Автор Тема: Кои се причините за зголемениот број сообраќајни несреќи ?  (Прочитано 24144 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Да не беа потребни пари од казните, немаше да е така.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Па да се натртиме?

Ако ме сваќаш?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Да не беа потребни пари од казните, немаше да е така.
Затоа реков дека твојот пост со споредба на плата вс погинати на 100.000 возила, донекаде има логика.


Па да се натртиме?

Ако ме сваќаш?

Не, туку да гласаме. Ако ме сваќаш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
За кого бе Симче? За едните лопови или за другите? Немој само да ми кажеш дека едниве се подобри од другиве. Али не ги кривам нив, ние сме си криви. И јас да сум таму со ваков овца народ маме ќе ебам. Отворено кажувам, ќе грабам и ќе се смеам.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Само нек` се мењаат, да не заседнат. Лошо е кога ќе заседнат, па мислат дека се` можат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
И тоа држи вода.

Него да се вратам на поентата. Ние сме тука фини луѓе нема потреба такви начини да употребуваме. Јас сакам така да се изразам и да направам ама има и други начини. Поентата е да се преземе нешто. Дури и во најнапредните земји самиот народ презема акции кога полицијата неможе да "постигне" да се справи. Доволна е да се искочи да се слика, снима, и сл. Јас мислам дека и со тоа ќе се заврши работа. Прајте муабет дали имало до сега ради тој екцес загинато луѓе и давате одговор, не али наскоро ќе има. И што сега, да седнеме да плачеме и да чекаме ли? Мене лично ме тангира, ако не сум секој тогаш секој втор ден возам натака И да ми се има случено на двапати некој во контра правец да вози. Првиот пат беше блиску бензинската па викам нешто фрка му е. Вториот пат се јавивво полиција и ми рекоа ќе провериме фала пријатно, само ова не е од сега брзо.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Да оставам фамилија? Како да оставам? Не знам што е толку тешко? Идеме 30 души, ги/го наоѓаме, ќутек додека ушите не му/им оклемпават. Оставање еен добар пример. Па да видиш дали ќе се повтори тоа. А џандаритеако ги чекаш си наебал, јас у раце сум им давал луѓе и џабе било, записникот: непознати сторители. Ги боли к*р нив.


Мислев на мајка, татко, сопруга, деца... Не е битно, за тоа ти реков дека нема везе... Ајде да гледаме и оваа можност. Се собираме 5-6 коли по 5 души, тргаме према Велес, возиме по кањонот и оп од еднаш кола во спротивен правец лета према тебе, а време за реагирање нема, доаѓа до директен верижен судар, не дај боже пу пу пу пу има загинати што праиме тогаш, некој ќе не прогласи за народни херои... ЖИМИ К*РОВ... Што си напраил ништо посебно убаво туку си ги завил најблиските во црно така... На тоа алудирав малце погоре за џандарите дека ќе им ја пуштиш целата работа... А да џандари... Кад тад ќе фатат некој, нема да ги остават уште туку така да дивеат веруј... Ќе има од Г(р)ујо некое писменце да се стегнат патролите и да има скоро 24 часовен мониторинг на таа делница... А за ќотекот, веруј дека ние ќе го јадеме поише од нив и тоа дебело, во смисла на парични казни и тужби секако ако не начекаат или запамтат барем една таблица :)
No turbo, no fun :)

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
On topic:

По мене

1. Увезени кршови / дел од кои калемени, poorly одржувани
2. Идиоти позади волан (копиљана/алкохол/импресионирање дунди/импресионирање fellow копиљана)
3. Ретки полициски контроли - низ град/отворено
4. У Ж А С патишта, кај има ограда (на делови автопат), сегде на друго место нема - се избацуваат трактори, коли со приколку, запрежни коли и остал смрад кој не е за на магистрален пат

@Chlink

Се слагам дека треба нешто да се преземе, али јас немам намера. Некој погоре кажа дека има луѓе кои се платени за тоа. Таман работа јас на -х степени да седам негде и да снимам некој како прави прекршок. Ебати животот.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Да оставам фамилија? Како да оставам? Не знам што е толку тешко? Идеме 30 души, ги/го наоѓаме, ќутек додека ушите не му/им оклемпават. Оставање еен добар пример. Па да видиш дали ќе се повтори тоа. А џандаритеако ги чекаш си наебал, јас у раце сум им давал луѓе и џабе било, записникот: непознати сторители. Ги боли к*р нив.


Мислев на мајка, татко, сопруга, дете...

