Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690926 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12615 на: 14 Август 2022, 15:02:51 pm »
Ако нема видео доказ и се сведе работата на нивниот збор против нашиот ќе биде многу заебано. Оди докажи дека не си престигнал кога тој и колегата тврдат дека е така иако не е.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Џабе, по автоматизам судијите им веруваат на џандарите, дури и ако лажат, додаваат
или и измислуваат за да се реализира наплата на казна, па макар те тебе и обеселе.
Дури и пред рочишта ги подучуваат како да се изразуваат поверодостојно.
Нема нешто по точно. Си додаваат ствари РЕДОВНО.

Ние тачно!
Мене џандарката ми пишала во извештај дека сум негирал дека сум пиел! :)
Оди па докажи после дека не е така...
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12616 на: 14 Август 2022, 22:16:29 pm »
Абе миљарди изнесоа, иљадници луѓе останаа на уллица, ама некој што вози 83 во недела ќе му ебиме мајката за дело кое не го ни извршил. Полициска држава. Кај нас треба да е е ко на еквадор, арабија иран, лабаво беззаконие.
Абе така си е, само ние без членски сме исклучок.
Не сме, баш нас ќе ни пишарт. Да го знаев значењето на партијата ич не се онадев со факултет да си го арча умот. Сега ќе бев на функција со каков сака факултет. ама бидна.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12617 на: 15 Август 2022, 01:30:35 am »
Џабе, по автоматизам судијите им веруваат на џандарите, дури и ако лажат, додаваат
или и измислуваат за да се реализира наплата на казна, па макар те тебе и обеселе.
Дури и пред рочишта ги подучуваат како да се изразуваат поверодостојно.

Напротив, судиите не им веруваат на полицајците затоа што знаат дека лажат. Но свесно пресудуваат во нивна полза, затоа што ако те ослободат тебе, полицијата ќе ја обжали одлуката и ќе оди на апелација во друг град и таму ќе те колат. Така е направено со цел да бидеш безнадежен и да нема трошоци да те скинат од прва.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12618 на: 15 Август 2022, 07:06:51 am »
Кога последен пат беше на суд у северна?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12619 на: 15 Август 2022, 07:53:41 am »
Ни некогаш пресудиле во твоја полза (најдобро што може е да ти изречат поблага пресуда за прекршокот), дури и со сведок кој ќе сведочи во твоја полаза, ни некогаш полиција обжалила судска одлука за сообраќаен прекршок. Од друга страна, службено лице „никад не лаже“ според судот у оваа држава. Јер е службено лице - одговорна позиција. Дал заклетва пред државата. @Tischläufer зборува веројатно за некоја друга држава или за некој паралелен универзум. Мада заклучокот дека сакаат од прва да те решат, точен му е :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12620 на: 15 Август 2022, 08:55:32 am »
Ако нема видео доказ и се сведе работата на нивниот збор против нашиот ќе биде многу заебано. Оди докажи дека не си престигнал кога тој и колегата тврдат дека е така иако не е.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Џабе, по автоматизам судијите им веруваат на џандарите, дури и ако лажат, додаваат
или и измислуваат за да се реализира наплата на казна, па макар те тебе и обеселе.
Дури и пред рочишта ги подучуваат како да се изразуваат поверодостојно.
Нема нешто по точно. Си додаваат ствари РЕДОВНО.

Ние тачно!
Мене џандарката ми пишала во извештај дека сум негирал дека сум пиел! :)
Оди па докажи после дека не е така...

Заклучок, во иднина, после контрола на МВР правац на Ургентен прави крвна слика за да имаш доказ.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12621 на: 15 Август 2022, 11:06:42 am »
Daj vamo dogovorot da potpishime so turcite ushte 500 god

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 282
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12622 на: 15 Август 2022, 13:43:36 pm »
Џабе, по автоматизам судијите им веруваат на џандарите, дури и ако лажат, додаваат
или и измислуваат за да се реализира наплата на казна, па макар те тебе и обеселе.
Дури и пред рочишта ги подучуваат како да се изразуваат поверодостојно.

