Автор Тема: Renault 4  (Прочитано 10076 пати)

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Renault 4
« Одговори #30 на: 26 Август 2014, 11:30:07 am »
epa nema, ama neznam koj saka da se pukne u zid ;D

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6632
  • Бенве сие бенве
Одг: Renault 4
« Одговори #31 на: 26 Август 2014, 11:36:35 am »
E aма сакаш да се пукнеш у ѕид со 80кмч и да не ти е ништо, епа нема...

Се е до среќа и агол на удар, пред некоја година со пежо 207 загинаа 4ца во куманово, а колата има 5 звезди, отвори по јутјуб видеа од русија со лади стари 25 и кусур години преживуваат страшни сообраќајки, се на се да не даде господ да се случи беља

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Renault 4
« Одговори #32 на: 26 Август 2014, 11:45:05 am »
Јас многу повеќе би верувал на 10-тина воздушни перници, зони на деформација и добри каиши отколку на некој „господ“.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6632
  • Бенве сие бенве
Одг: Renault 4
« Одговори #33 на: 26 Август 2014, 11:48:18 am »
pred nekoja godina neli izleze nekoj moabet deka proizvoditelive namerno gi zajaknuvaat kolite na tie mesta kade sto se izvrsuva NCAP testot?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Renault 4
« Одговори #34 на: 26 Август 2014, 13:28:15 pm »
E aма сакаш да се пукнеш у ѕид со 80кмч и да не ти е ништо, епа нема...

Wanna bet?


Seicento што ако ме држи добро меморијата се продаваше до пред некое време (Fiat 600)


Еве мала секвенца на Рено 4


Не знам со која брзина и не тврдам ништо, само мене ми изгледа ОК.

Да подвлечам: Не велам дека старите возила се исто толку безбедни колку новите, далеку од тоа, ама не значи дека треба толку многу да се плашите.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Renault 4
« Одговори #35 на: 26 Август 2014, 15:37:43 pm »

01:45 па надаље.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Renault 4
« Одговори #36 на: 27 Август 2014, 02:42:59 am »
И лани оние 5 души во БМВ со сите можни отворени перничиња се акнаа, па гледам живи останаа.
А оние што возат прастари коли, вклучувајки ме и мене, од рајот/пеколот ви пишуваме, само вие незнаете.

Присутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Renault 4
« Одговори #37 на: 27 Август 2014, 02:45:25 am »
Да не се губи контакт со реалноста, модерните возила нудат каде-каде поголема заштита од постарите.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Renault 4
« Одговори #38 на: 27 Август 2014, 02:47:32 am »
Да не се иде многу во офтопик, али во реалноста не е како што е на краш тестовите ;) Точно дека се побезбедни новите возила, ама не треба да се водиш првин ама ако се деси сообракајка. Епа бато ако несакаш да ти се случи сообракајка, најубаво е да си седиш дома и воопшто не идеш низ град или се возиш во кола.

Присутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Renault 4
« Одговори #39 на: 27 Август 2014, 02:52:33 am »
Не, туку, ако се случи сообраќајка, сакам да сум во возило кое ќе ми пружи соодветна безбедност, а со тоа да излезам од незгодата неповреден, или барем жив. Што ако реалноста не е како во краш тестовите, тоа ќе ме убеди дека... што? :)
Патем, префрелете ги постовиве каде сметате дека е посоодветно, да не сметаат тука.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Renault 4
« Одговори #40 на: 27 Август 2014, 02:57:54 am »
Што ако реалноста не е како во краш тестовите, тоа ќе ме убеди дека... што? :)

Дека возило со 5 звезди од краш тестови, најбезбедно во цел свет, има директна сообракајка со шлепер товарен 40 тона ни перници, ни зони на деформација, ни господ нема да ти помогне.

Присутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Renault 4
« Одговори #41 на: 27 Август 2014, 03:05:02 am »
Зошто секој пат се земаат вакви екстреми како аргументи? Како да реалноста е само 1 или 0, или ќе се случи катастрофална незгода, или нема.
Да, ако се фрлиш од карпа со возило старо 20 години, и со ново возило, веројатно нема да ти направи некоја разлика. Во секоја друга ситуација? Веројатно многу разлика.

Да се дополнам, ме нервира таквото гледиште кон работите (кое го имам забележано кај некои на форумов), кога станува збор за носење/не носење на појас, ама далеку повеќе кога станува збор за носење/не носење  на кацига на мотор. Како демек, не носам, абе да не се случи...
« Последно менување: 27 Август 2014, 03:23:03 am 386ka »

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Renault 4
« Одговори #42 на: 27 Август 2014, 03:14:31 am »
Затоа што се факате за некои работи, од моментот дека рено 4 од 70 година носело товар и ништо не му било, дојдовме до тоа дека ама ако се акнеш со него, ко божем сите излегуваме на пат и додека стигнеме до крајната дестинација правиме 200 сообракајки.
И како второ, ја до толку не се оптеретувам со такви работи, пошто убаво и погоре МАРЈАН си кажа, во една сообракајка многу фактори влијаат, така да звездите не ти гарантираат дека секогаш ке излезеш неповреден од сообракајка недај боже.
Гледај и посакувај никогаш да не ти се случи сообракајка, а не да идеш со мисла, леле ја сеа до охрид со југо ке се возам, па ако загинам, па ова она. :)

Присутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Renault 4
« Одговори #43 на: 27 Август 2014, 03:31:46 am »
Види погоре што пишав. Патем, реално, не дека сите правиме сообраќајки на дневна база, па дај да не излегувам со такво возило. Искрено, и јас би имал мерак од време на време да се провозам во постаро возило и секако не би паничел околу тоа, и секако дека никој не ти гарантира апсолутна безбедност.
Но, да се вратам на главната поента, доколку дојде до таков момент, не сакам никој да ме убедува дека е едно те исто во што си, тико или некое возило "со пет ѕвезди".
Сепак, пред се, посакувам да не ми се случи ништо такво (ниту тебе), ниту пак да треба да го докажам мислењето во пракса.
Поздрав