Автор Тема: Кои се причините за зголемениот број сообраќајни несреќи ?  (Прочитано 24147 пати)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
а синот бетер параспур ке стане :)

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
да се сврте али ненамерно, така да, класен сори :)... велиш дека само човечкиот фактор е главен, а што е со патиштата што се полни со дупки, еве летоска имаше пример на патот трница према дебар, пред жировница имаше излетано ауди а6ка 2005та, човекот немал ни промилче алкохол, излетал од пат, ренде е порамен од тој пат, а да е убав тој асфалт како што е од жеровничкиот мост према скудриње битуше, кај што беше сообраќајката, ќе може тој пат комотно да се вози 80+ км/ч... Да повеќето сообраќајки се од човечки фактор, а дејвокер, и тоа ти држи муабет дека нафурани дечиња(јес да и ја сум дете али сепак само еднаш имам искочено со кола а да пијам и тоа пиев едно пиво) ќе идат у дискотека, ќе земат на чале бе-ем-ве-то или меркот со 3000 кубика, зимно време, мокар асфалт пун гас, задна вуча и ете ти сообраќајка, што И ЗА ТИЕ НЕМАМ ОПРАВДУВАЊЕ.. некој ќе си рече младост лудост али се додека нема жртви, а што коа ќе има жртви, ќе биде кривиот... Незнам кај видов, во врска со сообраќајката кај мавровка, возел некој од хаџибулиќ... Лично да ми бил мене роднина загинатиот, не Хаџибулиќ, мајка Јана нека е ако он е крив, не го изрешетам и напунам со олово... И тука доаѓаме пак на тоа дека младите предизвикуваат сообраќајки, да, но сето тоа произлегува од купени возачки дозволи, дадени 5к европски од страна на мама и чале еден поклон за матура на малиот, неискуство и ред други работи, или па да се напраи к*рнас атанас ќе украде кола од дома(што најчесто е тие што немаат положено(како тие дечурланата од ресен))... Некој ќе си рече ејјј овој сеа положил дига чалам а-у, да според возачка имам година дена положено, но мене татко ми(на времето личен шофер на директорка) ме научил да возам кола уште во 6то одделение(тогаш се губев ставав перници од под гз за да гледам пред мене), ме пуштал да возам сегде, има поверење у мене кога се работи за кола, и никад не ми рекол неможе кола или незнам што, али НИКАД али буквално НИКАД не сум украл кола од дома, увек сум гледал да си ја заработам со перење или некој такви дрангулии... Да, сум возел лудо по Скопје не викам не, али искрено мерцедесот си го иам така перфектно научено и знам кога што и како би можел да ми клизне и такви работи, али увек сум гледал да бидам некако по далеку од Скопје ете го Водно, идам се испукувам пушам една цигара на видиковец и метла назад полека... Некој ако го мрзи да чита што сум пишал, еве у кратки црти на што алудирам, КОЛКУ ПОВЕЌЕ ВЕ НАУЧИЛЕ ВАШИТЕ РОДИТЕЛИ НА МОРАЛ И ЕТИКА, ТОЛКУ ПОВЕЌЕ ЌЕ ЦЕНИТЕ СЕ ОКОЛУ. Неможе некој пилиштар што на лепе очи земал од дома кола и се к*рнази по град, да очекувате да не направи сообраќајка, може нема денес,утре задутре, но некој ден сигурно, и сите кои си мислат дека се најдобри возачи некад ќе згрешат, дури и јас, и сите барем некад во животот имале незгода, дали како возачи или патници што се превезувале. На bikerboyz филмот имаше една убава поговорка: It has 2 tipes of riders, one who were down and who gonna be down
No turbo, no fun :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore


Ова веќе има некоја здрава логика. Мада, јас пак не разбирам. Сите некако гледате апсолутни бројки.
А бе 40% за една година зголемен број на жртви! за ЕДНА ФАКИН ГОДИНА? Не може да се сменат луѓе, сиромаштија, просечни плати за една факин` година. Може само некој да престане да си ја врши работата.
Симо,кој не си ја брка работата?На секое пишување дека некој член(или познаник на член) го застанале и казниле се одговара дека требаат пари на државата.Или па некој ке кажи дека тогаш и тогаш таму имаше полиција и застануваа,мереа со радар и сл...пак истиот муабет,празен буџетот.

Не е поентата да чучат у заседа и да збираат пари ко у трафика. Треба активно маку.... од седење во скришни места и казнување по 150-200 е, нема фајде..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Има погинати од некој што возел обратно по автопат во 2013 година?

Ако сега нема, ќе има во блиска иднина :/
No turbo, no fun :)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Епа штом толку се секираме дај да спречиме. Ќе договориме еден ден и ќе ги чекаме. Па да ги обесиме за јајца ко ќе ги фатиме. Не само на празно ќе сереме.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Фаланга ќе го носиме? Пред или после бесењето?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Имам ортома.

Идејата е во ред.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Нај озбилен сум. Мака ми е веќе одполемизирање насекаде. Ништо никој не преземал а сите се јаки на вилици. Нај лош народ сме, никој немаза нас да ги заврши работите. Ако сите чекале вака ко нас немаше најутепани да бидеме.  

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Тоа се води под јаже за влечење. Исто ко новчаникот.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Епа штом толку се секираме дај да спречиме. Ќе договориме еден ден и ќе ги чекаме. Па да ги обесиме за јајца ко ќе ги фатиме. Не само на празно ќе сереме.

а што ти би оставил сега фамилија(до душа незнам дали имаш нели семејство не се знаеме и немој да ме сфатиш нешто погрешно) и би отишол во велес или би чекал џандариве да напраат нешто ???? немој да ми кажеш дека е првото, пошто ич нема да ти поверувам...
No turbo, no fun :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Што има врска „фамилијава“ што ја спомна.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Да оставам фамилија? Како да оставам? Не знам што е толку тешко? Идеме 30 души, ги/го наоѓаме, ќутек додека ушите не му/им оклемпават. Оставање еен добар пример. Па да видиш дали ќе се повтори тоа. А џандаритеако ги чекаш си наебал, јас у раце сум им давал луѓе и џабе било, записникот: непознати сторители. Ги боли к*р нив.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Нај озбилен сум. Мака ми е веќе одполемизирање насекаде. Ништо никој не преземал а сите се јаки на вилици. Нај лош народ сме, никој немаза нас да ги заврши работите. Ако сите чекале вака ко нас немаше најутепани да бидеме.  
Секој месец ми зима државата скоро 40% за да има ред меѓу другото. Немам намера јас да линчувам некого мимо закон. Има луѓе кои се платени од наши пари да го праат тоа. Алфи, полицајци, сообраќајци, специјалци итн.. Нека погледнат малку околу, нека видат што се дешава. радарска контрола во град гледам само кога ќе дојдат гастербајтери на лето, за „љуштење“, после август - нигде ги нема. се кријат на скопје-велес по џбунови, зошто 60 е дозволено на пат кој комотно 100-ка се вози. Таму последниве 5 годни куче нема загинато што се вика. Се кријат позади банкини пред патарини на скопје - тетово - гостивар, за да те казнат дека н кочиш доволно за наредените знаци на 5 метри што се. НЕ  бива такааа, треба некој да работи! Успесите на тие задолжени луѓе почнаа да се мерат со пишани казни. А не со процентите на намалување на сообраќајките. Тука е проблемот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Ќе ти зима и 60% и помалку ред ќе има и повеќе загинати...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Добро, само да знаеш дека земањето на законот во свои раце е исто толку незаконски колку и кршење на закон.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.