Напротив, судиите не им веруваат на полицајците затоа што знаат дека лажат. Но свесно пресудуваат во нивна полза, затоа што ако те ослободат тебе, полицијата ќе ја обжали одлуката и ќе оди на апелација во друг град и таму ќе те колат. Така е направено со цел да бидеш безнадежен и да нема трошоци да те скинат од прва.
Ех, не се согласувам. Судијите даваат верба на цајканите оти демек службено лице не смее да лажи,
а обвинет гарант лажи за да си се спаси.
А и самите тие знаат дека ако премногу одат против полицијата, особено локалците од ист град или
подрачје, ќе им се најдат на црн список да ги подебаваат.
Зато и пресудуваат против тебе, за ако си прав да испаднат чисти пред нивните локални џандари
а ако се извлечиш, до апелацијата било, не до нив.

Има една изрека во правото, од некој тип од англија пред неколку века, вика вака:
подобро 10 виновни да се ослободат отколку 1 невин да настрада.

Само кај нас е обратното, подобро 10 невини да настрадаат отколку 1 крив да се
извлече. И после зошто довербата во правосудството е само 8%, и тоа од самите себеси им е.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12623 на: 15 Август 2022, 23:45:28 pm »
Замисли англија да воведит двојазичност

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12624 на: 16 Август 2022, 13:47:30 pm »
Дечки дали има казна (и која е) ако возам кола која се води на фирма без патен налог, а не сум вработен во фирмата?

Логички ми делува дека ќе го прекршам законот, но не знам по кој член би ме казниле мене или фирмата :D

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12625 на: 16 Август 2022, 13:58:43 pm »
Епа пиши си налози, кој те знај дали си или не си вработен во фирмата.

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3506
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12626 на: 16 Август 2022, 14:17:51 pm »
Дечки дали има казна (и која е) ако возам кола која се води на фирма без патен налог, а не сум вработен во фирмата?

Логички ми делува дека ќе го прекршам законот, но не знам по кој член би ме казниле мене или фирмата :D
Полномошно од фирмата и патен налог обавезно, не дај боже да направиш сообраќајка без тие две работи ке го кркаш и ти и фирмата...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен andrej_111

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 518
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12627 на: 16 Август 2022, 14:19:30 pm »
Ни некогаш пресудиле во твоја полза (најдобро што може е да ти изречат поблага пресуда за прекршокот), дури и со сведок кој ќе сведочи во твоја полаза, ни некогаш полиција обжалила судска одлука за сообраќаен прекршок. Од друга страна, службено лице „никад не лаже“ според судот у оваа држава. Јер е службено лице - одговорна позиција. Дал заклетва пред државата. @Tischläufer зборува веројатно за некоја друга држава или за некој паралелен универзум. Мада заклучокот дека сакаат од прва да те решат, точен му е :)

Морам да те корегирам за ова, добив забрана 1 месец (со олеснителни околности дека работата ми зависи од возачката), МВР се жалеше, па на апелација ми ја зголемија забраната на 3 месеци :D

Досега целата процедура трае 4 ипол години, односно речиси година дена од денот на конечната пресуда од апелација, уште немам абер да одам да ми пишат забрана. Нека остане така и натаму, не знам после колку време застарува делото  :D
Aus Liebe Zum Automobil...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12628 на: 16 Август 2022, 14:22:26 pm »
Аиии, види ти.... Не сум чул до сеа, ама ете!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3254
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #12629 на: 16 Август 2022, 14:32:08 pm »
Дечки дали има казна (и која е) ако возам кола која се води на фирма без патен налог, а не сум вработен во фирмата?

Логички ми делува дека ќе го прекршам законот, но не знам по кој член би ме казниле мене или фирмата :D
Товарно возило или патничко?