Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690947 пати)

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1890 на: 01 Ноември 2012, 21:58:13 pm »
мене кога полагав инструкторот ме учеше дека кога ќе ме застане џандар ако ненамерно сум направил грешка или нешто слично дека МОРАЛНО е да поминеш само со опомена бидејќи не е секој прекршок за казна...

нешто беше советодавна или прекршочна мерка.... ако ти е првпат или си почетник или нешто слично дека треба да ти даде совет за да не ја повториш нареден пат, а не одма казна да пише...

Зависи од прекршокот. И јас ненамерно брзо ќе возам па нема да поминам само со опомена :)

Постои и мерка, не ми текнува како се викаше, каде се оди на 1 воспитен час. Ова само еднаш можеш да го имаш и важи за помали прекршоци.

Отсутен Баги

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 794
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1891 на: 01 Ноември 2012, 23:46:31 pm »
а што мислиш друже, за возење после 11 часот навечер, голем прекршок е? ние почетниците само преку ден знаеме да возиме?

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3034
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1892 на: 01 Ноември 2012, 23:51:09 pm »
Многу е поопасно навечер со разноразните пијаници и малолетни крадци на коли... Искрено јас тој закон за после 11 најмногу го поштувам... кај уште почетник, па со кола во дискотека, па со 3-4 коњака во кола... рецепт за катастрофа.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1893 на: 02 Ноември 2012, 00:04:50 am »
демек ако он веќе се решил да вози пијан законот после 11 ќе го спречи?

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1894 на: 02 Ноември 2012, 00:13:02 am »
Тачно Смичка :) За мене тој закон е нешто најретардирано што постои... баш после 23:00 НЕМА гужва, нема многу пешаци и сл, па помали се шансите да направиш нешто што не треба. ама ај, мое мислење :)

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1895 на: 02 Ноември 2012, 00:23:31 am »
Слушнав муабет дека ако ти е пукнато предното стакло може да те казнат?
da go imaat kaznuvano drugar koga odevme tetovo da najde sofersajbna za passatot i ete pred tetovo republicka policija ne zapre i mu vikame deka sega odime samozaradi sofersajbna da zememe on kur ne go boli zemal ja slikal sofersajbnata i pisal kazna od 70e vo rok od 8 dena ako se  plati posle 8 dena 150e

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1896 на: 02 Ноември 2012, 00:34:39 am »
Многу е поопасно навечер со разноразните пијаници и малолетни крадци на коли... Искрено јас тој закон за после 11 најмногу го поштувам... кај уште почетник, па со кола во дискотека, па со 3-4 коњака во кола... рецепт за катастрофа.

А лекарското уверение со кое лекар тврди дека ти си потполно способен да управуваш моторно возило тоа не го поштуваш ?? Најидиотската, најретардираната и најсмотаната одредба која што може да постои.
Еве јас ке прашам, да речеме јас и ти сме положиле во ист период и имаме ист број на години. Јас две години постојано секој ден ја возам колата, до факс, до работа, понекогаш и на отворен пат, а ти за тие две години едвај 10 пати си влегол во кола, дали после две години јас и ти со возачкото искуство ке бидеме на исто ниво ???????? Пошто откако ке поминат тие 2 години, согласно законот и јас и ти ке можеме да возиме после 11 и коли посилни од 100 коња зашто законот веке не не смета за почетници, ама ти не си направил ни 100 км за тие 2 години, а ја сум се утепал од возење.
Сега пак ке те прашам, ја поштуваш таа одредба ???
Јас понекогаш од работа приморан сум навечер и после 11 да возам, ама не возам од кеиф, туку се вракам накај дома од место каде што за леб заработувам и ке ме застане џандар недај боже и ајде 400 евра.
Тоа со забрана за возење после 11 е чисто перење на пари на легален начин.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3467
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1897 на: 02 Ноември 2012, 00:38:45 am »
Не се нервирај, уште малце и ти ќе наполниш 2 години возачко искуство и исто ке мислиш како Бојан ;)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1898 на: 02 Ноември 2012, 00:40:00 am »
Имам уште 1 година забрана за возење после 11, и реално имам и другари кои едвај седнале 15 пати во кола, последен пат не се ни секаваат кога седнале и после 2 години и тие ке смеат да возат, а да ги седнам у друга кола, незнаат брзина да сменат. Еднаш им го дадов кадетов, седнуваат, пробуваат неколку пати да го тргнат, им трокира, сецка, не оди, незнаат од 2 у 3 да стаат пошто ова кај мене мењачот не се мести од 2 у 3 сам, мора  ти да го местиш и одма се откажаа, викаат неможеме да го возиме, и после 2 години и они на исто рамниште со мене

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3467
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1899 на: 02 Ноември 2012, 00:42:44 am »
Не се нервирај ќе помине ;) И јас не смеам да возам после 11 и поради тоа сум пропуштил многу битни моменти 8) Ама јебига што да праиш уште 6 месеци и тоа ќе биде :)

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3034
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1900 на: 02 Ноември 2012, 00:43:18 am »
Многу е поопасно навечер со разноразните пијаници и малолетни крадци на коли... Искрено јас тој закон за после 11 најмногу го поштувам... кај уште почетник, па со кола во дискотека, па со 3-4 коњака во кола... рецепт за катастрофа.

