Автор Тема: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks  (Прочитано 11789 пати)

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Здраво дечки. Јас мачам проблем долго време (накај 2 години тера) со моторот на колата. Не знам да го објаснам, така да следете ме :P.
Кога прв пат го забележав звучеше како малку да дува ауспухот, ништо страшно и ми се чинеше како да го снемуваше кога ке се загрееше моторот.
Како тераше време (ова како бајка да раскажувам ;D) се погласно и погласно стануваше.
Потоа почна кога ке ја убацам во лер за да закочам на семафор почна се гуши моторот (груб лер), а сега тоа се дешава и кога ке упалам мотор на ладен мотор. Тропањето сега е гласно независно дали е ладен или топол моторот, кога ке отидам на механичар (ке изгасам мотор на паркинг, па ке упалам за да му го покажам проблемот) ке почне да тропа, па ке престане, па ке почне, па ке престане, Али кога го возам (покрај дрва, коли или некој ѕид и можам да го слушам моторот како звучи надвор од кабината тропањето е дефинитивно многу гласно.
Инаку да додадам моторот под 1500 вртежи звучи многу лошо, се тресе како луда (цела кабина вибрира), во лер воланот се тресе, и буквално не можам да го слушнам што ми збори совозачот.

Ради зимава си викам насабајле -10 степени, ладен мотор ваљда скапана кола е и така звучат сите, али пред 2-3 месеци кога почна да се загрева времето, почна да ме загрижува проблемот. Имам посетено овластен сервисер, кореа ауто трејд (каде редовно се мења уље секои 5000 км), имам прашано 5-6 маалски механичари, дури и кога регистрирав ауто во АМСМ прашав и сите до еден ми кажаа различен проблем. Во овластен ми рекоа дека се или вентили или дизни (не сакаат да прецизираат пошо не знаеле додека не го отворат моторот), во АМСМ ми рекоа дихтунг на дизна.. Ми пукна филмот пред некој ден и на интернет поставив прашања и на секоја страна ми рекоа дојди ке ти кажеме (австралија, белгија, и поблиски балкан), и многу нормално тоа не е опција.. И така еве ме на Carclub да си ја пробам среќата :D

https://www.youtube.com/watch?v=AuvpFvIjwzM&feature=youtu.be
« Последно менување: 18 Јуни 2014, 01:35:16 am Стефан_Т »

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #1 на: 17 Јуни 2014, 23:49:31 pm »
Kaкво масло ставаш минерално или полусинтетичко?
Колку има поминато возилото?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #2 на: 17 Јуни 2014, 23:49:50 pm »
Почни од дизни и вентили, или барај некој поискусен мајстор да ја чуе за да знаете дал е дизни вентили или нешто сосем друго

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #3 на: 17 Јуни 2014, 23:52:47 pm »
pa fino ti rekle de dojdi kje ti kazeme..nikoj ne e vangja vaka po objasnuvanje da ti kaze sto moze da bide  dur ne vidi na lice mesto i ne ja gnjurne glavata pod hauba..
edinstven spas momentalno e ovoj decko



inace pali kolata i nosi na majstor najpametno biti bilo



Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #4 на: 17 Јуни 2014, 23:57:19 pm »
Мајстор мора да ти ја види, слушне, провери, може да бидат многу работи, дизни, изеден брег на брегаста, изгорен вентил, варијатор на брегаста ако има и слично, вака неможеме да ти помогнеме :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #5 на: 18 Јуни 2014, 00:02:02 am »
Здраво дечки. Јас мачам проблем долго време (накај 2 години тера) со моторот на колата. Не знам да го објаснам, така да следете ме :P.
Кога прв пат го забележав звучеше како малку да дува ауспухот, ништо страшно и ми се чинеше како да го снемуваше кога ке се загрееше моторот.
Како тераше време (ова како бајка да раскажувам ;D) се погласно и погласно стануваше.
Потоа почна кога ке ја убацам во лер за да закочам на семафор почна се гуши моторот (груб лер), а сега тоа се дешава и кога ке упалам мотор на ладен мотор. Тропањето сега е гласно независно дали е ладен или топол моторот, кога ке отидам на механичар (ке изгасам мотор на паркинг, па ке упалам за да му го покажам проблемот) ке почне да тропа, па ке престане, па ке почне, па ке престане, Али кога го возам (покрај дрва, коли или некој ѕид и можам да го слушам моторот како звучи надвор од кабината тропањето е дефинитивно многу гласно.
Инаку да додадам моторот под 1500 вртежи звучи многу лошо, се тресе како луда (цела кабина вибрира), во лер воланот се тресе, и буквално не можам да го слушнам што ми збори совозачот.

