Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1777272 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13380 на: 05 Јуни 2024, 23:16:38 pm »
drugovi, kako kje se dokazish dali si pominal ili ne na crveno ?
Ти не треба ништо да докажуваш, треба да докаже тој што те обвинува. Не си виновен додека не се докаже спротивното.

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 638
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13381 на: 06 Јуни 2024, 00:04:35 am »
Mu ja dignale li na nekoj kolata od ovde? I po koj osnov? Imam mesecen POC.
И мене ме средија пред некоја година.
Отидов на забар, платив паркинг, се паркирав на обележано место пред зградата како и години наназад, и кога завршив ми ја нема колата.
Нормално си платив казна и си ја земав колата.
Отидов во ПОЦ да пуштам официјален приговор и ми викаат дечко, има обележано дека е резеденцијален паркинг, требало на улицата.
Му ја покажувам сликава:



И ми вика да се пожалам во паркови и зеленило они да ме обесштетат дека не го искастреле дрвото.
Му кажав фала пријатно и нареден пат отидов со автобус :)


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13382 на: 06 Јуни 2024, 00:52:04 am »
pa neka gi trgnat tablite.

Отсутен Filo123

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13383 на: 06 Јуни 2024, 09:41:05 am »
Mu ja dignale li na nekoj kolata od ovde? I po koj osnov? Imam mesecen POC.
И мене ме средија пред некоја година.
Отидов на забар, платив паркинг, се паркирав на обележано место пред зградата како и години наназад, и кога завршив ми ја нема колата.
Нормално си платив казна и си ја земав колата.
Отидов во ПОЦ да пуштам официјален приговор и ми викаат дечко, има обележано дека е резеденцијален паркинг, требало на улицата.
Му ја покажувам сликава:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


И ми вика да се пожалам во паркови и зеленило они да ме обесштетат дека не го искастреле дрвото.
Му кажав фала пријатно и нареден пат отидов со автобус :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

A pazi go ovoj moment

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13384 на: 06 Јуни 2024, 22:22:31 pm »
Mu ja dignale li na nekoj kolata od ovde? I po koj osnov? Imam mesecen POC.
И мене ме средија пред некоја година.
Отидов на забар, платив паркинг, се паркирав на обележано место пред зградата како и години наназад, и кога завршив ми ја нема колата.
Нормално си платив казна и си ја земав колата.
Отидов во ПОЦ да пуштам официјален приговор и ми викаат дечко, има обележано дека е резеденцијален паркинг, требало на улицата.
Му ја покажувам сликава:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


И ми вика да се пожалам во паркови и зеленило они да ме обесштетат дека не го искастреле дрвото.
Му кажав фала пријатно и нареден пат отидов со автобус :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

A pazi go ovoj moment

Знакот е за забрана за паркирање на улица.