А лекарското уверение со кое лекар тврди дека ти си потполно способен да управуваш моторно возило тоа не го поштуваш ?? Најидиотската, најретардираната и најсмотаната одредба која што може да постои.
Еве јас ке прашам, да речеме јас и ти сме положиле во ист период и имаме ист број на години. Јас две години постојано секој ден ја возам колата, до факс, до работа, понекогаш и на отворен пат, а ти за тие две години едвај 10 пати си влегол во кола, дали после две години јас и ти со возачкото искуство ке бидеме на исто ниво ???????? Пошто откако ке поминат тие 2 години, согласно законот и јас и ти ке можеме да возиме после 11 и коли посилни од 100 коња зашто законот веке не не смета за почетници, ама ти не си направил ни 100 км за тие 2 години, а ја сум се утепал од возење.
Сега пак ке те прашам, ја поштуваш таа одредба ???
Јас понекогаш од работа приморан сум навечер и после 11 да возам, ама не возам од кеиф, туку се вракам накај дома од место каде што за леб заработувам и ке ме застане џандар недај боже и ајде 400 евра.
Тоа со забрана за возење после 11 е чисто перење на пари на легален начин.
Си избегнал сообраќајка поради двајца ретардирани малолетници на враќање од дискотека во 4 саат сабајле саб према нед. кои се тркаат и кои поминуваат на црвено кај бензиската кај х. Карпош и одма после тоа да застанат на сред улица со извадени глави од врата и да повраќаат?
Не верувам и не ни сакам да доживееш.
@Smicka- Нема да ги спречи ама кога ќе им опне по џебот 300-400 евра и кога ќе дознаат родителите (кои да бидеме реални во денешно време многу се ретки оние нормалните) да видиш дали ќе се качи пак во кола да се курчи ...

Имам уште 1 година забрана за возење после 11, и реално имам и другари кои едвај седнале 15 пати во кола, последен пат не се ни секаваат кога седнале и после 2 години и тие ке смеат да возат, а да ги седнам у друга кола, незнаат брзина да сменат. Еднаш им го дадов кадетов, седнуваат, пробуваат неколку пати да го тргнат, им трокира, сецка, не оди, незнаат од 2 у 3 да стаат пошто ова кај мене мењачот не се мести од 2 у 3 сам, мора  ти да го местиш и одма се откажаа, викаат неможеме да го возиме, и после 2 години и они на исто рамниште со мене

Ова со Кадетото отвара друг проблем во државава... не се учи да се вози на нов Јарис или Матиз или слично, се учи на стара кола и нова кола не се купува на малолетник само што положил... ова се мои мислења .

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1901 на: 02 Ноември 2012, 00:44:36 am »
jas si go frliv toa gajle pred 4 meseci sega si vozam bez strav shto se vika od dzandari

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1902 на: 02 Ноември 2012, 00:44:40 am »
Памтам што сум правел јас после положувањето, и забраната за 100кс, и после 11ч е сосема на место. Сосема.

А проблемот лежи во нејзиното селективно извршување, што доведува до револт кај завојуваните страни кои биваат казнети - и оние на кои им се прогледува низ прсти (наместо да им се исечат прстите на лице место). Да е ист законот за сите, нема место за револт.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3467
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1903 на: 02 Ноември 2012, 00:47:04 am »
Да се сложувам со тебе Дени но забраната да биде една година тогаш е тој период на збеснување .

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #1904 на: 02 Ноември 2012, 00:47:42 am »
Иди во темата дешавки со коли и тумбања негде при крајот ке видиш дека и јас зимоска кај пинтија ке доживеев сообракајка, кога еден со џип ауди ми влезе во сендвич, јас идев према кисела вода и кај пинтија на удолното, идеше кола одоздола и наеднаш од позади излага џип на моја лента, јас одма кочница и сецнав десно и човеков прелета помегу мене и колата што идеше одоздола. Ете тој да речеме не бил почетник, а имаше моторот да ми го набие во грклан ако ме удреше.
Ти ако немаш акал, нема никогаш да го имаш, ниту после 2 години, ниту после 20 години возачко искуство