Автор Тема: НАЈЛОШ НОВ АВТОМОБИЛ НА НАШИОТ ПАЗАР (Искуства и забелешки)  (Прочитано 16420 пати)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Дарко, се слагам. Ама веќе имаме теми за сите посебни брендови, маани-ово-оно. Ајде да збориме за управување, да збориме за квалитет на обработка, да збориме за хаптички квалитет, ергономија, безбедност, практичност и сите тие други работи.

Редовноста во сервис не треба да биде единствениот аргумент за квалитет, ниту пак единствената дискусија.

За истото зборуваме. Со тоа што јас велам воопшто да не се преќутува некој познат проблем, за било кој бренд. Во оние мои тестирања се потрудив баш така да ги напишам. Да опишам отворено маани, предности..

Таквите непруќутувања не само што нема да му одмогнат на брендот, туку ќе му помогнат. Пошто ако некој ги кажува и мааните и предностите, гради имиџ на некој што може да му се верува, па по негова сугестија место да се купи моделот што е проблематичен, само може да се зголеми продажбата на другите непроблематични модели, што би било корисно и за брендовите за кои разбирам дека се некакви спонзори на форумов.


Јас лично многу повеќе почитувам брендови што не ги преќутуваат своите проблеми туку прават recall . Објавувањето на recall не е одлика на расипливост, туку на искреност, што ценам


Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Истото искуство пред неполни 8 саата. Печат очи. Чуден мирис приметив и во Рено Каптур.

Дали тој мирис сте го приметиле и кога не е Сабота? Знаеш, вчера Петок, а во Петок многу има грав што јадат :)

Мене не ми текна да влезам во Сандерото и во Вторник или Среда, чисто да елиминирам влијание на Петок (двата пати кога влегов во Сандеро  беше исто Сабота :) )

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Истото искуство пред неполни 8 саата. Печат очи. Чуден мирис приметив и во Рено Каптур.

Дали тој мирис сте го приметиле и кога не е Сабота? Знаеш, вчера Петок, а во Петок многу има грав што јадат :)

Мене не ми текна да влезам во Сандерото и во Вторник или Среда, чисто да елиминирам влијание на Петок (двата пати кога влегов во Сандеро  беше исто Сабота :) )
Јас во тој конкретен случај би наредил колите да се чуваат со отворени врати константно. Барем за тие во салон да се пододмирисаат колку-толку.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Истото искуство пред неполни 8 саата. Печат очи. Чуден мирис приметив и во Рено Каптур.

Дали тој мирис сте го приметиле и кога не е Сабота? Знаеш, вчера Петок, а во Петок многу има грав што јадат :)

Мене не ми текна да влезам во Сандерото и во Вторник или Среда, чисто да елиминирам влијание на Петок (двата пати кога влегов во Сандеро  беше исто Сабота :) )
Јас во тој конкретен случај би наредил колите да се чуваат со отворени врати константно. Барем за тие во салон да се пододмирисаат колку-толку.

Може и да стаат доплата 500 ЕУР за таква одмирисана кола.. Јас искрено би се замислил дали 500 еур за Металик, или да не смрди така :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Re: НАЈЛОШ НОВ АВТОМОБИЛ НА НАШИОТ ПАЗАР (Искуства и
« Одговори #34 на: 25 Јануари 2014, 19:50:10 pm »
Истиот момент со смрдење го приметив кај Шевролет Авео Седан пред 2-3 години кога беше кандидат за кола на годината. Секоја година кандидатите прават тура, и јас го возев Авеото 30тина километри. До толку смрдеше внатре што во Јануари морав да отворам прозор на автопат.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Добро де, ама ајде во една едина тема на форумов да избегнеме дискусија за тоа колку една или друга кола се расипувале, него да збориме за другите работи што ги прават колите добри или лоши.

