Автор Тема: Hidden Menus, Tips & Tricks ...  (Прочитано 12943 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« на: 25 Јануари 2011, 21:56:15 pm »
Gi povikuvam site onie koi znaat nekoi "fintici" na svoite koli, da gi spodelat znaenjata i iskustvata so drugite. Jas vozam Opel, pa eve "malku" pomos za Opelasi ;) :





1. За детален преглед на температурата на течноста за ладење, напонот на алтернаторот, приказ на дигитална километража, моментална потрошувачка во мили литри и тн.: Притиснете го копчето Settings и држете го 10 сек. додека чуете звучен сигнал (Бип), а потоа со копчето BC „прошетајте“ до баранати информации кои ви ги нуди скриеното мени.
2. Доколку го менувате акумулаторот или од некоја причина ви се испразнил, автоматското отварање и затварање на прозорците нема да ви функционира. За да повторно ги испрограмирате истите да работат автоматски, потребно е да мануелно да го притиснете копчето за отворање на прозорецот и кога ќе се спушти најдоле-чекате 10 сек., па го држите за нагоре (затворање) и исто на крајот го држите 10 сек.
3. Ако сакате прозорците да ги контролирате преку вашиот далечински управувач, тогаш при излегување од колата-првото притискање ви е за заклучување на вратите, но ако продолжите да го држите копчето притиснато - прозорците ако ви останале отворени се затвораат се додека го држите копчето притиснато и обратно (ако ви се затворени, држете го копчето за отклучување на вратите се додека не ви се отворат прозорците до саканата положба).
4. За уклучување на Follow me Home, потребно е да кога ќе завршите со возењето, го извадите клучот од бравата, ја отворите вратата и аблендирате - функцијата рабори 30 сек., сосема доволно да се снајдете во темната гаража или сл.
5. За исклучување на ESP, држете го копчето Sport (доколку имате нормално) се додека не се упали контролната сијаличка за ESP на контролната табла.
6. За активирање на опцијата - автоматско заклучување на вратите преку 7,5 km/h, потребно е да го притиснете копчето за заклучување на вратите од внатре се додека не чуете Бип сигнал (не функционира кај сите модели).
7. Програмирање на временскиот интервал на брисачите: рачката за активирање на брисачите се притиска надоле како да сакаме само еднаш да ни ја избрише шофершајбната, но можеме да избереме од 2 - 15 сек. и повторно рачно да ја притиснеме („вратиме“) рачката нагоре.
8. Ако сакаме да го ставиме радиото на Mute, потребно е да го притиснеме и држимр притиснат потенциометарот за јачина на звукот (кој воедно е и прекинувач ON/Off на радиото) за unmute повторно притиснете
9. За активирање на паркинг светла (лево или десно), потребно е да го угасите автомобилот и со помош на жмигавците (лево или десно) да одредите кое светло ќе ви остане запалено. Се држи рачката од жмигавецот се додека не се слушне три пати Бип. (Може да не функционира кај сите возила)
10. Ако ја менувате батеријата на далечинскиот управувач (за централната брава), за да го програмирате повторно, потребно е да го ставите клучот за стартување на возилото во бравата и да го притиснете дугмето за заклучување на вратите (на далечинското).
11. Ако двапати ја заклучите врата со далечинското (или со клуч - заклучите, го вратите клучот и повторно заклучите), тогаш вратите не можат да се отворат од внатре (не важи за сите возила)
12. На исклучено ауто, притиснете ги до крај педалите за гас и кочница и завртете го клучот за стратување на возилото на позиција 2 - на дисплејот за километража ќе ви се појави кодот на грешките кои ги имате во моментот (доколку има грешка, секако) према приоритетот.
13. Кога ќе ни се појави пораката за сервисен интервал (кој многу често во сервисите „забораваат“ да го ресетираат), за да ја ресетирате самите (да не ве нервира пред секое стартување) - притиснете го копчето за ресетирање на парцијалната километража (trip button) и задржете, завртете го клучот за стартување на позиција 2 и продолжете да го држите притиснато се додека не се ресетира. Е сега повторно уживајте во возењето, нормално ако претходно навистина сте го сервисирале возилото
6. Наводно, при нагло притискање на кочницата при брзини поголеми од 100 km/h се палат четирите жмигавци
14. За да ви се овозможи опцијата вклучување на темпомат, претходно морате бар еднаш да ја имате притиснато кочницата
15. Доколку сте ја отклучиле колата, а при тоа не сте ја отвориле возачката врата во рок од 5 мин., автоматски повторно колата се заклучува.
16. Ако тргнете со возилото, а при тоа ви е подигната рачната кочница, возилото звучно ќе ве предупреди.
...

Ajde kolegi, povelete - dopolnete ...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #1 на: 25 Јануари 2011, 22:10:50 pm »
Eve i eden korisen link za citanje i tumacenje na greskite (sekako bez Tech 2):

http://www.allcorsa.co.uk/forums/showthread.php/check-fault-codes-11239.html?

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #2 на: 25 Јануари 2011, 22:12:46 pm »
Kako da doznaete vo koja drzava i grad e proizvedeno vaseto vozilo?

http://img231.imageshack.us/f/iliste4yq.gif/

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #3 на: 26 Јануари 2011, 21:52:35 pm »
Hakerce si DjiDji ;)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #4 на: 27 Јануари 2011, 08:02:47 am »
Kako da doznaete vo koja drzava i grad e proizvedeno vaseto vozilo?

http://img231.imageshack.us/f/iliste4yq.gif/


Оваа страна не се отвора денес. Но јас најдов нешто слично овде
http://www.scribd.com/doc/38814808/Opel-Vin-Codes
http://en.bsr.se/vin-decoder/
http://www.vin-info.com/carchecks
http://www.vagauto.com/mainclass.php
« Последно менување: 27 Јануари 2011, 08:16:11 am proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #5 на: 28 Јануари 2011, 22:01:25 pm »
proff, фала за корекцијата ;) Многу корисни информации !