Имам ама не планирам да ги оставам. Има начин, немора да биде тој.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Да оставам фамилија? Како да оставам? Не знам што е толку тешко? Идеме 30 души, ги/го наоѓаме, ќутек додека ушите не му/им оклемпават. Оставање еен добар пример. Па да видиш дали ќе се повтори тоа. А џандаритеако ги чекаш си наебал, јас у раце сум им давал луѓе и џабе било, записникот: непознати сторители. Ги боли к*р нив.


Мислев на мајка, татко, сопруга, дете...

Имам ама не планирам да ги оставам. Има начин, немора да биде тој.
Ајде изнеси го, форум е, може на џандар некиј ќе му се свиѓа идејата :)
No turbo, no fun :)

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Re: Кои се причините за зголемениот број сообраќајн
« Одговори #70 на: 05 Февруари 2014, 22:50:42 pm »
Mislam deka uvezenite koli nemaat nikakva vrska so soobrakajite. Brojkata na uvezeni polovni koli pokazuva kolku utepan narod sme.
Da se vraram na temata. Nevnimanieto, nepocituvanje pravila, katastrofalno e kolku signalizacija ne se koristi, sluzbite za tehnicki pregletld se neprofesionalni I koro I so xenon kineski I so folii napred I so kelavi gumi I bez volan ke pustat ic ne im cue, MOBILNITE TELEFONI abe zbori I proaga ulica nit levo nit desno ne gleda a posle ofka go boli, usto I soferite so mobilen I edna menjac u druga vozi bez race I bez koncentracija, nemame nikakva soobrakajna kultura, ako imas 4 zmigavci imas supermok I moze na crveno da projdes, mozes kade sakas da zastanes se ti e dozvoleno patista I znaci ni se tapa.
I toa deka site sme pametni I znaeme kako treba da vozime, a uste povise kako treba da se ponasame koga vozime nema da komentiram :)

Присутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Човечки фактор + состојбата на патиштата.
Под човечки фактор го подразбирам:
-Возење на технички неисправно возило
-Возење со брзина која е ризична за одреден дел од патот
-Возење под дејство на алкохол
-Општо курназење на патот, види ја имам појака кола, тргни тоа косилицата од патот, ми сметаш

Колите како коли, увезени или домашни, не ми е гајле, кола си е кола и самата неможе да се поправи, значи колата не предизвикува сообракајна несрека, туку оној што ја вози, како ја вози и како ја одржува. Ако колата никој не ја вози, нема да направи сообракајка, или ако газдата ја одржува, нема туку така нешто да и откаже, кочници, суспензија и слично од кои може да се дојде до сообракајна незгода.
Затоа незнам зашто се фативте за увезените коли.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
-Општо курназење на патот, види ја имам појака кола, тргни тоа косилицата од патот, ми сметаш

Ова баш не го разбирам како е фактор.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
1. алкохолозирана состојба на шоферот ретардиран позади воланот,
2.неисправна кола ( регистрирана кола без технички преглед онака на слепо)
3.навиката да се возат слаби коли, а по увозот на коли отприлика по јаки...... почна да се јави чувството за трки на ебаните патишта во државата па дај дај дај гасс и оппп буууумммм,
4.купена возачка дозвола без ниту 10 % од вкупното знаење на сообраќајните правила,
5.водење фраерски живот ......  мангупирање, детишта неисполнети .......и возење како  имбецили и кретени
6.нема многу полициска контрола од кога ги поставија камерите низ градов......
  и за на крај- знам дека и јас претерувам некогаш низ град, чак дрифтирам или кога ќе ми се покачи адреналиот возам на меѓугас, но тоа кратко ми трае :D посебно ме нервират глупавите луѓе што спијат на волан - замисли , сепак сигурем сум во тоа што го правам низ асфалтот сега за сега , бидејќи сум се лизнал убаво и знам како е

VW MK-7 (1.6 тди)

Присутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Ова баш не го разбирам како е фактор.

Однесување како газда на патот. Ти возиш со поспора кола, му сметаш на мангупот во неговата крузачка брзина. Најчесто таквите престигнуваат и на непрегледни места и доста знаат да влезат во макази.
Лани летото кога се вракав од Штип, еден така влезе во макази, ме престигнуваше и ако ја не му закочев и чоекот останеше уште 2 секунди во лева лента, ке имаше директен судар со возилото од спротива што доагаше. Срека навреме го видов дека од позади се залетува и веке влегол во лева лента, од право идеа коли, па стиснав на кочница и успорив за да мангупот влезе пред мене.