја давам бе..

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #51 на: 29 Јуни 2014, 23:55:40 pm »
kako da  ti dadam sovet koga najvekje bi sakal dami objasnis zosto 2 godini  em  znaes deka imas problem i nesi prezemal nisto..Pa da ne e forumov i toj sto ti go preporacal uste tolku nemase da  pipnes bilo sto..Deckite ti gi dadoa skoro site mozni uzroci sto bi go pravele problemot tvoe e samo da mrdnes do majstor i da vidis sto kje napravis..

Stavi slika od  avtomobilot da go razgledam pa da vidam esapot dali bi mi onadil.
Inace eve ti link javi se kaj deckovo  vidi dali go ima delot za tvojot problem i resi si ja rabotata
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=216725

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #52 на: 30 Јуни 2014, 00:10:34 am »
Адитивот ти е на место што си го земал  ;) .....
Добар ли е? Прв пат ке користам адитив..
Да да еден од подобрите е тој ......
Го најфов на окта на партизанска, а цената беше импресивно илјадарче :D

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #53 на: 30 Јуни 2014, 00:12:42 am »
kako da  ti dadam sovet koga najvekje bi sakal dami objasnis zosto 2 godini  em  znaes deka imas problem i nesi prezemal nisto..Pa da ne e forumov i toj sto ti go preporacal uste tolku nemase da  pipnes bilo sto..Deckite ti gi dadoa skoro site mozni uzroci sto bi go pravele problemot tvoe e samo da mrdnes do majstor i da vidis sto kje napravis..

Stavi slika od  avtomobilot da go razgledam pa da vidam esapot dali bi mi onadil.
Inace eve ti link javi se kaj deckovo  vidi dali go ima delot za tvojot problem i resi si ja rabotata
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=216725
Благодарам на понудата, но не благодарам. Не е за продажба.
Исто така благодарам и за линкот :)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #54 на: 30 Јуни 2014, 01:08:08 am »
Друже ја читам темава, и уште не ми е јасно, како планираш на форумов да ти го лоцираат проблемот со моторот. Форумов служи за совети, туторијали итн итн.. Под итно на дијагностика (не кај истиот мајстор што си ја носел првиот пат) и да ти каже што и е, колку ке кошта поправката и сл. Потоа си прави математики дали ти се исплаќа да ја правиш, ке ја продаваш итн.. Не чекај, да откаже моторот целосно , пошо ке те кошта бајаги. ;)

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #55 на: 30 Јуни 2014, 02:49:10 am »
Друже ја читам темава, и уште не ми е јасно, како планираш на форумов да ти го лоцираат проблемот со моторот. Форумов служи за совети, туторијали итн итн.. Под итно на дијагностика (не кај истиот мајстор што си ја носел првиот пат) и да ти каже што и е, колку ке кошта поправката и сл. Потоа си прави математики дали ти се исплаќа да ја правиш, ке ја продаваш итн.. Не чекај, да откаже моторот целосно , пошо ке те кошта бајаги. ;)
Темата ја отворив пред да дознаам што всушност е проблемот. Колата нема видено друг сервисер освен овластен, а и нема ни да види. Зашто да одам кај некого што работи на сите видови коли, кога можам да одам кај тој што е специјализиран за мојата кола? Проблемот е идентификуван и сега само постирам мое искуство за следниот што ке се најде во моја ситуација барем да има некој "guideline" што се е направен за да се реши мојот проблем.
Можеби некој веќе го надминал мојот проблем и има совет за мене. Не знам зошто мислите дека не сум заинтересиран за мојата кола кога НИШТО НЕ ЗНАЕТЕ НИТУ ЗА МЕНЕ НИТУ ЗА КОЛАТА и се правите паметни. Возачка извадив скоро и бев претрупан со факултет до пред 2 недели. Тоа е причината поради која волку касно се нафаќам за поправка. Памет фала богу имам, пари не се на одмет, но да фрлам пари по маалски мајстори (Има исклучоци) за да ме лажат и пеат песни што бил проблемот немам намера. Возам хјундаи, фала богу ќе го носам во хјиндаи сервис. каде што ми е бесплатна проверка и дијагностика.. :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #56 на: 30 Јуни 2014, 10:24:26 am »
колку си само грешка околу овластените сервиси ти појма немаш. твоето возило е 12 години старо.

