Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690910 пати)

Присутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8595 на: 07 Јануари 2018, 16:36:56 pm »
Значи едниот не загинал туку утепал некој на мотор, а другиот којзнае што направил и излетал од пат на ограда од куќа.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8596 на: 07 Јануари 2018, 16:48:50 pm »
Значи едниот не загинал туку утепал некој на мотор, а другиот којзнае што направил и излетал од пат на ограда од куќа.

Значи ....


откако ја купив мојата, во овие 8 години дознав за 2 смртни случаи со  Калибра во МКД и една потешка сообраќајка.



Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6942
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8597 на: 07 Јануари 2018, 17:32:53 pm »
Значи едниот не загинал туку утепал некој на мотор, а другиот којзнае што направил и излетал од пат на ограда од куќа.

Значи ....


откако ја купив мојата, во овие 8 години дознав за 2 смртни случаи со  Калибра во МКД и една потешка сообраќајка.

Јас уште ја памтам сообраќајката со Калибра пред Жито Лукс на Васил Ѓоргов, пред едно 20 и кусур години.

Рано сабајлечки фраер искача од ZZ Top и на автобуската гази неколку дечиња.... језиво!

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8598 на: 07 Јануари 2018, 17:34:11 pm »
Ако се сеќавате со калибра излетаа после тунелот ВЕ-СК цела фамилија на мостот у катланово. Исто има изгазено деца и у велес пред многу години... Калибра е Ауди од минатиот век!


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8599 на: 07 Јануари 2018, 17:46:16 pm »
Калибра е Ауди од минатиот век!


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Hahaha EPIC!!!
Inaku dzabe zborite, ovde na pomladive um ne im doagja. T.e. Vo Mkd retko na kogo um mu doagja se dodeka ne nastane nekoja tragedija, a na golem del od niv i po tragedija um ne im doagja.
100000000. Evra kazna da e dzabe e. DOMASNO VOSPITANIE fali.  besplatno e, prevenira mnogu gluposti vo zivotov, ama fali!!! Se dodeka ima luge gjubre od prozor frlaat, dzabe se drugo...

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 422
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8600 на: 07 Јануари 2018, 18:27:09 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

@Indigo откако ја купив мојата, во овие 8 години дознав за 2 смртни случаи со  Калибра во МКД и една потешка сообраќајка.
Може биле кокошарници, може биле тип топ, може не биле криви...но сеедно.
Ти пишувам за твое добро, доброто на твојата кола а и доброто на некој недужен кој може да настрада ради твојава филозофија погоре.

Калибрата има 3 најголеми мани:
1.Слабо осветлување навечер..
2.Слаби кочници со оглед на тоа колку е брза...макар и АТЕ рељефни дискови и АТЕ плочки да ставиш како мене...
3.Возиш 20 години стар алтернатор кој може да откаже на сред возење без предување на контролна...значи во сред возење колата гаси а ти остануваш без серво и без АБС.

Бери умот.

1. Правевме муабет во приватна порака, купив НОВИ фарови.. Повторно не се сјајни но далеку подобри од оние што ги имав
2. Школката и ракавците кај мене се од Calibra Turbo (C20LET) (поголеми дискови), а моторот е C20XE.
3. и алтернаторот ми е надграден земав понов од Z20LET изваден, такада и тој дел го имам "осигурано".

Патем, јас (ПОГОТОВО НИЗ ГРАД) возам многу дефанзивно за да намалам на потрошувачка. Тоа што на автопат или на обиколница понекогаш ќе се опуштам му се случува на СЕКОЈ човек без разлика на возраста и искуството. Во секој случај ти благодарам на советите и на начинот на кој ги напиша, тоа ми се допаѓа.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1424
  • Eбач на батерии :D
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8601 на: 07 Јануари 2018, 18:32:41 pm »
@Stratro @Indigo сте пробале nightbrejkeri ili whitevision?
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8602 на: 07 Јануари 2018, 18:39:20 pm »
Џабе е се, многу се ниско позиционирани.


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8603 на: 07 Јануари 2018, 19:52:56 pm »
Треба како во Данска, таткото на детето што го изгазија двајца тркачи со BMW ги киднапираше двајцат и ги држеше 5 дена во подрум каде ѕверски им даде тоа што им следуваше.

Ни казни, ни провизии за банките, само тоа што треба и како што треба. Респект.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 422
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8604 на: 07 Јануари 2018, 20:32:52 pm »
@Stratro @Indigo сте пробале nightbrejkeri ili whitevision?

не сум пробал.. во глобала ми се ОК светлата се до моментот додека не наиде кола од карши.. тогаш некако се „губи“ светлината. да возам сам во темница немам гајле

Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8605 на: 07 Јануари 2018, 21:34:20 pm »
Луѓе на Македонија под итно и требаат скалести или како да речам казни. Значи плаќаш казна во склад на твоите примања. Пример просек од последните 12 месеци. Имаш, плаќаш повеќе, немаш плаќаш помалку али НЕ ИЧ зошто сепак за казни збориме.


Реално знам луѓе кој што по пет казни од 300 евра можат месечно да платат и ич тоа да не го осетат финансиски а уште помалку да казните на нив корективно делуваат. Имаат и им се може.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8606 на: 07 Јануари 2018, 21:52:40 pm »
Тие што имаат и им се може, ич нема да им чуе од скалестите казни.
Од друг страна, зошто перо со плата од 200е и 800е на црно да го јаде помалку од миле со плата од 500е во “државско“? Па ако е социјален случај и погази луѓе на пешачки, да не треба да му се прости? Казната е соодветна на делото, а не „кој колку може“...

Во македонија она што фали е автоматско казнување. Без можност за „позови пријатеља“. На јоцо коа ќе му стигне уплатница од 200е на име “трезорска сметка за сообраќаен прекршок“, со слика од тоа како проаѓа на црвено, тогаш нека пробува врски да фаќа, кога веќе у ујп е влезен со долг од 200е на име казна.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8607 на: 07 Јануари 2018, 21:56:28 pm »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8608 на: 07 Јануари 2018, 22:15:34 pm »
@Stratro @Indigo сте пробале nightbrejkeri ili whitevision?

Jas gi imam fabrickite stakleni, no so Phillips xenon effect beli sijalicki koi mn.skapo gi plativ. Pomaga, ali daleku od idealno.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8609 на: 07 Јануари 2018, 22:46:58 pm »
А зошто се слаби? Рефлекторот се упропастува со време или?

55w 4300к ксенон треба да даде многу светлина од проектор под услов да е здрав проекторот зад леќата.