Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690985 пати)

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 972
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9315 на: 15 Август 2018, 00:49:08 am »
Они ќе напраат све за да не мора да се занимаваат после тоа со тебе. Меѓу тие работи, спаѓа и некажувањето на твоите права. Али здравје, очигледно си млад, ќе научиш. Нема да потпишеш, па ќе одиш на судија за прекршоци, па ќе му објаснуваш нему, па ќе бараш да се појави полицаецот на судење, ќе ги малтретираш малце (иако веројатно пак ќе го окркаш), ама малце ќе го е*еш системот. Know your rights! Прочитај го записникот, ако не се согласуваш, не го потпишуваш. Иако е примамлива опцијата на плаќање пола казна во рок од 8 дена, ако си убеден дека е направена неправда, вреди да се бориш.

Барем да имаше опција пола да платам. Тоа убаво ми објаснија дека неможе.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9316 на: 15 Август 2018, 02:19:06 am »
Исто ти се фаќа и да не си потпишал, мада малце ситуацијава е безвеза, практично цандарот може да мафта со радарот и да покаже 100км/х, па докажувај се ти, или па дрегерот да покаже 2 промили, како ќе се докажиш пред месец дена дека си бил(или не ) сабја?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9317 на: 15 Август 2018, 03:11:16 am »
Они ќе напраат све за да не мора да се занимаваат после тоа со тебе. Меѓу тие работи, спаѓа и некажувањето на твоите права. Али здравје, очигледно си млад, ќе научиш. Нема да потпишеш, па ќе одиш на судија за прекршоци, па ќе му објаснуваш нему, па ќе бараш да се појави полицаецот на судење, ќе ги малтретираш малце (иако веројатно пак ќе го окркаш), ама малце ќе го е*еш системот. Know your rights! Прочитај го записникот, ако не се согласуваш, не го потпишуваш. Иако е примамлива опцијата на плаќање пола казна во рок од 8 дена, ако си убеден дека е направена неправда, вреди да се бориш.
Уште ли со приказниве за добра ноќ со викање џандари на суд па нема да дојде па те ослободуваат. Уште ли ќе мафтате со истите ливчиња 100 години.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9318 на: 15 Август 2018, 08:29:17 am »
Па раскажи приканза од поново време, не само „не е така, ај чао“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 847
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9319 на: 15 Август 2018, 10:15:21 am »
Колку што знам, на записникот стои поле каде што можеш да оставиш забелешка. Доколку не се согласуваш, внеси ја забелешката таму па потпиши. Потоа на суд ќе имаш подобра позиција кога треба да се објаснуваш.
Барем јас така би постапил. :)

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9320 на: 15 Август 2018, 10:28:39 am »
Или ако поштено те фатиле како правиш прекршок, поштено си птизнај и плати си ја.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9321 на: 15 Август 2018, 15:45:33 pm »
Милијарди однесоа од државава сега јасќе плаќам дњка сум возел 200 низ град :D

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9322 на: 15 Август 2018, 20:14:39 pm »
Плаќање пола износ за 8 дена важи само за одредени казни. И тоа најчесто за помалите. Да не речете после не знаев.. :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9323 на: 15 Август 2018, 20:24:40 pm »
Напротив важи за поголемите. Од 300 на 150еур.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3210
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9324 на: 15 Август 2018, 20:54:01 pm »
Мене неделата ме застанаа со радар ми викаат сум возел 94 во 50, а јас бев во прва што е максимум 75-80. Можам нешто да се пожалам сега да ми ја спуштат казната?
Многу дугачка прва имаш бе бато.

Во Мекларен возиш или за Торо Росо?

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9325 на: 15 Август 2018, 21:42:58 pm »
fabiana moja na 60khm vekje e vo 7ma brzina.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9326 на: 15 Август 2018, 21:53:13 pm »
Казна почетник после 11х - не може упола
Казна почетник над 75кв - не може упола ( воедно се иста казна)
Казна пијанство - Не може упола ( можеби за помалку промили или како оди да има можност ( не знам не конзумирам алкохол))
Казна прекорачување на брзина - Не може упола
итн итн. По мое сознание само прекршочните од типот на забрането паркирање, поминување на црвено ( оваа е голема казна а може не ми е логично..), возење без светла итн. може да се платат упола. Пак ќе речам по мое сознание е ова, да не речете дека ширам дезинформации, претпоставувам има некој полицаец на форумов да ни ги разјасни овие работи. :)

Присутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 847
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9327 на: 16 Август 2018, 00:09:27 am »
Не, на секој мандатен платен налог стои правна поука дека доколку сторителот на прекршокот плати ја плати глобата во рок од 8 дена, тој ќе плати само половина од глобата.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9328 на: 16 Август 2018, 00:14:20 am »
Има закон кој ќе ти ги разјасни овие работи: http://moi.gov.mk/Upload/Documents/zbsp%20169-2015.pdf, а не полицаец, комшија, столар, рекла-казала.

Или да ти олеснам, за прекршоци што е предвиден мандатен платен налог нема половина од сумата во рок од 8 дена.
За прекршоци за кои се издава прекршочен платен налог може половина од сумата да се плати во рок од 8 дена.
Ова е регулирано во членовите 383 и 384.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9329 на: 16 Август 2018, 00:35:23 am »
Напротив важи за поголемите. Од 300 на 150еур.

Ноуп.

Прашај ме како знам. :)

Има закон кој ќе ти ги разјасни овие работи: http://moi.gov.mk/Upload/Documents/zbsp%20169-2015.pdf, а не полицаец, комшија, столар, рекла-казала.

Или да ти олеснам, за прекршоци што е предвиден мандатен платен налог нема половина од сумата во рок од 8 дена.
За прекршоци за кои се издава прекршочен платен налог може половина од сумата да се плати во рок од 8 дена.
Ова е регулирано во членовите 383 и 384.

Јеп.