Ради зимава си викам насабајле -10 степени, ладен мотор ваљда скапана кола е и така звучат сите, али пред 2-3 месеци кога почна да се загрева времето, почна да ме загрижува проблемот. Имам посетено овластен сервисер, кореа ауто трејд (каде редовно се мења уље секои 5000 км), имам прашано 5-6 маалски механичари, дури и кога регистрирав ауто во АМСМ прашав и сите до еден ми кажаа различен проблем. Во овластен ми рекоа дека се или вентили или дизни (не сакаат да прецизираат пошо не знаеле додека не го отворат моторот), во АМСМ ми рекоа дихтунг на дизна.. Ми пукна филмот пред некој ден и на интернет поставив прашања и на секоја страна ми рекоа дојди ке ти кажеме (австралија, белгија, и поблиски балкан), и многу нормално тоа не е опција.. И така еве ме на Carclub да си ја пробам среќата :D
Моментално правам клипче на кое што ке го покажам проблемот и тропањето, ке го постирам чим се прикачи на јутуб :D

Џабе се мачиш

1) Имаш дијагностика провери на компјутер
2) Ако дијагонстиката не може да го лоцира проблемот ќе се оди на отворање

Според кажаните симптоми отворањето е неизбежно само дијагностиката ќе помогни да се воочат некои параметри.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #6 на: 18 Јуни 2014, 00:13:41 am »
Која година е произведен и колку имаш поминато километри? Ако имаш катализатор прво пробај него извади го види дали ќе се смири моторот, второ јас би ставил некој адетив  да се прочистат малку дизните оти може да е до нив  особено оти велиш дека  тресе на лер и на мали обртаи, и трето види сатави во уљето  MOS2 aditiv na liqvi moly малку да се смири тропањето во моторот. Инаку дали ти се пали некоја ламбица на шал таблата кога треси моторот?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #7 на: 18 Јуни 2014, 00:18:12 am »
Која година е произведен и колку имаш поминато километри? Ако имаш катализатор прво пробај него извади го види дали ќе се смири моторот, второ јас би ставил некој адетив  да се прочистат малку дизните оти може да е до нив  особено оти велиш дека  тресе на лер и на мали обртаи, и трето види сатави во уљето  MOS2 aditiv na liqvi moly малку да се смири тропањето во моторот. Инаку дали ти се пали некоја ламбица на шал таблата кога треси моторот?

Очи ќе ти истера која година е :D 2002 :D

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #8 на: 18 Јуни 2014, 00:30:30 am »
 :D .....

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #9 на: 18 Јуни 2014, 00:57:18 am »
Ах, и ја заборавен :D
Колата има поминато 143.нешо километри, и моментално се возат мање од 3000 годишно.
Уљето е полусинтетичко.
Претпоставував дека отварање е неизбежно, меѓутоа сепак би сакал да знам што всушност е проблемот пред да отварам мотор. Во овластен ми рекоа 12.000 само да го отворат, без поправки (а и не спомнаа ништо за затварање) :P

Не се палат никакви сијалички (освен стандардната секвенца на контакт) а на дијагностика пред 3-4 месеци ми извади код за прегорени интериерни светла (пошо имам ледови) :D

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #11 на: 18 Јуни 2014, 01:46:56 am »
Абе уље има ли уопште во моторот? Звучи како да нема уље. Што уље користиш и колку е нивото?

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #12 на: 18 Јуни 2014, 02:50:29 am »
Pa kaza deckoto demek ulje mu menjale na sekoj 5000km vo ovlasten servis valjda nese tolku kreteni dago ostaat bez ulje..oteraj prijatele ti kolata u servis neka ti zakazat prvo na kompjuter da se vidat parametrite ako ne kaj nekoj dobar mehanicar daja cue proveri pa i ako treba neka otvori malce mora dasi go resis problemot..ovde moze samo da nagagjame..

Отсутен Стефан_Т

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 222
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #13 на: 18 Јуни 2014, 16:08:20 pm »
Ниво на уље нема паднато под минимум, пред неколку недели го проверив и беше малку под половина помеѓу F (Максимум) и L (Минимум), дутурив и не направи разлика.

Кои се добри механичари - гаражи низ Скопје кои што професионално можат да го направат? Нагласок на професионално и исклучиво со оригинални делови.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Проблем со мотор - Hyundai Santa Fe 2002 2.0 CRDi 83kW/112ks
« Одговори #14 на: 18 Јуни 2014, 16:24:50 pm »
Види некое црево од интеркулер или самиот интеркулер дали е дупнат, или лабаво црево,
некако така ми звучи.
Сети се што последно е работено на возилото?
Барај некој квар од таа интервенција, не зборам за масло и филтер, туку нешто друго поголемо.