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13385 на: 08 Јуни 2024, 12:06:20 pm »
drugovi, kako kje se dokazish dali si pominal ili ne na crveno ?
Кога ќе те викнат на суд речи беше зелено и моментот кога навлегував на раскрсницата
се смена жолто и не момев безбедно да запрам.
Да се викни цајкано да сведочи.
Цајкано да кажи кај бил тој, дали го видел светлото на твојата страна -- не спротивната
оти можи не се синхронизирани.
И да се види дали има снимка.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13386 на: 08 Јуни 2024, 12:07:35 pm »
drugovi, kako kje se dokazish dali si pominal ili ne na crveno ?
Сведок или камера.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13387 на: 08 Јуни 2024, 20:58:02 pm »
Ако си сам... Камера важит ?
Оти колку моето зелено толку и од жацо црвено... А и тие се 2 ца, збок колегијалност одма сте 2:1... Со камери би било чист есап, ама ако одговарат.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13388 на: 10 Јуни 2024, 08:05:52 am »
Што да се прави со една дијабола што вози ненормално секое сабајле накај работа и обратно накај дома, црвено, погрешно престојување, сечење без жмигавци и предупредување, едноставно брутално вози. Работа е што ќе биде касно кога некој ден ќе се залепи во мене или јас во него, дали може да се пријави во сообраќајна полиција поради опасни дејства во сообраќајот а не е направена сообраќајка?, како да им докажам дека вози лудо, еден со Пежо 308 сиво металик СК - 070 - (не знам последните бројки мада ќе ги запишам), се вози со неколку жени, најверојатно колешки, колку и да го терам у 3 пм кога ќе се начекаме на семафори, глупо ми е од нив, жени во години.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13389 на: 10 Јуни 2024, 08:11:28 am »
drugovi, kako kje se dokazish dali si pominal ili ne na crveno ?
Ти не треба ништо да докажуваш, треба да докаже тој што те обвинува. Не си виновен додека не се докаже спротивното.
Овде не функционираат баш така работите :)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13390 на: 10 Јуни 2024, 09:25:23 am »
Што да се прави со една дијабола што вози ненормално секое сабајле накај работа и обратно накај дома, црвено, погрешно престојување, сечење без жмигавци и предупредување, едноставно брутално вози. Работа е што ќе биде касно кога некој ден ќе се залепи во мене или јас во него, дали може да се пријави во сообраќајна полиција поради опасни дејства во сообраќајот а не е направена сообраќајка?, како да им докажам дека вози лудо, еден со Пежо 308 сиво металик СК - 070 - (не знам последните бројки мада ќе ги запишам), се вози со неколку жени, најверојатно колешки, колку и да го терам у 3 пм кога ќе се начекаме на семафори, глупо ми е од нив, жени во години.
Пријави го. Нели сејф сити треба да функционира?

Отсутен ivanduk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13391 на: 10 Јуни 2024, 14:05:06 pm »
Што да се прави со една дијабола што вози ненормално секое сабајле накај работа и обратно накај дома, црвено, погрешно престојување, сечење без жмигавци и предупредување, едноставно брутално вози. Работа е што ќе биде касно кога некој ден ќе се залепи во мене или јас во него, дали може да се пријави во сообраќајна полиција поради опасни дејства во сообраќајот а не е направена сообраќајка?, како да им докажам дека вози лудо, еден со Пежо 308 сиво металик СК - 070 - (не знам последните бројки мада ќе ги запишам), се вози со неколку жени, најверојатно колешки, колку и да го терам у 3 пм кога ќе се начекаме на семафори, глупо ми е од нив, жени во години.
Пријави го. Нели сејф сити треба да функционира?

Како што разбрав, уште чекаат законски измени за да можат прекршоците по пошта да ги праќаат или нешто такво, а типувам дека 70% од времето ќе се користи само за да се казнува кај влезот во скопје од кај гази баба(таму се наместени веќе), кај што уличниот профил останува ист а од 120 треба на 70 да намалуваш брзина па на 50, а реално скоро никој не го прави тоа

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13392 на: 10 Јуни 2024, 14:57:59 pm »
Додека казната пристигне по пошта, веројатно делото ќе застари, кога ќе се земе во предвир брзината на доставување со Македонски Пошти АД.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13393 на: 10 Јуни 2024, 15:37:38 pm »
Додека казната пристигне по пошта, веројатно делото ќе застари, кога ќе се земе во предвир брзината на доставување со Македонски Пошти АД.

Колку време треба да застари прекршок поминување на црвено или брзина за одземање возачка дозвола?

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13394 на: 10 Јуни 2024, 16:03:03 pm »
Додека казната пристигне по пошта, веројатно делото ќе застари, кога ќе се земе во предвир брзината на доставување со Македонски Пошти АД.

Jaко се експедитивни кога се работи за тоа да ти земат пари. На пример, Општина Куманово распишуваше тендер за курирска служба која најефективно ке ги достави решенијата за данок на имот. Така да, ке најдат начин :).