Автор Тема: Погрешно гориво...иТНО  (Прочитано 7118 пати)

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 459
Погрешно гориво...иТНО
« на: 15 Јануари 2014, 02:16:14 am »
Зздраво
Денеска ми се деси глупост на вензинска место нафта ми стаиле безоловен а јас негде замислен не приметив после некое време возење осетив колава сецка ... Па застанав се мислев гледав и на крај ми текна да видам сметката и гледам безоловен  :-\ :-\ :-\
Отидов до бензинската и неможев да се разберам ме убедуваше тој дека јас така сум му кажал бла бла бла
Таксистот по пат накај дома ми рече дека нема врска што сум ставил бензин демек да сум дотурел нафта до крај и ништо немало да биде , ама некако не ми е сигурен треска глупост.
Земав црево од дома да го извадам бензинот ама џабе нејке така сељ незнам дали е многу девело цревото или што е?
Во амсм ми бараа 1200 за носење на колата од холандска амбасада до кај нив плус работна рака незнљм колку ... Не ми се исплати никако боље ќе ја буткам колата
Ја оставив вечерва таму колата а сеа дај кажете што да праам утре како да средам

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #1 на: 15 Јануари 2014, 02:19:31 am »
Колку гориво имаше пред да ставиш и колку гориво наточи?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #2 на: 15 Јануари 2014, 02:20:51 am »
Летоска на другар вракајки се од одмор, на бензинска кај белград му ставиле по грешка бензин место нафта на рено кангу 1.5 дци старо 4 години.
Не била некоја голема количина и незнам точно колку му ставиле, но откако го виделе тоа, само дотуриле нафта колку што собирал резервоарот и некој локален механичар од кај бензинската им рекол сега со оваа мешавина возете до скопје, само не го форсирајте моторот се додека не ја потроши мешавината од нафта и бензин.
Еве од летоска до сега помина, нити беа во сервис, нити нешто му се случило на возилото, си тераат ко ништо да не било.

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 459
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #3 на: 15 Јануари 2014, 02:23:38 am »
Имаше малце нафта т.е светеше сијаличката а ставив 1500 т.е поише од пола се напуни  ??? ???

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #4 на: 15 Јануари 2014, 02:26:45 am »
Треба да се извади. Не ја вози.

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #5 на: 15 Јануари 2014, 02:37:35 am »
А за што кола конкретно се работи?



Чисто да се има на ум..

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #6 на: 15 Јануари 2014, 03:12:31 am »
кај најблискиот локален мајстор,извадете бензинот,тури 20 литри нафта и вози

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #7 на: 15 Јануари 2014, 08:27:24 am »
Ако е комон реил под итно запри и комплетно треба да се промие целиот систем за дотур на гориво. И промена на филтерот за нафта, како и тест на вбризгувањето.
Никако ни под разно не смее да се дозволи во комон реил дизел да се сипе погрешно гориво. Еден дефект и треба да си земеш кредит.
Колата на шлеп и моли се да не те ошурат.

Ако колата е со пумпа за висок притисок (постар дизел), дотури нафта и вози. Нема проблем.

Инаку земи си шлеп.

Мене кога ми утнаа гориво во резервоар а видов и не реагирав додека не наполни, не му платив ништо, дигнав врева, колата ја однесов во Порше македонија и тие после се оправаа со бензинската (мислам дека наплатија за промивање на системот 3000 денари).

Луѓе внимавајте.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #8 на: 15 Јануари 2014, 08:33:01 am »
на старине дизели знам тураат луѓе зимно време по малце бензин за боље да им терала,ама у твој случај ја би ја шлепал до сервис и таму нека ја средат,најверојатно најефтино така ќе пројдеш.а на која бензинска се случи,да знаеме да внимаваме?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #9 на: 15 Јануари 2014, 08:39:03 am »
на старине дизели знам тураат луѓе зимно време по малце бензин за боље да им терала,ама у твој случај ја би ја шлепал до сервис и таму нека ја средат,најверојатно најефтино така ќе пројдеш.а на која бензинска се случи,да знаеме да внимаваме?

Друже умре времето на старите и издржливи дизели. Кај некои дизељ мотори од генерација на Гољф 1 може и малце бензин да не замрзне нафтата. Ама пробај на комон реил.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #10 на: 15 Јануари 2014, 09:33:10 am »
Имаше малце нафта т.е светеше сијаличката а ставив 1500 т.е поише од пола се напуни  ??? ???
pa neli gledal be volot deka pistolot za benzin ne odgovara so otvorot za sipanje nafta kaj tebe na kolatA?

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #11 на: 15 Јануари 2014, 09:42:00 am »
Влечна служба Лаки - 800 денари (070227663 - Драги) и правац кај Маршер..

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #12 на: 15 Јануари 2014, 09:55:31 am »
Имаше малце нафта т.е светеше сијаличката а ставив 1500 т.е поише од пола се напуни  ??? ???
pa neli gledal be volot deka pistolot za benzin ne odgovara so otvorot za sipanje nafta kaj tebe na kolatA?

Пиштолот за бензин е потесен од тој за дизел и затоа може таква грешка да се направи, обратно не може ... бар ова ми беше посочено како одговор кога на комшија му се случи истото. Ко за некоја случајност и тој полнеше кај Макпетрол  ;D

Заклучок: гледајте да полните на новите бензиски и секогаш земајте си ја сметката. Има снимки од камери таму и лесно ќе докажете дека е негова вина. На секое возило кај капачето за резервоар си пишува какво гориво се става. Така да муабетот „Ти така ми кажа нека си го чува за на суд“

Мене да ми се случи вакво нешто, веднаш ќе повикам полиција да дојдат, направат записник, земат снимки од камери и одиме или на вонсудска спогодба или на суд. Ќе си платат дебело.

Во секој случај, убаво си вели Бугар, внимавајте.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #13 на: 15 Јануари 2014, 09:58:28 am »
Токму затоа што пиштолот кај бензинот е потесен, ќе клапа кога ќе го стави и одма ќе забележи дека има некаков проблем.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #14 на: 15 Јануари 2014, 10:01:31 am »
Барањето логика кај сипач на бензин, кој во текот на денот тоа го прави безброј пати а со тоа и механички е исто како да бараш логика кај џандар (зборам за 90% од нив)

 ;D ;D ;D