Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690968 пати)

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5460 на: 30 Ноември 2014, 14:43:33 pm »
Пак куче, или истата дешавка со Стилото?

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5461 на: 30 Ноември 2014, 14:44:51 pm »
Поднеси приговор. Не може да има пресуда без твоја изјава.

Тука доаѓа случка број два. Пресудата ја немам добиено. Ми стиган извршно решение за судски трошоци. Па кога отидов кај извршителот му реков да ми даде копија за да видам колку е казната и одругото бидејки за секоја ставка посебно извршно решение ти стига.

Е сега Миле, овој случај е за оние за човекови права. Али јас немам живци ни сила за толку пари да го правам ова. Едноставно да речеме дека оваа година нема да одиме 3 дена на скијање, бидејќи морам 3 дена принудно да работам за државата.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5462 на: 30 Ноември 2014, 14:45:58 pm »
Пак куче, или истата дешавка со Стилото?

Стилото беше второто. Него го згазив, поучен од првото. Башка возев во трета лента и тогаш нема мрдање, оти гарант некој ќе те собере.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5463 на: 30 Ноември 2014, 14:46:08 pm »
Пак куче, или истата дешавка со Стилото?
Ова е пред дешавката со Стилото. За Стилото веројатно ќе има нова пресуда каде му се заканува затворска казна во строг затвор поради .... не знам, не можам да измислам вака квалитетен текст како судијава што измислил..  :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5464 на: 30 Ноември 2014, 14:48:54 pm »
Значи мора да има жалба на пресуда! крај на програмата, мора да има правно решение за ова, неможе ако не си добил пресуда како прво да плаќаш, си има процедура по тоа. Ако е како што збориш ти тогаш е прекршена процедурата и си има тужба за тоа. ДА сум ја на твое место не плаќам, ако сакаш да се замараш со тужби и адвокати супер пиши ми ПП утре ке добиеш и некој одговор што и како можеш да превземеш :)

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5465 на: 30 Ноември 2014, 14:50:45 pm »
;D Што среќа ќе имаше со кучињава жити се... Но ме интересира твојот заклучок бидејќи ги имаш искусено и двете варијанти, што е подобро, да го лупнеш кучето или по секој можен начин да гледаш да го избегнеш?

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5466 на: 30 Ноември 2014, 14:54:51 pm »
Значи мора да има жалба на пресуда! крај на програмата, мора да има правно решение за ова, неможе ако не си добил пресуда како прво да плаќаш, си има процедура по тоа. Ако е како што збориш ти тогаш е прекршена процедурата и си има тужба за тоа. ДА сум ја на твое место не плаќам, ако сакаш да се замараш со тужби и адвокати супер пиши ми ПП утре ке добиеш и некој одговор што и како можеш да превземеш :)

Некогаш ќе ти пишам. Не знам дали сакам за ова да се акам. Поенатат е дека пресудата не ми е врачена. Ја немам добиено! Врз основа на тоа сега треба да поднесам жалба против извршното решение ... итн. И искрено повеќе тоа ми оди на живци од другово. Во самата пресуда има 3 посебни ставки. Глоба, судски трошоци и трошоци за сообраќајна полиција. И за секоја ставка ќе добивам посебно извршно решение. Е сега за извршител нема „не плаќам“. Ми ја блокираат сметката во банка си зима колку му треба нему. После и банката си зема онака и за нејзе пари колу и чини. Еднаш ми уважија приговор на извршно решение па не ми ги врати парите банката што ги зема, а и УЈП не ми ги врати таксите дрзавни. Само главницата, кја беше помала од останативе трошоци.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5467 на: 30 Ноември 2014, 15:03:37 pm »
;D Што среќа ќе имаше со кучињава жити се... Но ме интересира твојот заклучок бидејќи ги имаш искусено и двете варијанти, што е подобро, да го лупнеш кучето или по секој можен начин да гледаш да го избегнеш?

Во првиот случај може да кажам дека се случи на автопат кога бев прилично лабав и лежерно крузав со 150. Кучето беше ко магаре. Селско и рунтавои искрено мислев дека на десно ќе се спасам со силно стискање на кочницаи бегање на страна. Да не беше песокливо веројатно абс-от ќе завршеше работа и можеби ќе завршев браник изгребан.

Вториот пат возев побавно, 110 некаде. Кучето ми излета од лево под самата банкина и скоро да влезе само во тркала. Беше доста помало па не го качив на хауба туку прескокнав преку него при што колата сигурно цела се одлепи од земја едно 30-40 цм.

Јас сум убеден дека да го удрев тоа куче првиот пат ќе поминев полошо. Веројатно поради ударот директно ќе се отвореа аирбеговите а и првртување не е исклучено на таа брзина. Вака, многу „језиво“ чувсто е кога колата тргнува на слајдинг со задниот дел нанапред  бидејки очекуваш во еден момент роллинг да се случува. Но имав среќа. Не видено голема среќа. Но кучето беше сериозно големо.