Мислам дека баш објективна дискусија на форумов би се постигнала, ако отворено се споделат одредени проблеми. Не муабети овој ми кажа оној ми кажа, туку баш проблеми што сме ги виделе и ние самите, или за што имаме доволно прочитани форуми, линкови (објективни), каде што може тоа отворено да го постираме.
Па самите ќе одлучиме дали тој и тој проблем ни е проблем и на нас или не.
Значи на познаник мој(се гледаме не многу често) шо му се расипала колата,јас да го посочам тој дефект или ценатаколку го чинеше поправката не се важи така?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Добро де, ама ајде во една едина тема на форумов да избегнеме дискусија за тоа колку една или друга кола се расипувале, него да збориме за другите работи што ги прават колите добри или лоши.

Мислам дека баш објективна дискусија на форумов би се постигнала, ако отворено се споделат одредени проблеми. Не муабети овој ми кажа оној ми кажа, туку баш проблеми што сме ги виделе и ние самите, или за што имаме доволно прочитани форуми, линкови (објективни), каде што може тоа отворено да го постираме.
Па самите ќе одлучиме дали тој и тој проблем ни е проблем и на нас или не.
Значи на познаник мој(се гледаме не многу често) шо му се расипала колата,јас да го посочам тој дефект или ценатаколку го чинеше поправката не се важи така?


Се важи. Ама ако јас спомнам дека на твој познаник се расипала колата, тогаш не се важи пошто сум чул, а не знам точно што и како. Ако ти спомнеш за ситуација што ја знаеш лично, можеш да додадеш и плус детали за да тоа спомнување држи и биде објективно

Што кола има познаникот?

Колку има пројдено?

Удирана?

Неудирана?

Прв сопственик?

Како ја вози?

Каде ја вози?

Што му се расипа и во кои околности?

Колку го чинеше и какви делови стави (оригинални или заменски)?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Имам пишано во друга тема,а и не спаѓа во темата па затоа нема да одговорам на прашањата.Моето прашање се однесуваше баш за овој дел од твојот пост.
Цитат
Не муабети овој ми кажа оној ми кажа
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Имам пишано во друга тема,а и не спаѓа во темата па затоа нема да одговорам на прашањата.Моето прашање се однесуваше баш за овој дел од твојот пост.
Цитат
Не муабети овој ми кажа оној ми кажа


Па добро де :) ТИ објаснив.. Ако ти си го видел примерот, се гледаш со човекот, го знаеш аутото тоа е ок.

Ако сега јас сум чул нешто од тебе, и појма неам што точно туку само онака праам муабет, е рекла казала и не се важи.

И не беа прашањата за конкретниот тој пример.. Туку како од прилика би било објективното споделување, односно кои детали да бидат наведени :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Па јас во случајот сум кажал вистина.Ако ти некаде го кажеш истото9кое си го прочитал тука од мене) пак ке биди вистина(освен ако не извртиш нешто) и не гледам зошто не би се важело. ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Па јас во случајот сум кажал вистина.Ако ти некаде го кажеш истото9кое си го прочитал тука од мене) пак ке биди вистина(освен ако не извртиш нешто) и не гледам зошто не би се важело. ;)

Зашто не ја знам лично конкретната ситуација, и зашто поради тоа несакајќи можно е да се пренесе погрешно и да се измести контекстот, и зашто не би можел да дадам плус детали ако некого го интересира.

Затоа ситуациите кога некој ми кажува "Еден ми раскажа на братучед му..." ги земам со резерва..
Ако ми каже " Братучед ми тоа и тоа.." го земам пак со мала резерва, ама помала :)


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Значи многу сумлив тип си. :D ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Значи многу сумлив тип си. :D ;D

Повеќе сомничав од сумљив :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Полошо нешто од Lancia Ypsilon моментално нема за тие пари. Ај, некако од надвор се јаде:






Ама Внатре.....




А и цената е крш: Основна цена: 15.300 евра

Секако, на старо, за 3-4.000 евра, ќе биде добра куповина за жена ми ауто :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Интересно,скапо количе.Внатре е средно жалосно.Но не би го нарекол лошо.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D