Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690929 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11805 на: 17 Јули 2021, 15:29:47 pm »
Јас положив на 33!  ::)
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11806 на: 17 Јули 2021, 15:58:17 pm »
Циркузи денеска.

Возам покрај Гостивар према Стража и у сред возење во кола од лева страна низ прозор влегува некој инсект, као некоја голема оса, можеби стршлен а женава алергична.
Веднаш пуштам 4 жмигавци и намалувам брзина да застанам покрај патот. Неколку секунди подоцна стршленот направи круг, се бапна ушофершајбна и излезе од каде што влезе, гледам позади нема возила, исклучувам жмигавците и продолжувам да возам. Кога ете ти батките од полиција на 100 метри пред мене и го гледам од далеку момакот излегува на патот и се спрема.... и ме запира.

Добар ден господине, нешто сте нервозен.... Јас почнувам да се смеам, велам зошто нервозен? Мафтате со рацете вели, се карате со некого. Почнувам да се смеам, велам влезе стршлен во колава, па се спремав итно да застанам ама излезе за среќа па продолжив.... Вистина ли? Велам да. Добро тогаш, документи имаш, велам имам. Во ред, продолжете внимателно господине ;D  Велам секако полуицаецу, имајте убав ден ;D
Му покажа книшка со поени ?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11807 на: 17 Јули 2021, 17:56:05 pm »
Циркузи денеска.

Возам покрај Гостивар према Стража и у сред возење во кола од лева страна низ прозор влегува некој инсект, као некоја голема оса, можеби стршлен а женава алергична.
Веднаш пуштам 4 жмигавци и намалувам брзина да застанам покрај патот. Неколку секунди подоцна стршленот направи круг, се бапна ушофершајбна и излезе од каде што влезе, гледам позади нема возила, исклучувам жмигавците и продолжувам да возам. Кога ете ти батките од полиција на 100 метри пред мене и го гледам од далеку момакот излегува на патот и се спрема.... и ме запира.

Добар ден господине, нешто сте нервозен.... Јас почнувам да се смеам, велам зошто нервозен? Мафтате со рацете вели, се карате со некого. Почнувам да се смеам, велам влезе стршлен во колава, па се спремав итно да застанам ама излезе за среќа па продолжив.... Вистина ли? Велам да. Добро тогаш, документи имаш, велам имам. Во ред, продолжете внимателно господине ;D  Велам секако полуицаецу, имајте убав ден ;D
Му покажа книшка со поени ?
Не,неам поени.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11808 на: 26 Јули 2021, 12:09:39 pm »
Да споделам една ситуација што му се случи на другар.

Дечкото си има поставено камери за снимање во колата (напред и позади), плус си има камерче за рикверц (фабричко)

Пред некој го запрела полиција и почнале да го прашуваат за камерите.

На крај го предупредија дека според законот, требало да го казнат 400 (!) евра заради неовластено снимање.

Дури го предупредиле за камерата за рикверц, дека требала да биде деактивирана.

Се убедуваше дека таа камера е фабричка и дека не снима и што за оние коли кои место ретровизори имаат камера (пример Audi/Land Rover...)

На тоа џандарите му кажале дека не ги интересира и да си одел кај импортерот да му ја исклучеле камерата! Ова му го кажале со цела сериозност!



Каде тоа живеам јас човече.


Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11809 на: 26 Јули 2021, 13:07:21 pm »
Изгледа полицајците читале по порталиве кои објавуваат за кликови.

Според кој закон ќе ме казнат оти и јас имам 2 камери, една напред што снима и една за рикверц? Па импортерот да му ги исклучувал... А како тогаш добиваат хомологација тие возила што имаат фабрички камери?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11810 на: 26 Јули 2021, 13:11:27 pm »
Ни со средно не се веќе.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11811 на: 26 Јули 2021, 13:15:59 pm »
Епа тоа е истата приказна што казнуваат за фабрички затемнети стакла. Па со Микиус 10 страни се убедувавме кој кого лажел. Некои работи се тотално надвор од секоја логика, ама во Нордистан се е можно. 

