Автор Тема: Hidden Menus, Tips & Tricks ...  (Прочитано 12941 пати)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #15 на: 03 Април 2011, 15:24:24 pm »
Фала баш тоа со сервисот ми требаше оти дома го сервисиравме и сега излегува она сервице инсп и ме нервира  :-[
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #16 на: 26 Јуни 2011, 12:26:24 pm »
Процедура за гаснење на дневни светла на ГОЛФ 6

Left = DRL OFF

1) Headlight switch to OFF,
2) Select Left indicator while
3) Simultaneously holding the stalk hard back towards you to flash the lights while
4) Simultaneously cycling IGN on for a couple seconds - until you hear the DING.

DRLs are now OFF.

Right = DRL ON

1) Headlight switch to OFF,
2) Select Right indicator while
3) Simultaneously holding the stalk hard back towards you to flash the lights while
4) Simultaneously cycling IGN on for a couple seconds - until you hear the DING.

DRLs are now ON

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #17 на: 26 Јуни 2011, 13:30:51 pm »
How to's ... :

http://www.astraownersclub.com/vb/showthread.php?t=96753


Абе Балтазар....да не знаеш некоја финта за Митсу....да прочепкам... :D

Ја само со Шваби работам! :) За јапанци gOJDO е Гуру ;)
Чим со шваби работиш најди нешто за Волксваген  :D :D

Еве, цитирано од почитуваниот колeга the stig:

За VW

1. Ако ја имате извадено клемата од акумулаторот кај некои модели автоматското подигање на стаклата нема да работи, за повторно да проработи треба да се стави клучот во возачката врата и да се држи на заклучена позиција додека да слезат стаклата до долу потоа на отклучено додека да се затворат до крај, доколку не се направи оваа процедура по некое време сами ке се испрограмираат, но не одма.

2. Вадењето на прекинувачот за светлата е многу лесно, доколку сакате да го извадите прекинувачот на светлата на било кое VW или ауди од 98ма година нагоре ставетего на 0 позиција притиснете навнатре кон контролната табла и завртете надесно, потоа може слободно да се извади
како што е прикажано на видеото


3. Греачи на ретровизори, кај некои модели на VW се активираат со прекинувачот за задно стакло на запален мотор иако нема посебен прекинувач за нив, ако сакате да се осигурате дали ги поседува вашето возило запалетего моторот пуштетего греачот на задно стакло и пробајте со раката на огледалото од ретровизорот дали ке се затопли

4. Ресет на сервисен интервал се врши така што при изгаснат контакт се притиска копчето кај дисплејот за километрите се држи притиснато, се дава контакт потоа кога ке излези SERVICE на дисплејот копчето за часовникот се завртува надесно и со тоа се ресетира сервисниот интервал, ова се однесува на ресетирање на фиксен сервисен интервал на 10 000км доколку сакате да покажува на 30 000км продолжен сервисен интервал ке ви треба дијагностичка опрема или vag com. Не сум сигурен дека е иста процедурата и на најновите VW

5. Доколку скате да знаете до кај сте со километрите за сервисирање задржетего копчето TRIP и ке излези километражата за сервисирање

6. Паркирни светла, секое VW ги има тоест попросто кажано доколку го оставите возилото паркирано на необележано темно место постои опција да се активира позиционото светло од фарот и задното светло, истото се активира така што на изваден клуч од бравата се остава вклучен трепкач зависно која страна е потребно да се осветли лева или десна

7. Сигнализација при претекнување, доколку претекнувате некое возило за да не пуштате трепкач кој подоцна може да го заборавите и да остане да си трепка на прав пат каде што нема да се исклучи автоматски постои една опција доколку само кратко се притисне на тастерот за трепкачите истите ке трепкаат само 3 пати додека трае претекнувањето


Ova so servisot slabo nekako... Ne ti raboti.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #18 на: 26 Јуни 2011, 19:39:26 pm »
probaj ubavo pak, mene na ibiza mi raboti. Istoto ova go ima i naposano vo upatstvoto za kolata

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #19 на: 08 Јули 2011, 13:29:33 pm »
zaboraviv da pisam uspeav da go resetiram...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #20 на: 08 Јули 2011, 17:25:56 pm »
zaboraviv da pisam uspeav da go resetiram...
;)

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #21 на: 16 Јули 2011, 20:51:34 pm »
Гледам овде еден мој пост од другиот форум во врска со финтите кај VW, мило ми е што на некој му е корисен.
Инаку тоа со сервисот не е баш кај сите VW исто затоа е можно да не работи најчесто е таа процедура што сум ја опишал ако некој има проблеми нека ме контактира.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #22 на: 01 Ноември 2011, 18:23:01 pm »


Кај мене во редот на Bus, на местото на втората 0 (нула), читајќи од лево кон десно, има 1 (единица), како и во редот на Store (исто на местото од втората 0 (нула) има 1 (единица).
Дали го знае некој распоредот на сензорите, како би увидел кои два сензори ми се постојано активни, имајќи в предвид дека кај другите Астри стално сите се нули (освен ако некој сензор не се активира - на пример ако се притисне кочницата, во редот на Bus, на местото на првата 0 се појавува 4 и тн.)?


Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #23 на: 02 Ноември 2011, 20:50:49 pm »
djidji да видиш ако не во друга астра како се и да видиш дали може да најдеш кое за што е :)
Пробав нешто да побарам за кое што е на нет ама не најдов, кај Infected имаме пробувано ама сум заборавил баш за кој имавме најдено што е.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #24 на: 02 Ноември 2011, 21:04:46 pm »
Нормално сите треба да се 0, ама ја не можам да видам кои сензори се тие пошто стално ми се активни :/

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #25 на: 02 Ноември 2011, 23:28:14 pm »
Многу јасно, те разбирам што ми збориш ама ти вика од друга астра да се спореди.
Со Infected имаме гледано на неговата астра само заборавив кој беа што :), некулку имавеме најдено не сите :)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #26 на: 13 Ноември 2011, 08:09:23 am »
Гледам овде еден мој пост од другиот форум во врска со финтите кај VW, мило ми е што на некој му е корисен.
Инаку тоа со сервисот не е баш кај сите VW исто затоа е можно да не работи најчесто е таа процедура што сум ја опишал ако некој има проблеми нека ме контактира.
Другиот форум (оние што го одржуваа) направи ја СЕ за да се отвори овој форум и бројот на членови постојано да се зголемува. Им благодарам за нарцисоидноста и препотентноста што ја имаа. Ова е форум на пријатели на автомобилизмот, професионалци, аматери, случајни намерници на луѓе кои несебично сакаат да помогнат и да ги споделат своите искуства со другите.  Секоја чест на овдешните администратори кои се на достојно ниво. Можеби ова е надвор од темата но во секој случај е корисно да се спомни...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен diverzant

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #27 на: 21 Февруари 2012, 09:49:04 am »
Да не знае некој како се исклучува дневни светла на Mazda 3 2007 god. или ќе мора во сервис.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Hidden Menus, Tips & Tricks ...
« Одговори #29 на: 21 Февруари 2012, 21:25:42 pm »
Ресет на сервисен интервал за Пунто 2008г дали некој знае како оди процедурата?