Гласање

Кој е според вас најдобриот компакт

VW Golf 1.6 TDI CR
42 (32.6%)
Renault Megane 1.5 DCI
12 (9.3%)
Ford Focus 1.6 TDCI
14 (10.9%)
Opel Astra 1.7 CDTI
24 (18.6%)
Fiat Bravo 1.6 Mjet
14 (10.9%)
Peugeot 308 1.6 HDI
7 (5.4%)
Citroen C4 1.6 HDI
7 (5.4%)
Seat Leon 1.6 TDI CR
9 (7%)

Вкупно гласови: 129

Автор Тема: Најдобар Европски Компакт  (Прочитано 74512 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #135 на: 30 Август 2011, 19:44:57 pm »
Далеку од тоа дека Леонот не е убав, ама е стара кола која веќе 6 ипол години е на пазарот...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #136 на: 30 Август 2011, 20:12:40 pm »
Далеку од тоа дека Леонот не е убав, ама е стара кола која веќе 6 ипол години е на пазарот...
чим некоја кола опстојува толку долго на пазарот,или ги исполнува очекуваните продажни квоти или па фабриката не е во можност да пушти нов модел
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Vlado

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #137 на: 30 Август 2011, 20:22:42 pm »

Леонот е актуелен модел за да биде класик. Баш ме интересира низ една реченица да го елеборираш, класик, праисторија и архива, ако можеш нормално.
Ако тргаш од тоа кога е представен, можеби, но мислам дека треба да се споредува актуелната понуда на дизајн/техника/пакет.
Пошто Голф 6 што го форсираш толку не е ништо повеќе од транзиција од Голф 5 кон Голф 7, со други зборови Голф 5 со фарови од Широко и Штопови од Туарег.

@Kuore сега ли најде да ја прошириш понудава, неможам да си го гласам ;D

Јас гласав за тебе.  ;)
Сузуки Свифт 1.3

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #138 на: 30 Август 2011, 20:33:43 pm »

Леонот е актуелен модел за да биде класик. Баш ме интересира низ една реченица да го елеборираш, класик, праисторија и архива, ако можеш нормално.
Ако тргаш од тоа кога е представен, можеби, но мислам дека треба да се споредува актуелната понуда на дизајн/техника/пакет.
Пошто Голф 6 што го форсираш толку не е ништо повеќе од транзиција од Голф 5 кон Голф 7, со други зборови Голф 5 со фарови од Широко и Штопови од Туарег.

@Kuore сега ли најде да ја прошириш понудава, неможам да си го гласам ;D

Јас гласав за тебе.  ;)
еден,ко ниеден  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Vlado

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #139 на: 30 Август 2011, 21:05:27 pm »
Се троумев меѓу Леонов, Фокусот и Меганот, ама сепак за Леонот, пресудно беше тоа што ми е најубав на фаца а и внатре е доста солиден (според мене) не ми игра многу улога тоа што е шест и пол години стар, што има тврда (ефтина) пластика, баш напротив ми се свигја распоредот во внатрешноста, а посебно инструмент таблата. Го имам провозено со 1.4 85 кс мислам дека беше, не очекував толку од 85 кс (во позитивна смисла) седиштата беа феноменални супер држење доволно место назад.

Фокусот ми беше во првите три пред се поради моторов вака на хартија што ги гледав прерформансиве, во живо не го имам видено, внатрешноста ми е супер, ептем ми се свиѓат, а од надвор така така не е лош, ама можеле многу подобро да го изработат.

Меганот исто ми е доста симпатичен, не знам зошто ни јас..., го имам слушнато дизелот како работи ептем тивок и внатре има солидна изработка.

Голфот колку и да е добар го имам замразено ептем не знам зошто...

Бравото ми беше ептем убаво кога излезе сега некако досадно ми стана и плус со цениве некако, НЕ.

Астрата исто како Бравото за изгледот, се имам во Астра повозено ама 1.4 бензинец убава вожна ссупер амортизација,е сеа не знам како се со цени во последно.

А Пежото и Цитроенот.....НЕ.

Ова е мое размислување, само Леонот го имам провозено од сите и тоа основниот 1.4 85кс, и можите да забележите според пишаното дека пресудно за мене е изгледот на колата: внатре, надвор.
Сузуки Свифт 1.3

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #140 на: 30 Август 2011, 21:10:40 pm »
Leonot vnatre ti se svigja? Ne e mozno...

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #141 на: 30 Август 2011, 21:28:35 pm »
Врти- сучи, лево- десно, пак Германците со голфот си ја завршиле работата, можеби досадно ама тоа е тоа што треба а биде во секоја смисла на зборот, јас гласав за голфот но кога би требал да купам нешто од тука ќе го бирам најбрзото а не нај економичното или нај убавото затоа што се сите тука некаде, на крај сепак брзината ќе им биде престиж.

 

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #142 на: 30 Август 2011, 22:36:44 pm »

Леонот е актуелен модел за да биде класик. Баш ме интересира низ една реченица да го елеборираш, класик, праисторија и архива, ако можеш нормално.
Ако тргаш од тоа кога е представен, можеби, но мислам дека треба да се споредува актуелната понуда на дизајн/техника/пакет.
Пошто Голф 6 што го форсираш толку не е ништо повеќе од транзиција од Голф 5 кон Голф 7, со други зборови Голф 5 со фарови од Широко и Штопови од Туарег.

