Автор Тема: проблем со гуми  (Прочитано 3322 пати)

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
проблем со гуми
« на: 16 Јануари 2014, 10:09:39 am »
Здраво. пред два дена се случи на мој другар да му ги избушат гумите со нож од страна, се работи за три гуми нови немаат поминато ни 1000km.Е сега прашанјето ми е дали можат да се поправат некако или пак да се направат со внатрешна гума, или да им пише крст :(

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: проблем со гуми
« Одговори #1 на: 16 Јануари 2014, 10:19:38 am »
Најверојатно се за пишување крст.. Ако е оштетен кафезот, нема поправање, односно јас не би се дрзнал да ги возам на моја кола.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: проблем со гуми
« Одговори #2 на: 16 Јануари 2014, 10:23:04 am »
Здраво. пред два дена се случи на мој другар да му ги избушат гумите со нож од страна, се работи за три гуми нови немаат поминато ни 1000km.Е сега прашанјето ми е дали можат да се поправат некако или пак да се направат со внатрешна гума, или да им пише крст :(

пошто му избушиле 3, а биле нови, таа 4-та би била добра за резервна гума, ако си купи исти такви 4 нови. сакав да кажам, нема оправање тоа. ни да се лепи ни да се крпи со внатрешни, никако... јас барем не би возел таква гума. опасно е а плус и никогаш више нема да може да се избалансира гумата.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: проблем со гуми
« Одговори #3 на: 16 Јануари 2014, 11:24:08 am »
ако цепката не е поголема од 1цм и не е на критично место погодена се поправа без проблем.

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3989
  • MadaFunker
Одг: проблем со гуми
« Одговори #4 на: 16 Јануари 2014, 12:46:25 pm »
Frlanje druze, isto i mene mi se desi ama samo na edna guma. Nema opravka toa, ne se stava taa guma na kola...
New blood of old school

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: проблем со гуми
« Одговори #5 на: 16 Јануари 2014, 13:49:29 pm »
Уф....најлошото
Јас не би се осудил пак да ги ставам на колата и да кренам 200 со нив....

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: проблем со гуми
« Одговори #6 на: 16 Јануари 2014, 14:02:30 pm »
Здраво. пред два дена се случи на мој другар да му ги избушат гумите со нож од страна, се работи за три гуми нови немаат поминато ни 1000km.Е сега прашанјето ми е дали можат да се поправат некако или пак да се направат со внатрешна гума, или да им пише крст :(
а колкава е дупката од ножот? во см?
ако е помала,може да се среди од внатрешниот дел да се стави лепенка и да се возат со внатрешни гуми.секој вулканизер ќе ги среди.
бидејќи се нови да не се фрлаат,возење-градска вожња,не повеќе од 80км.(од тепка пишувам за брзината)
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: проблем со гуми
« Одговори #7 на: 16 Јануари 2014, 14:09:47 pm »
Дуруи и да се стави лепенка на тоа место ќе се појави џумка само после недела дена возење. А ако се исечени со нож и исекотината е повеќе од пола сантим нема лек. Исечкај ги гумите на парченца како ќебапчиња, најди кој ти ги исекол, пола набутај му ги во уста да ги изеде пола набутај му ги од другиот крај.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: проблем со гуми
« Одговори #8 на: 16 Јануари 2014, 14:55:03 pm »
ако е мала исекотина мислам дека ќе може да се санира,прошетај низ вулканизериве

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: проблем со гуми
« Одговори #9 на: 16 Јануари 2014, 15:51:07 pm »
Фрлај тоа не си играј, какво санирање. Башка се работи за 3 гуми, ризично е да се вози со такви.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: проблем со гуми
« Одговори #10 на: 16 Јануари 2014, 16:02:57 pm »
Појди кај Верото спроти АМСМ во центар, Кога одиш од центар према тафталиџе, пред Верото вртиш во уличето, одма тука има еден вулканизер. Мене ми среди две зимски гуми исто така со нож цепнати на стилото. Моите цепаници не беа поголеми од 1цм. Еве ги и ден-денес, убаво балансирани за задни гуми си немаат гајле. нити подуени нити издишани. Единствена маана, што ќе имаш вулканизиран печ од надворешната страна на гумата, кој смета само визуелно.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: проблем со гуми
« Одговори #11 на: 16 Јануари 2014, 16:26:42 pm »
вака може до 101 да погодуваме,може,неможе.
кога немаме видено за колкава дупка станува збор.
отиди кај некој вулканизер и ќе ти каже.
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Lo17

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: проблем со гуми
« Одговори #12 на: 16 Јануари 2014, 18:21:08 pm »
Jas sum sredil guma u Tetovo kaj Bedzeti Kompani, so cepka pogolema od 1cm. Pominav uste 5000km so nea. E sea, stom se i trite gumi, baska rabota.

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: проблем со гуми
« Одговори #13 на: 16 Јануари 2014, 18:29:40 pm »
Ништо од гумите, отидоа во отпад не можеле да се поправат јас ги немав видено гумите, другаров сега ми кажа дека цепките биле 10цм. ви благодарам на сите за одговорите и советите.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: проблем со гуми
« Одговори #14 на: 16 Јануари 2014, 19:01:25 pm »
Тоа не биле цепки,туку биле расцепени. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D