Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778706 пати)

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4185 на: 10 Февруари 2014, 20:46:45 pm »
Епа баш тоа е муабетот што имав појас ставено,јас не пиам алкохол значи потполно трезен, технички испавно возилото,се е како што треба и овој ме јебе и ми вика дечко казна.....и му викам пиши бе слободно
А пред мене имаше тројца застанато еден му беше изгорен фарот + пијан, и другите двајца беа со по 2 промили алкохол во нив и истите тие добија помали казни од мене,.....
И затоа му реков пиши и го натерав налогот да го напише и на крај му реков сеа не го потпишувам да си го чуваш за успомен а  ке се видиме на суд

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6568
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4186 на: 10 Февруари 2014, 20:53:41 pm »
А пред мене имаше тројца застанато еден му беше изгорен фарот + пијан, и другите двајца беа со по 2 промили алкохол во нив и истите тие добија помали казни од мене,.....

Тоа е парадоксот на ограничувањето после 23:00. Ако си мангуп и опасен возач, и во 21:00 ке направиш беља. А уште полошо, ја земаш колата во 22:00 и да чекаш до 5:00, притоа ти се спие сабајлето, срцето ти спие, а ти мора да возиш, е не тогаш не си опасен, ама од 23:00 до 5:00 си опасен.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4187 на: 10 Февруари 2014, 20:55:16 pm »
Затоа јас си одам на суд и фино лепо си завршувам работа

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4188 на: 10 Февруари 2014, 22:50:49 pm »
колку време чекаше за да те викнат на суд?или сега веке е експресно со  новите закони.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4189 на: 10 Февруари 2014, 22:56:03 pm »
Епа...од Јули месец ми е прекршокот а дури некаде околу 3 февруари ми стигна поканата за суд

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1264
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4190 на: 11 Февруари 2014, 01:16:29 am »
А пред мене имаше тројца застанато еден му беше изгорен фарот + пијан, и другите двајца беа со по 2 промили алкохол во нив и истите тие добија помали казни од мене,.....

Тоа е парадоксот на ограничувањето после 23:00. Ако си мангуп и опасен возач, и во 21:00 ке направиш беља. А уште полошо, ја земаш колата во 22:00 и да чекаш до 5:00, притоа ти се спие сабајлето, срцето ти спие, а ти мора да возиш, е не тогаш не си опасен, ама од 23:00 до 5:00 си опасен.

И јас тоа викам. Ако можам да се снајдам во гужвите преку ден зошто не би се снашол навечер во 1 по празни улици. Е сега има многу мои врсници што би отишле на забава со кола (доколку би смееле да возат после 23:00) свесни дека таму ќе пијат алхохол па ќе треба да возат, ама не мислам дека ради нив треба сите да го јадеме. Можеле да ги дуплираат казните за алхохол во крвта и брзо возење кај почетници во тој период на пример или нешто слично.

Присутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4191 на: 11 Февруари 2014, 02:21:47 am »
А пред мене имаше тројца застанато еден му беше изгорен фарот + пијан, и другите двајца беа со по 2 промили алкохол во нив и истите тие добија помали казни од мене,.....

Тоа е парадоксот на ограничувањето после 23:00. Ако си мангуп и опасен возач, и во 21:00 ке направиш беља. А уште полошо, ја земаш колата во 22:00 и да чекаш до 5:00, притоа ти се спие сабајлето, срцето ти спие, а ти мора да возиш, е не тогаш не си опасен, ама од 23:00 до 5:00 си опасен.

И јас тоа викам. Ако можам да се снајдам во гужвите преку ден зошто не би се снашол навечер во 1 по празни улици. Е сега има многу мои врсници што би отишле на забава со кола (доколку би смееле да возат после 23:00) свесни дека таму ќе пијат алхохол па ќе треба да возат, ама не мислам дека ради нив треба сите да го јадеме. Можеле да ги дуплираат казните за алхохол во крвта и брзо возење кај почетници во тој период на пример или нешто слично.
А и вака има врсници што одат на забава со кола, свесни дека таму ќе пијат алхохол па ќе треба да возат, ама имаат кеш па не им е проблем да платат една казна. А доста луѓе од страв ради казните иако не пијат не возат навечер. Добар е предлогот за казните, нека го стопира почетникот, нека дува, па ако пиел и нека полага од почеток.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4192 на: 11 Февруари 2014, 02:58:49 am »
Еееее америка нема ваков глуп закон за после 11... За македонцкиот буџет :/
No turbo, no fun :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4193 на: 11 Февруари 2014, 07:46:29 am »
Еееее америка нема ваков глуп закон за после 11... За македонцкиот буџет :/

United States

In the United States, the minimum age at which a person can receive a learner's permit varies by state, ranging 14 to 18. Drivers may also count drives to and from school or work in their driving log without a supervising driver having been in the car with them. Holders of a permit are (15-21) restricted from driving during a certain period of time (usually around midnight to dawn).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5258
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4194 на: 11 Февруари 2014, 12:28:48 pm »
Не се толку паметни овие нашиве, самите да пишуваат закони. Едноставно ги препишуваат законите од нормалните држави.

А оваа конкретна регулација, со забрана за возење после 23ч за возачи почетници... со други очи ќе ја гледате кога ќе бидете малку повозрасни. До тогаш тешко да се разбереме зошто е тоа потребно.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4195 на: 11 Февруари 2014, 12:42:53 pm »
Driving permit i driving license ne e isto.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4196 на: 11 Февруари 2014, 13:13:32 pm »
На татко му на мое другарче му пишале сабајле 300 евра за поминување на "ЦРВЕНО"... Не потпишал, ама шо... Дали некој од вас бил на суд за ова ? Дали може да се извлече ? Во колата биле двајца, демек као сведок ако треба нешто.. ??? Или да си ја плати во рок од 7 дена :/

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7040
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4197 на: 11 Февруари 2014, 13:15:20 pm »
И сеа поминал или не поминал ?

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4198 на: 11 Февруари 2014, 13:21:02 pm »
На жолто :)

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3991
  • MadaFunker
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4199 на: 11 Февруари 2014, 13:22:04 pm »
Епа нека се кешне сеа..
New blood of old school