Автор Тема: ремонт на алфа ромео 156  (Прочитано 137262 пати)

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #345 на: 30 Август 2011, 03:14:11 am »

Абе убав е ама нешто не ми се уклапа , како нешто да не ми е во ред . Мислење на слика а во живо може поуаво да се познае , праговите не ми прават кеиф , совозачка страна удрена мислење од слика . :)

исто мислење и јас прво што приметив праговите,после и совозачката,не знам и плус да е добар не би ја дал за 3600 а може и поефтино вика и прифати за трампа со мојата алфа,гарант и тој има нешто па ке треба овие пари што го дадов на алфата пак да ги давам на мерцедесот,вака поарно нема да брзам ке видам сигурно нешто
[/quote]
Батали го мерцедесов , ќе се укопаш пак во проблеми .

Отсутен leopardi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #346 на: 30 Август 2011, 03:15:30 am »
Давај колата....

викаш хммм,гревота бе пичкаму материна за мој ќјеф ја направив,инает ме фатил,жал ми е но ако мора да се дава,поарно ке биде така

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #347 на: 30 Август 2011, 03:16:34 am »
Вози ја колата, нека легнат деловите убаво. И 50 000 километри нека помине во твои раце, половна кола е, а половни коли се купуваат за да ги менуваш. 50 000, па нешто друго ќе купиш, пак 50 000 во тоа, и така натаму. Ајде поздрав друже, мило ми е што си средил со ремонтот, криво ми е што те разочарала марката и што си дал толку пари, а имаше толкав мерак. Вози си со здравје и безгрижни километри да газиш!

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #348 на: 30 Август 2011, 03:22:04 am »
Малку развози ја колата , само не претерувај со брзина и напнување , возење на високи обртаи . Може меѓувреме ќе испадне некоја добра понуда .
Јас отидов да си легнам , ми се темни веќе пред мониторов :D

Отсутен leopardi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #349 на: 30 Август 2011, 03:23:57 am »
Малку развози ја колата , само не претерувај со брзина и напнување , возење на високи обртаи . Може меѓувреме ќе испадне некоја добра понуда .
Јас отидов да си легнам , ми се темни веќе пред мониторов :D

хаха готово и јас за малце заспав,си одам и јас ке се слушнема утре,сепак за советите фала ви на сите

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #350 на: 30 Август 2011, 03:25:15 am »
Малку развози ја колата , само не претерувај со брзина и напнување , возење на високи обртаи . Може меѓувреме ќе испадне некоја добра понуда .
Јас отидов да си легнам , ми се темни веќе пред мониторов :D

хаха готово и јас за малце заспав,си одам и јас ке се слушнема утре,сепак за советите фала ви на сите
Ништо затоа сме тука ;)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #351 на: 30 Август 2011, 07:42:58 am »
Тој со 166 ката 3та од Битола ми е чичко :D

Многу добро изгледа, од прва рука имаш некоја информација што како ?

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #352 на: 30 Август 2011, 07:44:01 am »
Леопарди кажи нешто , со алфава твоја до каде е работава ?

друже денеска ја зедов алфата,до пред малце се вратив дома,значи се изнавозив моментално како што изгледа топ е,не се осеќа ништо,но колку ке тера бог знае.
мајсторот ми вика ако возам домаќински колата ке тера и 100000 км до 200000км. да не слајфувам со втора,трета брзина да ја чувам,ми вика ке тера се е направено прописно.
Еве што ми има работено:
Лагер на радилица            3600 ден.
Гализирање радилица       1000 ден.
Трновање блок                  1500 ден.
Семеринг брегаста               400 ден.
Диктон глава                     2400 ден.
Клип и Клипњача              3600 ден.
Уље менјач W80 2 литри      500 ден.
Рамњење Глава                   600 ден.
Селениа Уље 20К-5литри    2100 ден.
Филтер Уље                         300 ден.
Се вкупно                        16.000 ден.
не ми ги рачунал пумпа за хидраулика 50 евра,пк каиш,и варијатор тие вика од мене гратис
а за оваа 16.000 ден.ми вика вината не е моја,но еве ти реков пола пола ке плаќаме,ако сакаш пола пола ок,кажи ми вика како да направиме или не ми плати ич ми вика,ми беше жал си реков можеби и не е крив мајсторот и му реков имаш од мене 10.000 ден.но не сега на 02.09 зимам плата тогаш ке ти ги давам,му реков а тие 6000ден. нека бидат твои или ако имам некогаш и тие ке ти ги давам.
Тоа е па сега да видиме како ке тера

Најважното не го пиша, Рука ти зема нешто ? Тоа е најскапото.

Со среќа, и два пати неделно проверувај го шипчето за уље.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #353 на: 30 Август 2011, 07:54:53 am »
Leopardi сега вози ја како нова, разработи ја убаво! 4-5.000 километри, умерено возење. Додека легнат деловите може ќе ти троши некој грам уље повеќе, ама после ќе се стабилизира на нормално.
Ако ја продаваш, кажи му на тој што ке ја купи, да не ја коље првите 4-5.000 километри, него да ја вози умерено, да не го снајде клетвата што ја кркаше ти :)

Што и да правиш, со среќа нека ти е :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #354 на: 30 Август 2011, 12:12:45 pm »
Леопарди кажи нешто , со алфава твоја до каде е работава ?