@Kuore сега ли најде да ја прошириш понудава, неможам да си го гласам ;D

Јас гласав за тебе.  ;)

И вие кои сте тука младите, и вие кои сте тука постарите, вие тоа го гледате, тоа се гледа ;D
1 глас = 1км асфалтиран пат ;D

Отсутен Vlado

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #143 на: 31 Август 2011, 02:03:36 am »
Leonot vnatre ti se svigja? Ne e mozno...
http://www.mundoautomotor.com.mx/web/wp-content/uploads/2009/06/seat-leon-2010-04.jpg

Да, и тоа многу, и не ми е битна пластиката дали била тврда,ефтина..., а посебно ми се свиѓа инструмент таблата

« Последно менување: 31 Август 2011, 02:06:58 am Vlado »
Сузуки Свифт 1.3

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #144 на: 31 Август 2011, 02:08:47 am »
Leonot vnatre ti se svigja? Ne e mozno...

http://www.netcarshow.com/seat/2010-leon_cupra_r/800x600/wallpaper_2b.htm
Да, и тоа многу, и не ми е битна пластиката дали била тврда,ефтина..., а посебно ми се свиѓа инструмент таблата

http://www.netcarshow.com/seat/2010-leon_cupra_r/800x600/wallpaper_2b.htm

Мене лично само инструмент таблата ми се свиѓа на леонот , ентериерот не е по мој вкус .
Мислам дека голф како и секој , пат се покажува како најдобар компакт и заслужува . Одличен ТДИ мотор мала потрошувачка , одлична опрема , убавв ентериер и екстериер досега нема утка кај Голф :)


Отсутен Vlado

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #145 на: 31 Август 2011, 02:13:24 am »
Абе нормално дека Голфот си е супер посебно моторот 1.6тди ама, некако ми е ептем досаден имама 100 пати отидено во салон и никако да ми легни... не знам... За разлика од шесткава, петката ми е одлична.
Сузуки Свифт 1.3

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #146 на: 31 Август 2011, 02:18:34 am »
Leonot vnatre ti se svigja? Ne e mozno...

http://www.netcarshow.com/seat/2010-leon_cupra_r/800x600/wallpaper_2b.htm
Да, и тоа многу, и не ми е битна пластиката дали била тврда,ефтина..., а посебно ми се свиѓа инструмент таблата

http://www.netcarshow.com/seat/2010-leon_cupra_r/800x600/wallpaper_2b.htm

Мене лично само инструмент таблата ми се свиѓа на леонот , ентериерот не е по мој вкус .
Мислам дека голф како и секој , пат се покажува како најдобар компакт и заслужува . Одличен ТДИ мотор мала потрошувачка , одлична опрема , убавв ентериер и екстериер досега нема утка кај Голф :)



Уф па со опрема и не знам баш дали може да се пофали....?

Сега не знам ако пуштиле душа малку, иначе пред да го купам Цитроенот кога го видов основниот модел на Голф мислев дека арабаџиска кола стаиле во салон...пластичен волан како на ПС 2 да си играш а од додатна опрема имаше 2 седишта и задна клупа, 5 врати, 2 светла напред, квачило, кочница и педала за гас, светла напред, назад штопови, брисачи, ретровизори мануелно подесиви од кога ќе го отвориш џамот со рака, ...рачна кочница, хауба и гепек со рачки за отварање, 4 гуми со челични бандажи прописно напумпани, радио со команди на самото си него, команди на шалтери за светла , брисачи и жмигавци, оставена дупка во шал таблата за автоматски клима уред и сл.
« Последно менување: 31 Август 2011, 02:21:54 am Sportex »

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #147 на: 31 Август 2011, 02:20:51 am »
Leonot vnatre ti se svigja? Ne e mozno...

http://www.netcarshow.com/seat/2010-leon_cupra_r/800x600/wallpaper_2b.htm
Да, и тоа многу, и не ми е битна пластиката дали била тврда,ефтина..., а посебно ми се свиѓа инструмент таблата

http://www.netcarshow.com/seat/2010-leon_cupra_r/800x600/wallpaper_2b.htm

Мене лично само инструмент таблата ми се свиѓа на леонот , ентериерот не е по мој вкус .
Мислам дека голф како и секој , пат се покажува како најдобар компакт и заслужува . Одличен ТДИ мотор мала потрошувачка , одлична опрема , убавв ентериер и екстериер досега нема утка кај Голф :)



Уф па со опрема и не знам баш дали може да се пофали....?

Сега не знам ако пуштиле душа малку, иначе пред да го купам Цитроенот кога го видов основниот модел на Голф мислев дека арабаџиска кола стаиле во салон...пластичен волан како на ПС 2 да си играш а од додатна опрема имаше 4 седишта, 5 врати, 2 светла нпред, квачило, кочница и педала за гас, светла напред, назад штопови, брисачи, реторовизори мануелно подесиви од кога ќе го отвориш џамот со рака, ...рачна кочница, хауба и гепек со рачки за отварање, 4 гуми со челични бандажи прописно напумпани, 2 седишта напред и клупа назад, радио, команди на шалтери за светла , брисачи и жмигавци.
Хахаха знам , ама пуштија малку срце па ставија електрика :) . Со нешто ценкање и доплата може да се добие голф со солидна опрема . Кај дачија навлаките на седишта и патосниците спаѓаат во опремата :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #148 на: 31 Август 2011, 13:26:55 pm »
Сега голфот обично има супер опрема во старлајн пакет, само нема бандажи. Мора да се ценка за нив. А комфортлајнот си е фантазија, како и секогаш. А и цените од ценовник врска немаат. Се се прави на лице место. Од 6ката Голфто нема промашај.

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #149 на: 31 Август 2011, 14:34:07 pm »
Сега голфот обично има супер опрема во старлајн пакет, само нема бандажи. Мора да се ценка за нив. А комфортлајнот си е фантазија, како и секогаш. А и цените од ценовник врска немаат. Се се прави на лице место. Од 6ката Голфто нема промашај.
Па така е , посебно ако плаќаш во кеш , ќе си исценкаш супер опрема ;)