П.С. На автопат тетово пред 10години отприлика ме казнија 25еу или колку и да беше тогаш дека сум возел со уклучени светла за магла во ноември. Па им викам па магла е цел автопат, ми викаат нашиот збор против твојот...Нормално никогаш не им ги платив и застари тоа. Така да од нелогичности нема крај. Не би ме зачудило стварно да речат вадење на камерите. Секоја креативна идеа е добродојдена за полнење на буџетот.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11812 на: 26 Јули 2021, 13:21:31 pm »
Кај граѓаниве има набиено страв дека не треба да се ставаат камери во кола и дека е казниво со големи суми. Сега полицајциве го користат тоа за заплашување оти можеби не им е од полза се да биде снимано. На пример те застанува дека си поминал на црвено, а врска нема. Ти пишува казна и ти приложуваш видео до внатрешна контрола, на суд или кај и да е дека не си поминал на црвено. И со тоа паѓа во вода нивното дискреционо право.

А ако навистина постои закон за тоа и некој наиде на такво нешто, закачете го овде законот да се едуцираме  :)

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11813 на: 26 Јули 2021, 13:25:15 pm »
Набиен е стравот зошто се е сива зона и лов во матно. За ништо не си сигурен. Инаку ќе ти најдат закон не се секирај. Некој член ќе најдат од Закон за заштита на лични податоци, па после ти барај си адвокати и расправај се вака беше така беше.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11814 на: 26 Јули 2021, 13:32:25 pm »
А како ќе докажи дека снимаш со камерите, телефон на држач ја има истата опција,значи не смеј и телефон ко така.
Јас лично би се расправал на суд ако ме запнат. Курле ќе докажи дека имам снимано и на кај е поставена камерата и шо фаќа, можи внатре се снимам самиот, шо и во последно како шо се улај и снимам на предна камера ако приметам дека некој улаф ме застанва.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11815 на: 26 Јули 2021, 13:34:58 pm »
Ти кажав - Твојот збор против неговиот.
Во принцип судииве веруваат повеќе на збор на овластено лице него на твој. Ти гледај да не стигнеш до судови, ако стигнеш и на крај и да победиш сепак губиш нерви и време, а ако изгубиш покрај тоа и пари.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11816 на: 26 Јули 2021, 13:42:09 pm »
Секој со инаетот,јас би терал, "софтверски ми се исклучени од импортерот" така седат. За повеќе нема шо да го интересира ни па има право да ми влези в кола да провери без мое одобрување или налог од судија/обвинител дека можи да ми чачка в кола.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11817 на: 26 Јули 2021, 13:46:58 pm »
Ти терај инает. Казна - Спречување на службено лице при преземање на дејствија. Ќе ти викнат и обвинител толку ако сакаш :) И инспектор од Дирекција за заштита на лични ќе ти донесат и на технички може да те пуштат, како и да е шансите да излезиш на крај ти се ектремно минимални.
Најдобро ти е никогаш да не влезиш во тој круг, а влезеш во полиција/суд мн тежок е излезот од тој лавиринт.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11818 на: 26 Јули 2021, 13:48:33 pm »
Јас се имам расправано, сакаа претрес да ми праат без налог. 2 саати ги задржав и на крај си отидовме дома. Само изиграваат шерифи на празно. Побарај легитимација од сите што глумат лудило и во внатрешна контрола да се пријави се тоа.
« Последно менување: 26 Јули 2021, 15:36:41 pm DarthJe5us »

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11819 на: 26 Јули 2021, 13:50:33 pm »
Така е изиграваат шерифи, ама и да си милион % во право и да победиш и на суд и се, сепак времето, нервозата и стресот не ти се враќаат назад. Затоа превенција е најдобра работа