и на крај да те прашам.. што мислиш ти... во овластените сервиси работат специјализирани мајстори за твојата кола? или можеби роботи кои само хјундаи препознаваат хахахаха... добар виц...  ;D ;D

во овластените сервиси имаат само литература и софтвер за авто дијагностика , софтвер кој денес е многу лесно достапен за оние мајстори што сакаат да го имаат и да работат профи, зборам за маалските мајстори. а твојот проблем што го опишуваш тука, нема врска со имање или немање софтвер. кај тебе има МЕХАНИЧКИ дефект. отварање мотор во овластен сервис, на 12 години старо ауто, има да те кошта ѓаол ипол... бричење на суво. истата работа ке ја заврши и некој профи мајстор на кој му работи кликерот.

ти пишав претходно, ако сакаш профи мајстор кој стварно е квалитетен и евтин, пиши ми пп, ке ти дадам број од него. нема утка кај него иако е целиот хаотичен во гаражаата, има да се почидиш какви коли кај него идат на сервис...

позз
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #57 на: 30 Јуни 2014, 11:52:28 am »
Ova ispagja deka dzabe ti se pomaga bre momce..Cim si zapnal za ovlasten servis i gledam deka celo vreme se krstis vo niv odnesi ja kolata tamo i zasto voopsto ne zamaras nas dati pomagame so bilo kakov drug majstor koga ti nebi ja odnel kolata tamo..A da bea tolku strucni tvojte vo servis za 2god.do sega autoto kje spiese ne da trese i buci kako traktor..
Cim kako sto vikas deka pari neti se problem odnesi vo ovlasten servis ostavi ja kolata neka tija napraat so orginal delovi i dosta kukas na forumov nego koga kje ti ja napraat kolata pisi pofalise kako e sto e i kolku te odrale...
Drugar moj muse zapali vektrata cela instalacija i kupi sve novo ja odnese vo avto kukja muja drzea 2 meseca kolata i nemozeA daja zapalat i na kraj krenaa race.nekoj mu dal broj od nekoj cika penzioner nekade vo kiselavoda vika odam ja otvara coekot garazata vnatre zimnica,bure so rakija,stari gajbi i vesnici.otidov popladneto vo 17 a sabajleto vo 02 kolata moja ja zapalivme i vezese kako saat sve bese super...ete ti lokalen majstor koj 35 godini rabotel vo opel vo germanija na elektricna instalacija vo samata fabrika go sredi problemot za 7-8 saati a ovie gospodava vo ovlasten 2 meseca jadea vafli kako premnogu bilo komplicirano ova bilo ona bilo nemale kadar za ova....

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #58 на: 30 Јуни 2014, 12:40:34 pm »
Ova ispagja deka dzabe ti se pomaga bre momce..Cim si zapnal za ovlasten servis i gledam deka celo vreme se krstis vo niv odnesi ja kolata tamo i zasto voopsto ne zamaras nas dati pomagame so bilo kakov drug majstor koga ti nebi ja odnel kolata tamo..A da bea tolku strucni tvojte vo servis za 2god.do sega autoto kje spiese ne da trese i buci kako traktor..
Cim kako sto vikas deka pari neti se problem odnesi vo ovlasten servis ostavi ja kolata neka tija napraat so orginal delovi i dosta kukas na forumov nego koga kje ti ja napraat kolata pisi pofalise kako e sto e i kolku te odrale...
Drugar moj muse zapali vektrata cela instalacija i kupi sve novo ja odnese vo avto kukja muja drzea 2 meseca kolata i nemozeA daja zapalat i na kraj krenaa race.nekoj mu dal broj od nekoj cika penzioner nekade vo kiselavoda vika odam ja otvara coekot garazata vnatre zimnica,bure so rakija,stari gajbi i vesnici.otidov popladneto vo 17 a sabajleto vo 02 kolata moja ja zapalivme i vezese kako saat sve bese super...ete ti lokalen majstor koj 35 godini rabotel vo opel vo germanija na elektricna instalacija vo samata fabrika go sredi problemot za 7-8 saati a ovie gospodava vo ovlasten 2 meseca jadea vafli kako premnogu bilo komplicirano ova bilo ona bilo nemale kadar za ova....
aj kazi mi nekoj majstor sto rabotel vo hyundai fabrika vo korea, odma go nosam!!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #59 на: 30 Јуни 2014, 13:26:41 pm »
а демек во овластениот сервис мајсторите работеле в фабрика во хјундаи во кореа?

и зашто си толку сигурен дека ТВОЕТО хјундаи е произведено баш во кореа?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време