Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778954 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54922
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4050 на: 22 Декември 2013, 12:32:58 pm »
Srekja sto sekade e taka, i nema vas da ve prasaat.

значи, ако тепаш до 30 на саат, 20 евра казна? прифатливо... тоа е 150 да возиш што ко ке видиш воопшто не е малку....
Se utepav od zborenje. :)

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2832
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4051 на: 22 Декември 2013, 13:24:20 pm »
Пред 2 дена во Струмица отидов по некоја работа и таму во центарот имаше паркирано полициско возило јети
И застанувам на пешачки поминуваат пешаците и тргнувам и во прва некаде до 2600 обртаи 2700 максимум нека беа...и поминувам покрај јети-то и му се вклучува алармот и полицаецот излегува од колата и ми свири со свирчето :D
и застанувам и ми вика дечко колата премногу ти бучи....дај документи излези од кола нешто ова она и од ладицата ги вадам документите од 2002 татко ми кога ја увезе и му викам еве ти и документи дека со овој ауспух е увезена и дека на машински поминав без проблем...
и ги разгледа документите и вика аха епа добро
ми ги врати назад и ме пушти.....ме изгледа така некако на криво :D..... оти неможеше да ме казни

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6568
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4052 на: 22 Декември 2013, 13:46:19 pm »
Srekja sto sekade e taka, i nema vas da ve prasaat.

Е незнам дали и во швајцарија е така ;) Другар пред 2 или 3 години беше таму, и таму во населено место и 1 км да прекорачуваш над дозволеното, си кркаш казна е не ваква смешна од 20-тина евра, туку мало поке.
Исто и растојание, што е можно поголемо растојание да се држи мегу колите, што е и ок, а не онде возиш по булеварон од мичурин накај лисиче 60, он на браник ти се залепил, светлата не му ги гледаш. Возиш 70 исто залепен, возиш 80 пак залепен, па иди крши глава, што туку се лепиш. Но за нив само кочница во тие ситуации, па да те акне и да му собереш пари од казни, од осигурање.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54922
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4053 на: 22 Декември 2013, 14:33:42 pm »
Ahahahahahahahahhaha posmesni nesto od momentot so 1kmc odamna ne sum procial. Nekoj neka prefrli vo legendarni.

:) :)

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2832
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4054 на: 22 Декември 2013, 14:41:31 pm »
Ahahahahahahahahhaha posmesni nesto od momentot so 1kmc odamna ne sum procial. Nekoj neka prefrli vo legendarni.

:) :)
може... :D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6568
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4055 на: 22 Декември 2013, 15:33:02 pm »
Ahahahahahahahahhaha posmesni nesto od momentot so 1kmc odamna ne sum procial. Nekoj neka prefrli vo legendarni.

:) :)

Тоа му го има кажано пријател што вози камион низ европа, убаво прочитај, населено место пишав ;) А ти слободно може да се црекаш, никој не ти брани :D

Присутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4056 на: 22 Декември 2013, 16:30:43 pm »
И кај нас за камиони е така.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4057 на: 22 Декември 2013, 17:38:26 pm »
Баш тука е поентата, да се спречи правење прекршоци (а не да се направи плаќањето на казните полесно). Јас не го прекршувам законот (посебно во населено место не возам над лимит) и не планирам да почнам да го прекршувам законот. Од тој аспект и шеријатски законик да донесат, нема да ми смета.





значи, ако тепаш до 30 на саат, 20 евра казна? прифатливо... тоа е 150 да возиш што ко ке видиш воопшто не е малку....
Se utepav od zborenje. :)

И јас, и јас.. ама џабе.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4058 на: 22 Декември 2013, 17:42:05 pm »
Баш тука е поентата, да се спречи правење прекршоци (а не да се направи плаќањето на казните полесно). Јас не го прекршувам законот (посебно во населено место не возам над лимит) и не планирам да почнам да го прекршувам законот. Од тој аспект и шеријатски законик да донесат, нема да ми смета.

Ова мислење ти е бидејќи возиш Волксваген, најверојатно дизељ... :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54922
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4059 на: 22 Декември 2013, 17:43:30 pm »
Јас мислам дека кола возам, ќе одам да проверам сега.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5258
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4060 на: 22 Декември 2013, 18:15:28 pm »
Ова мислење ти е бидејќи возиш Волксваген, најверојатно дизељ... :D
Демек тоа каква кола возиш, ти дава различно право да го кршиш законот?

Ма треба што побрзо да се инсталира автоматска опрема за регулирање на прекршоци во сообраќајот. Па да видиме кој ќе се смее кога ќе почнат да фрштат казни насекаде.  ;)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54922
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4061 на: 22 Декември 2013, 18:17:06 pm »
Каква горчина. Ајде можеби некогаш ќе ти купат кола, не се секирај.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4062 на: 22 Декември 2013, 18:24:21 pm »
Друже, ако си бил по приградскиве места ќе видиш знак 40 на пат што е пушка прав едно 10 километри.
Очекуваш да ти поверуваме дека по тој пат си возел 40? Пре би поверувал дека спремаш RB26DETT у гаража.

Инаку има и денови кога се вози 40 по таков пат, снег, магла (како денес)...

Присутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4063 на: 22 Декември 2013, 18:29:24 pm »
Ова мислење ти е бидејќи возиш Волксваген, најверојатно дизељ... :D
Демек тоа каква кола возиш, ти дава различно право да го кршиш законот?

Ма треба што побрзо да се инсталира автоматска опрема за регулирање на прекршоци во сообраќајот. Па да видиме кој ќе се смее кога ќе почнат да фрштат казни насекаде.  ;)


Нека ти пишат тебе казна што вреди колку 3 месечни плати па ќе се вратиме на муабетов.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54922
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4064 на: 22 Декември 2013, 18:33:37 pm »
Ова мислење ти е бидејќи возиш Волксваген, најверојатно дизељ... :D
Демек тоа каква кола возиш, ти дава различно право да го кршиш законот?

Ма треба што побрзо да се инсталира автоматска опрема за регулирање на прекршоци во сообраќајот. Па да видиме кој ќе се смее кога ќе почнат да фрштат казни насекаде.  ;)


Нека ти пишат тебе казна што вреди колку 3 месечни плати па ќе се вратиме на муабетов.
Нема толкави казни за пешаци.

Друже, ако си бил по приградскиве места ќе видиш знак 40 на пат што е пушка прав едно 10 километри.
Очекуваш да ти поверуваме дека по тој пат си возел 40? Пре би поверувал дека спремаш RB26DETT у гаража.

Инаку има и денови кога се вози 40 по таков пат, снег, магла (како денес)...

Навистина некогаш условите не дозвулуваат. 20-30 дена во годината, ако не и некој ден повеќе.