Не би можел паметен заклучок да ти дадам.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5468 на: 30 Ноември 2014, 15:07:09 pm »
си изреагирал сосаема нормално... чекај сега филип ке ти се сипа дека си ти крив затоа што си возел 150 на автопат. никако не се криви од македонијапат што има куче на автопат.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5469 на: 30 Ноември 2014, 15:40:09 pm »
Може на кучето окулу вратот има сиџимче на кое пишува дека газда му е македонија пат ;D

Иначе ако решиш да одиш до ЕСЧП, можам да ти дадам контакти од некои клучни луѓе да ти ја убрзаат процедурата до Брисел :D имам правено софтвер за нив ;D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3783
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5470 на: 30 Ноември 2014, 15:50:07 pm »
Како тргнало ако имаш некој да ми ја убрза процедурата за бугарски пасош кажувај. Пред 10 години плукав на сите што тргнаа тоа да го прават, а сега кога се гледем во огледало чудни форми излагаат.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5471 на: 30 Ноември 2014, 16:47:55 pm »
Во првиот случај може да кажам дека се случи на автопат кога бев прилично лабав и лежерно крузав со 150. Кучето беше ко магаре. Селско и рунтавои искрено мислев дека на десно ќе се спасам со силно стискање на кочницаи бегање на страна. Да не беше песокливо веројатно абс-от ќе завршеше работа и можеби ќе завршев браник изгребан.

си изреагирал сосаема нормално... чекај сега филип ке ти се сипа дека си ти крив затоа што си возел 150 на автопат. никако не се криви од македонијапат што има куче на автопат.

Ајде да го уклучиме дигитронот.

Не знам колку било ограничувањето на патот по кој возел bramovsk, ќе претпоставам дека е 120. При брзина од 150 км/х возилото „транспортира“  речиси 2 ПАТИ повеќе енергија отколку ри 120 км/ч. Не е баш дупло, но скоро дупло. Тоа значи дека енергијата потребна за што било - кочење, вртење, и двете заедно, потребната тракција по која било оска, патот на кочење, апсолутно све, е речиси двојно поголемо при 150 отколку при 120.

Од тука натаму ќе оставам на bramovsk сам да оцени (пошто он бил у ситуацијата а не јас), а своите оценки - ако сака - да ги презентира тука. Јас ако треба да се кладам, ќе се кладам дека при 120 епилогот имал големи, големи шанси (да не речам скоро дупло поголеми) да биде поинаков отколку при 150. Така да, да, несомнено дека државата е крива што дозволила куче да се шета на автопат, но голем дел од одговорноста има и bramovsk со своето „лабаво и лежерно крузање“ со 150 на саат. Ширината и мазнотијата на патот, како и количеството сообраќај, не се единствените фактори кои би ја одредиле максималната препорачана брзина на возење.

Равенката за кин. ен. е квадратна. Тоа значи дека мали покачувања на брзината доведуваат до големи покачувања на ризикот. Има и добра вест, важи и обратното: мали намалувања на брзината, доведуваат до големи намалувања на ризикот. Затоа, намалете ја ебаната брзина.

Како тргнало ако имаш некој да ми ја убрза процедурата за бугарски пасош кажувај. Пред 10 години плукав на сите што тргнаа тоа да го прават, а сега кога се гледем во огледало чудни форми излагаат.

Немој да се заебеш случајно Канадски пасош да бараш, таму ограничувањата на автопат се од 70 до 120. Да, убаво прочита, 70 на автопат. Ебате тоа правилата останати од времето на комунистите и фич... уствари не, чекај...
« Последно менување: 30 Ноември 2014, 16:53:25 pm filipv »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5472 на: 30 Ноември 2014, 16:51:41 pm »
2521500 не е дупло од 1633500.

166 кмч е двојно повеќе енергија од 120.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5473 на: 30 Ноември 2014, 16:54:56 pm »
@bramovsk

Имаш можност да се жалиш кај Народен правобранител. Се надевам дека некогаш во државава ќе се воведе законска обврска за било која казна да мора да има службеното лице видео снимка. Пошто со оглед на тоа какви ___________(неам збор) работат, утреден може да напишат казна на некој вонземјенски објект...

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #5474 на: 30 Ноември 2014, 16:57:02 pm »
2521500 не е дупло од 1633500.

166 кмч е двојно повеќе енергија од 120.

Затоа, ако читаше внимателно, ќе видеше дека не пропуштив ама баш ниту една можност да потенцирам дека е речиси дупло. Она „речиси“ не го пишував за украс. Се изразував фигуративно за да ја доловам поентата, а не да бидам хируршки прецизен.

Koнечно, можел да вози и 100. Ниту ќе закаснел, ниту ќе му паднел... новчаникот ако успорел.

=Имаш можност да се жалиш кај Народен правобранител.

Ако возел над ограничувањата - и тоа дебело - може евентуално кај господ да се жали.