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #6 на: 01 Февруари 2011, 09:18:44 am »
дај ако знае некој да стави за форд фиеста
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #7 на: 01 Февруари 2011, 15:37:25 pm »
Ova e service mode na Astrata.
Cesto go koristev koga ja imav.

So ogled na toa deka nemas meraci za temperatura, letno vreme na otvoreno pazi si na Coolant Temp.:D
I koga ke snimas klipce vo "zabrzuvanja" temata, koristi go digitalniot brznomer, potocen e za 5 km/h.

Da dopolnam, mada jasno e...
- koga ja otklucuvas kolata so daljinski kluc i zadrzis na kopceto za otklucuvanje, prozorite avtomatski se otvaraat do pola.

Imase i opcija za avtomatsko sklapanje na retrovizorite, ama zaboraiv kako bese...
« Последно менување: 01 Февруари 2011, 15:41:34 pm Stratro »

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #8 на: 02 Февруари 2011, 07:45:29 am »
Ova e service mode na Astrata.
Cesto go koristev koga ja imav.

So ogled na toa deka nemas meraci za temperatura, letno vreme na otvoreno pazi si na Coolant Temp.:D
I koga ke snimas klipce vo "zabrzuvanja" temata, koristi go digitalniot brznomer, potocen e za 5 km/h.

Da dopolnam, mada jasno e...
- koga ja otklucuvas kolata so daljinski kluc i zadrzis na kopceto za otklucuvanje, prozorite avtomatski se otvaraat do pola.

Imase i opcija za avtomatsko sklapanje na retrovizorite, ama zaboraiv kako bese...

Да не имаш нешто пропуштено во постот?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #9 на: 02 Април 2011, 11:55:00 am »

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #10 на: 02 Април 2011, 12:50:27 pm »
How to's ... :

http://www.astraownersclub.com/vb/showthread.php?t=96753

Абе Балтазар....да не знаеш некоја финта за Митсу....да прочепкам... :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #11 на: 02 Април 2011, 13:07:19 pm »
How to's ... :

http://www.astraownersclub.com/vb/showthread.php?t=96753

Абе Балтазар....да не знаеш некоја финта за Митсу....да прочепкам... :D

Ја само со Шваби работам! :) За јапанци gOJDO е Гуру ;)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #12 на: 02 Април 2011, 13:32:05 pm »
Али знајте бре ...али не знајте....шо праша ја...?? :)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #13 на: 03 Април 2011, 14:55:14 pm »
How to's ... :

http://www.astraownersclub.com/vb/showthread.php?t=96753


Абе Балтазар....да не знаеш некоја финта за Митсу....да прочепкам... :D

Ја само со Шваби работам! :) За јапанци gOJDO е Гуру ;)
Чим со шваби работиш најди нешто за Волксваген  :D :D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #14 на: 03 Април 2011, 15:18:22 pm »
How to's ... :

http://www.astraownersclub.com/vb/showthread.php?t=96753


Абе Балтазар....да не знаеш некоја финта за Митсу....да прочепкам... :D

Ја само со Шваби работам! :) За јапанци gOJDO е Гуру ;)
Чим со шваби работиш најди нешто за Волксваген  :D :D

Еве, цитирано од почитуваниот колeга the stig:

За VW

1. Ако ја имате извадено клемата од акумулаторот кај некои модели автоматското подигање на стаклата нема да работи, за повторно да проработи треба да се стави клучот во возачката врата и да се држи на заклучена позиција додека да слезат стаклата до долу потоа на отклучено додека да се затворат до крај, доколку не се направи оваа процедура по некое време сами ке се испрограмираат, но не одма.

2. Вадењето на прекинувачот за светлата е многу лесно, доколку сакате да го извадите прекинувачот на светлата на било кое VW или ауди од 98ма година нагоре ставетего на 0 позиција притиснете навнатре кон контролната табла и завртете надесно, потоа може слободно да се извади
како што е прикажано на видеото


3. Греачи на ретровизори, кај некои модели на VW се активираат со прекинувачот за задно стакло на запален мотор иако нема посебен прекинувач за нив, ако сакате да се осигурате дали ги поседува вашето возило запалетего моторот пуштетего греачот на задно стакло и пробајте со раката на огледалото од ретровизорот дали ке се затопли

4. Ресет на сервисен интервал се врши така што при изгаснат контакт се притиска копчето кај дисплејот за километрите се држи притиснато, се дава контакт потоа кога ке излези SERVICE на дисплејот копчето за часовникот се завртува надесно и со тоа се ресетира сервисниот интервал, ова се однесува на ресетирање на фиксен сервисен интервал на 10 000км доколку сакате да покажува на 30 000км продолжен сервисен интервал ке ви треба дијагностичка опрема или vag com. Не сум сигурен дека е иста процедурата и на најновите VW

5. Доколку скате да знаете до кај сте со километрите за сервисирање задржетего копчето TRIP и ке излези километражата за сервисирање

6. Паркирни светла, секое VW ги има тоест попросто кажано доколку го оставите возилото паркирано на необележано темно место постои опција да се активира позиционото светло од фарот и задното светло, истото се активира така што на изваден клуч од бравата се остава вклучен трепкач зависно која страна е потребно да се осветли лева или десна

7. Сигнализација при претекнување, доколку претекнувате некое возило за да не пуштате трепкач кој подоцна може да го заборавите и да остане да си трепка на прав пат каде што нема да се исклучи автоматски постои една опција доколку само кратко се притисне на тастерот за трепкачите истите ке трепкаат само 3 пати додека трае претекнувањето