друже денеска ја зедов алфата,до пред малце се вратив дома,значи се изнавозив моментално како што изгледа топ е,не се осеќа ништо,но колку ке тера бог знае.
мајсторот ми вика ако возам домаќински колата ке тера и 100000 км до 200000км. да не слајфувам со втора,трета брзина да ја чувам,ми вика ке тера се е направено прописно.
Еве што ми има работено:
Лагер на радилица            3600 ден.
Гализирање радилица       1000 ден.
Трновање блок                  1500 ден.
Семеринг брегаста               400 ден.
Диктон глава                     2400 ден.
Клип и Клипњача              3600 ден.
Уље менјач W80 2 литри      500 ден.
Рамњење Глава                   600 ден.
Селениа Уље 20К-5литри    2100 ден.
Филтер Уље                         300 ден.
Се вкупно                        16.000 ден.
не ми ги рачунал пумпа за хидраулика 50 евра,пк каиш,и варијатор тие вика од мене гратис
а за оваа 16.000 ден.ми вика вината не е моја,но еве ти реков пола пола ке плаќаме,ако сакаш пола пола ок,кажи ми вика како да направиме или не ми плати ич ми вика,ми беше жал си реков можеби и не е крив мајсторот и му реков имаш од мене 10.000 ден.но не сега на 02.09 зимам плата тогаш ке ти ги давам,му реков а тие 6000ден. нека бидат твои или ако имам некогаш и тие ке ти ги давам.
Тоа е па сега да видиме како ке тера

Најважното не го пиша, Рука ти зема нешто ? Тоа е најскапото.

Со среќа, и два пати неделно проверувај го шипчето за уље.

e tuka e problemot toa ulje e mocka nevidena, sakam da kazam ne e original...ne me svakajte pogresno

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #355 на: 30 Август 2011, 12:15:27 pm »
Само пази на уље и вози си ја! Ај со среќа нека е! Плати му колку можеш се изнамачил човекот, а и фер испадна на крај. Тоа е тоа, бидна. И уште еднаш, провери ги сите течности, а посебно УЉЕ. :)
« Последно менување: 30 Август 2011, 13:08:01 pm Deni »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #356 на: 30 Август 2011, 12:18:43 pm »

e tuka e problemot toa ulje e mocka nevidena, sakam da kazam ne e original...ne me svakajte pogresno

Ценава е ко` за оригинал :) Како да познаам дали е оригинал или не? Често купувам од ФАС-ВАС и од онаа кај мостот Обединети Нации (накај стара телевизија кога ќе завртиш), мислам дека и на едното и на другото место на секоја кантичка има декларација. Мајстор Тони носи од Грција (од некој ФИАТ сервис гарант), ама секогаш е во кантички запечатени по пропис.
Ме интересира, како ако налетам на неоригинал да го познаам и да не го земам или ако го земам барем да не го стаам у машина?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #357 на: 30 Август 2011, 12:42:21 pm »
Леопарди кажи нешто , со алфава твоја до каде е работава ?

друже денеска ја зедов алфата,до пред малце се вратив дома,значи се изнавозив моментално како што изгледа топ е,не се осеќа ништо,но колку ке тера бог знае.
мајсторот ми вика ако возам домаќински колата ке тера и 100000 км до 200000км. да не слајфувам со втора,трета брзина да ја чувам,ми вика ке тера се е направено прописно.
Еве што ми има работено:
Лагер на радилица            3600 ден.
Гализирање радилица       1000 ден.
Трновање блок                  1500 ден.
Семеринг брегаста               400 ден.
Диктон глава                     2400 ден.
Клип и Клипњача              3600 ден.
Уље менјач W80 2 литри      500 ден.
Рамњење Глава                   600 ден.
Селениа Уље 20К-5литри    2100 ден.
Филтер Уље                         300 ден.
Се вкупно                        16.000 ден.
не ми ги рачунал пумпа за хидраулика 50 евра,пк каиш,и варијатор тие вика од мене гратис
а за оваа 16.000 ден.ми вика вината не е моја,но еве ти реков пола пола ке плаќаме,ако сакаш пола пола ок,кажи ми вика како да направиме или не ми плати ич ми вика,ми беше жал си реков можеби и не е крив мајсторот и му реков имаш од мене 10.000 ден.но не сега на 02.09 зимам плата тогаш ке ти ги давам,му реков а тие 6000ден. нека бидат твои или ако имам некогаш и тие ке ти ги давам.
Тоа е па сега да видиме како ке тера

Најважното не го пиша, Рука ти зема нешто ? Тоа е најскапото.

Со среќа, и два пати неделно проверувај го шипчето за уље.

e tuka e problemot toa ulje e mocka nevidena, sakam da kazam ne e original...ne me svakajte pogresno

Selenia е ОК.  И после 3000 км притисок на ладен мотор 5 бара, потрошени 100 ml

« Последно менување: 30 Август 2011, 12:47:04 pm Cuore Sportivo »

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #358 на: 30 Август 2011, 13:00:26 pm »
Друже тука под ова лагери на радилица ти спаѓаат летечи и лежечи лагери, или само лежечи?

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: ремонт на алфа ромео 156
« Одговори #359 на: 30 Август 2011, 13:06:29 pm »
Se slozuvam deka Selenia 20K ako e original e top maslo......ali po novite specifikacii na ALFA ROMEO,za 2.0 twin spark motorot najdobro ulje e 10-60 RACING......pred nekoe vreme koga bev vo AUTOMOBILE vo tabela bea napisani,koe maslo za koj motor......i bas prasav zosto vo upatstvoto za kolata pisuva 20k,a tuka kaj vas vo servis pisuva 10-60-racing......i mi kazaa deka Racing-ot e ponovo maslo i deka e podobro, i vo ponovite upatstva go pisuvalo nego.....jas zemam ulje samo od Toni i sekogas mi go preporacuva Racing....
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson