Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690939 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4830 на: 02 Јули 2014, 01:36:44 am »
Тоа е тоа, исклучување од сообраќај, и после моторот седи „заложен„ додека не се плати казна и трошоци за транспорт, лежарина, манипулативни трошоци, итн... ако не се платат парите на време, се лицитира моторот за да се изврши наплата.

Мене ова ми личи на функционален систем.  ;)
Добро би било овој метод да се применува и за некои прекршоци со автомобил.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4831 на: 02 Јули 2014, 01:43:22 am »
LOL !

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4832 на: 02 Јули 2014, 02:30:50 am »
Тоа е тоа, исклучување од сообраќај, и после моторот седи „заложен„ додека не се плати казна и трошоци за транспорт, лежарина, манипулативни трошоци, итн... ако не се платат парите на време, се лицитира моторот за да се изврши наплата.

Мене ова ми личи на функционален систем.  ;)
Добро би било овој метод да се применува и за некои прекршоци со автомобил.
се согласувам дека е добра идејава... ама прво посериозни работи да се решат.. како на пример возење под дејство на алкохол, проаѓање на црвено, возење ко на дрифт трки итн итн... а не ригорозни казни за банални ситници, додека крупните проблеми остаени само со кеш да пројде...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4833 на: 02 Јули 2014, 02:48:15 am »
За возење под дејство на алкохол, проаѓање на црвено... веднаш врзување за најблискиот семафор, и повикување на мобилна патрола од една јака плавуша и неколку напалени Банту црнци (плавушата e таму за да ги дразни нигерите). По можност црнците да бидат од племето Мандинго (ќе треба да ги вработат преку некоја меѓународна размена).

Цитат
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4834 на: 02 Јули 2014, 08:19:45 am »
+ носење кинеска кацига, односно кацига која не е сертифицирана.
А шо демек,овие од по 100е и нагоре,ако паднеш целиот ќе се скршиш а главата за Becutan реклами ќе ти биде? пффф
2 примера:
1.Баричело со кацига му ја сменија фацата
2.Jас без кацига ја дупнав главата,до ден денес без последици,не 100%,малку сум шлакнат да речам :D :D
Тоа ми беше муабетот,секако дека сум за носење,немам ништо против,само господ да не чува од беља.

Ваљда мислиш на Маса..

Замисли да немаше кацига, мозокот ќе му завршеше измеѓу летечи и лежечи лагери..


Него интересна работа се повеќе бициклисти носат кациги, апла поинтелегентни од нивните колеги на две тркала..

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4835 на: 02 Јули 2014, 09:30:27 am »
+ носење кинеска кацига, односно кацига која не е сертифицирана.
А шо демек,овие од по 100е и нагоре,ако паднеш целиот ќе се скршиш а главата за Becutan реклами ќе ти биде? пффф
2 примера:
1.Баричело со кацига му ја сменија фацата
2.Jас без кацига ја дупнав главата,до ден денес без последици,не 100%,малку сум шлакнат да речам :D :D
Тоа ми беше муабетот,секако дека сум за носење,немам ништо против,само господ да не чува од беља.

Ваљда мислиш на Маса..

Замисли да немаше кацига, мозокот ќе му завршеше измеѓу летечи и лежечи лагери..


Него интересна работа се повеќе бициклисти носат кациги, апла поинтелегентни од нивните колеги на две тркала..

Просто е.. Возиш точак, подобруваш циркулација.. Подобра циркулација, подобро мислење :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4836 на: 02 Јули 2014, 09:34:56 am »
Освен оние бициклисти кои се занимаваат со бициклизам (10% максимум) јас немам видено ниту еден со кацига. Не ми ни текнало дека треба да имаат кацига.

Статистикава не ти чини.

Остај што се необележани со катадиоптри навечер, тоа башка.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4837 на: 02 Јули 2014, 09:50:12 am »
Остај што се необележани со катадиоптри навечер, тоа башка.

Тоа тоа ! Настрана тоа што возат во спротивна лента да им ебам тоа слепците неписмени.  Си вози по англиски систем, во лева лента (а со тоа мене ми иде спроти мене во мојата лента).  Навечер, без светло. Дегени ретардирани. Ако знаеш да возиш точак-вози. Ај шо ќе изгинеш ок, ама некој ќе плаќа ради тебе.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4838 на: 02 Јули 2014, 09:53:39 am »
Освен оние бициклисти кои се занимаваат со бициклизам (10% максимум) јас немам видено ниту еден со кацига. Не ми ни текнало дека треба да имаат кацига.

Статистикава не ти чини.

Остај што се необележани со катадиоптри навечер, тоа башка.

Не е статистика.. Факт е дека подобра циркулација подобрува мислење :)

http://www.memory-improvement-tips.com/exercise.html

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6909
  • хаУс мајстор
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4839 на: 02 Јули 2014, 10:18:16 am »
+ носење кинеска кацига, односно кацига која не е сертифицирана.
А шо демек,овие од по 100е и нагоре,ако паднеш целиот ќе се скршиш а главата за Becutan реклами ќе ти биде? пффф
2 примера:
1.Баричело со кацига му ја сменија фацата
2.Jас без кацига ја дупнав главата,до ден денес без последици,не 100%,малку сум шлакнат да речам :D :D
Тоа ми беше муабетот,секако дека сум за носење,немам ништо против,само господ да не чува од беља.

Ваљда мислиш на Маса
..

Замисли да немаше кацига, мозокот ќе му завршеше измеѓу летечи и лежечи лагери..


Него интересна работа се повеќе бициклисти носат кациги, апла поинтелегентни од нивните колеги на две тркала..
Да де тој,ги смешав.
Ај замисли,да не летнеше федерот или да не се возеше трката или,или,или.....Замисли.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4840 на: 02 Јули 2014, 10:29:37 am »
Па мислам дека зборите за кациги..


Мој став е дека треба да се носат кациги, не толку за моторџијата што ќе се опне у бетон со глава колку што ја после ни крив ни дужен ќе треба цел живот да го носам на душа.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6909
  • хаУс мајстор
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4841 на: 02 Јули 2014, 11:49:05 am »
 Еднаш ме имаат репнато за кацига,35е мислам беше и тоа кога најмалку очекуваш.Значи реков дека носам секогаш,еднаш цеееел ден имав обврски натака навака во најжешкото,ми шчуре главата најискрено,почна да ми се лоши.Идејќи накај дома кај Реплек ја извадив пошто сум тука,ама што ме натера викам да одам до игралиште за фудбал да видам.Ете ти ги на последна 57ца застанати,јас кацигата у рака и оп,стој.Значи цел ден ја носев и пред куќа ме репнаа.
Пак ќе кажам,немам ништо против носење кацига и истото ако не се применува,нека се казни а за тоа дали ќе ме спаси или не,незнам и несакам да знам.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4842 на: 02 Јули 2014, 16:56:09 pm »
Malku se 35 evra za zacrnuvanje na zhivotot na nekoj ni kriv ni duzhen shto se nashol do tebe i te sobral. Da si bide kako pominuvanje na crveno 300-500evra. A nosenjeto ke te spasi, veruvaj. Izgleda nemash videno mozok razletan po ulica, a nedaj bozhe da vidish, ich ne e prijatno.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4844 на: 02 Јули 2014, 17:18:59 pm »
Peski ako pominis na crveno kolku e kaznata?