Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 1682401 пати)

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #1995 на: 23 Март 2014, 21:32:33 pm »
Епа ете ја разликата, Viscosity index - Бидејќи вискозноста на 100 степени е иста --> на ладно, тоа со помал индекс станува малку погусто...барем јас така знаам, тоа Viscosity index се пресметува некако (вискозноста на 40 степени, вискозноста на 100 степени + некој шит)


18-19К? Wow...ај бе шо се думаме толку, ставај и вози  ;D
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #1996 на: 23 Март 2014, 21:35:53 pm »
;)  Уште не стигнувам до фабричката препорака за 20.000 ;D Оваа година, нешто помалку километри, можеби 17.000 треба да проверам.

Не се думам ич да ти кажам. Секое 10w-60 синтетичко од познат производител е доволно добро за да задоволи спецификации :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #1997 на: 23 Март 2014, 21:43:30 pm »
Забаораваш да кажеш колку свежо дотураш на тие 19kkm :) Јас не дотурам капка ама два пати го менувам за една година. Така да ќе му дадам шанса на Petronas уште една тура барем. За сега немам приметни промени во работата. Ќе видиме дали ќе се појави нешто друго.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #1998 на: 23 Март 2014, 21:46:52 pm »
Отприлика колку за уште една промена ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #1999 на: 23 Март 2014, 21:58:28 pm »
300мл/1000км?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2000 на: 23 Март 2014, 22:00:27 pm »
Паа, отприлика.. Тука е и алфата и стилото, повеќе накај 200мл/1000. Ама ако ја нагазааам :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2001 на: 23 Март 2014, 22:01:28 pm »
Добро е, и јас сум на толку со ова PE маслото, али и со газење...ќе видиме Кастролот :)

Добро што кренав шипка пред некој ден, на мин беше (а ја газев  >:( ), дотурив 500мл, сега е на пола  :o..
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2002 на: 23 Март 2014, 22:07:19 pm »
Ај баш да го видиме кастролот. Често се фалат луѓе после промена на бренд - што се однесува до потрошувачката. А јас ќе кажам за петронасот. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2003 на: 23 Март 2014, 22:21:06 pm »
Мислам дека ова ПЕ се однесува малку подобро кога ќе загрее споредено со обичното К, меѓутоа како да го троши малку повеќе.

Инаку требаше Castrol EDGE, меѓутоа го немаше и земав Magnatec - и тоа го има во препорачаните масла и ги исполнува горе-долу истите стандарди како EDGE, минус стандардот од Порше...

Споредено со Selenia K PE - oва има API SN, селениата има SM
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 920
  • Virus-Alfa
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2004 на: 23 Март 2014, 22:33:01 pm »
Јас и на фиатот и на алфата (енус прв пат сменив ујле на алфата) ставам Selenia WR 5W40.Од искуството што го имав со бравото на секое менување на интервал од 10.000-12.000км не ми фали ама ни грам улје,моторот си работи супер,презадоволен сум од ова масло.Истото се случува и со алфата моторот си работи супер дури и посмирено од кога беше фабричкото ујле, и после 3.000км не фали ни грам ујле.Знам дека не се некои лути машини можеби и затоа не трошат ујле, но генерално земено одлично улје е тоа.
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2005 на: 23 Март 2014, 22:37:13 pm »
WR 5w-40 е наменето за дизел мотори. Има купишта детерѓенти во него. Не знам колку е тоа добро за бензински мотор, ама ако ти е тебе добро - терај :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 920
  • Virus-Alfa
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2006 на: 23 Март 2014, 22:40:33 pm »
Знам дека е за дизелите,но по препорака од еден мајстор го свавив за прв пат на бравото кога имаше 50.000км и да ти кажам искрено се препороди моторот.Пред тоа ставав од тоа од обвластените сервиси но на 10.000км ми трошеше и по пола литро.Еве со тоа WR на бравото имам поминато 90.000км(што значи едно 8-9 пати е сменето) и нема мака...пушка :D

Edit : извини вака за оф топикот :)
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2007 на: 23 Март 2014, 22:46:06 pm »
Јас од Castrol Edge 10-60 сум ептен задоволен кај Минито.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2008 на: 23 Март 2014, 22:51:48 pm »
Може и тоа да се стави кај мене...ајде може наредно менување.

Selenia WR го има следното: FIAT 9.55535-N2 (Qualification for lubricants with a very good characteristics for turbocharged engines, Diesel and gasoline, with extended drain)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #2009 на: 23 Март 2014, 22:52:40 pm »
Да си продолжиме за подмачкување тука :)

@Borce, пола литар на 10.000км е смешно мала потрошувачка за да мењаш тип на уље.

@Banza, ти одма да си сменил бренд и да се вратиш на Motul V300 ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.