Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1691015 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8220 на: 21 Ноември 2017, 22:23:45 pm »
Ја само што освоив 25 поени. Сум паркирал на сервисна уличка. Нит знак забрането паркирање нит бутур. И објаснувам на таа во пајак и она знам знам, така ја обучиле да не влага у конфликт ваљда. Или нека стават знак, затоа што сите споредни улички се сервисни ваљда, што не креваат сегде. Нема везе сам сум крив..

Него апсурдно беше што човекот пред мене беше труп пијан и му дозволија да си ја подгине колата. Шта речи коју поруку послати ...

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8221 на: 21 Ноември 2017, 22:29:02 pm »
Денеска ми оставија пусулче на шофершајбна, пошто сум се паркирал спротивно од движењето на сообраќајот.

Значи не беше на тротоар, на стаза, да блокирам некого или нешто, или да е забрането паркирање во околината, туку само пошто во спротивен смер ми беше свртена колата т.е. спротивно од насоката на движење на сообраќајот.

На пусулчето, упатство за логирање на вебсајт и како да си ја платиш казната.

З Џрмнс :)

Ако сакаш јузер и пасс за кракната казна кажи.
Не им плаќај.
Или сврти му на Атанас од општински, он мислам дека си ја има со Жане од кадрово, па да ја протури преку систем демек се нвлажнило ливчето од лисјата и не се читало.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8222 на: 21 Ноември 2017, 22:29:19 pm »
Пробав и преку Миле од Набавки, и преку Воскресија да интервенира кај Генералниот, ама џабе, касно е веќе...

Дали е полна линија на местото каде шо си паркирал спротивно од насоката на движење?

Нема никаква ознака на коловозот, ни полна, ни испрекината. Имаше само "Z", како пред и после автобуска, ама колата беше на некои 40ина сантими од таа линија.

Со колку пари го демотивираат таквото однесување германците? Иначе сосема логична казна ако земеме во предвид дека и за паркирање и за излегување од паркинг место влегуваш во спротивен правец на движење... Кај нас да пишат таква казна, казнетиот и полициска станица и Јетиња и Спаркови ќе запали

Логична е, ама па реално, никакво видливо правило не прекршив. Нема знак, нема ленти (освен гореспоменатата), нема ништо нити во непосредната околина, што сугерира дека не смее така да биде паркирана колата.

da ti ispratime ekspertska ekipa klaberi od tatkovinata ili sam ke s espravues??

Јок бе, си платив веќе

Сеа веќе знам дека не смее така да се паркира
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8223 на: 21 Ноември 2017, 22:45:28 pm »
ПЛАТИ?!?!?!
УШТЕ ИСТИОТ ДЕН ?!?!?!


Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3210
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8224 на: 21 Ноември 2017, 22:55:07 pm »
Денеска ми оставија пусулче на шофершајбна, пошто сум се паркирал спротивно од движењето на сообраќајот.

Значи не беше на тротоар, на стаза, да блокирам некого или нешто, или да е забрането паркирање во околината, туку само пошто во спротивен смер ми беше свртена колата т.е. спротивно од насоката на движење на сообраќајот.

На пусулчето, упатство за логирање на вебсајт и како да си ја платиш казната.

З Џрмнс :)

Welcome to the club.


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8225 на: 21 Ноември 2017, 23:06:21 pm »
За да не ти се случува горенаведеното ќе правиш како мене. Ќе си ја продадеш колата и ќе се возиш со градски превоз.  ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8226 на: 21 Ноември 2017, 23:23:16 pm »
Денеска беше ванредна ситуација, пошо моравме сабајлево малата на лекар да ја однесеме.
Иначе, у нормално секојдневие до работа: точак -> воз -> пешки, а за назад истото у обратен редослед.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3011
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8227 на: 21 Ноември 2017, 23:27:58 pm »
^ Ихааа, триатлон :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8228 на: 21 Ноември 2017, 23:30:37 pm »
Што е сервисна уличка?
Има сервис за перење теписони на крајот или има сервис за РТВ техника?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8229 на: 21 Ноември 2017, 23:38:20 pm »
Уличка кај што има нацртани полиња за играње сервис.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8230 на: 21 Ноември 2017, 23:51:28 pm »
Пробав и преку Миле од Набавки, и преку Воскресија да интервенира кај Генералниот, ама џабе, касно е веќе...

Погрешен Миле си барал. Миле Џонтра е вистинскиот човек за тие работи. За друг пат да си знаеш.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8231 на: 22 Ноември 2017, 07:25:48 am »
Јок бе, жал ми е да им го пуштам Xhontra на луѓето, греота се...
Боље да си платам, него ли Xhontra да ги снајде :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8232 на: 22 Ноември 2017, 07:37:29 am »
Јок бе, жал ми е да им го пуштам Xhontra на луѓето, греота се...
Боље да си платам, него ли Xhontra да ги снајде :)
Ксхонтра веќе еднаш бил таму, тој ден паднал астероидот и ги збришал диносаурусите, голема катастрофа се десила, многу го налутиле.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8233 на: 22 Ноември 2017, 09:30:10 am »
Ја само што освоив 25 поени. Сум паркирал на сервисна уличка. Нит знак забрането паркирање нит бутур. И објаснувам на таа во пајак и она знам знам, така ја обучиле да не влага у конфликт ваљда. Или нека стават знак, затоа што сите споредни улички се сервисни ваљда, што не креваат сегде. Нема везе сам сум крив..

Него апсурдно беше што човекот пред мене беше труп пијан и му дозволија да си ја подгине колата. Шта речи коју поруку послати ...
На коловоз ли беше паркиран? Во аеродром ли те укокааа?

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!


Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8234 на: 22 Ноември 2017, 10:18:22 am »
Не, паркирав помеѓе катната гаража Разловечко Востание и КИЦ, додека средам дете за вежбање чао џаци ...