Автор Тема: Погрешно гориво...иТНО  (Прочитано 7121 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #15 на: 15 Јануари 2014, 10:17:16 am »
Јас слично се заебав така пред некоја година. На бензинската кај мене во маало ноќта супер98 пумпата ја смениле со дизел а уште ознаките ги немаа сменето. И ко што се паркираат некои дибеци на сред пумпа, а јас се брзав застанувам и викам ај ќе стаам 98 наместо 95, да не чекам оти многу брзав. Кога ете ти го од таму пумпаџијата се дере „абе дизел ставаш“ а јас начукав некои 500-600 денари дизел во Спаркот. Од прво мислев ме заебава. После ми вика абе ноќеска го сменивме со дизел.

Ај што си испцијав се испцујав. Не ја запалив колата, ја избуткав до пред зграда па утре дента со Опелот на тако ми го влечевме Спаркот до Олимпија моторс на сервис. Кога стигнавме таму се собраа сите Опелот да го гледаат наместо спаркот ама нејсе. За 3-4 саата ми се јавија дека е готов. Одам да го земам и си викам сега кој знае колку ќе ме заколат. Си викам ајде докај 2000 денари да ми земат нема да се расправам, башка си реков, ако ми е, за казна. Одам на каса и ми вика тој: Дечко 300 денари. Молам? 300 денари? Ти луд да не си? Еве ти 500 почастете се со колегите по едно чоколадо. Фала пријатно.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #16 на: 15 Јануари 2014, 11:24:21 am »
Имаше малце нафта т.е светеше сијаличката а ставив 1500 т.е поише од пола се напуни  ??? ???

бидејки нај веројатно ти има повлечено веке бензин во системот почнало да ти сецка. можеш и сам да го решиш проблемот. треба да го извадиш горивото од резервоар. испразни колку што можеш. потруди се да биде барем запалена сијаличката за гориво. после тоа стави 20-25 литри нафта. запали го (ова може сега и да биде проблем на ладен мотор, може ке треба да се влече со друга кола за да сврти на поголеми обртаи) и следните 30 минути развозувај се. помини 50-тина километри. со тоа ке го испразниш целиот бензин од системот и повторно ке имаш само нафта.

со бензинот барем си го испрал сега филтерот за нафта. се што имало закачено парафин на него, сега е разложен и исчистен. имаш подновен филтер за нафта... :)

тоа што ке го извадиш (мешавината нафта+бензин) е одличен микс за перење мотори. почасти некој автомеханичар ке ти биде по благодарен одошто да си му купил гратис 3 пива.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 459
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #17 на: 15 Јануари 2014, 12:40:48 pm »
Aj sega ke probam pak so crevoo da sredam valjda ke saka ako ne pa ke ja vlecam so drugata kola do nekoj servis
A inace se raboti za fiat punto 2013 god 1.3 mjet

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #18 на: 15 Јануари 2014, 12:45:26 pm »
Ако се пожалиш во дирекција во Макпетрол пумпашот ќе го јаде макар ти си му рекол да ти стави бензин. Ти си во право, затоа оди разговарај со него и нека ти плати шлеп и работна рака.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #19 на: 15 Јануари 2014, 12:47:07 pm »
Lol Dule, ne me smej

Отсутен NDarK

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 459
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #20 на: 15 Јануари 2014, 12:50:04 pm »
Abe nemozam sea da se ubaduvam so tie od makpetrol nemozam da gubam vreme na raspravanje

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #21 на: 15 Јануари 2014, 12:55:37 pm »
Pametno, odnesi go da go ispraznat rezervoarot, natochi chista svezha ubava nafta, trtni aditivche nekoe za nafta i teraj.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #22 на: 15 Јануари 2014, 12:57:49 pm »
Lol Dule, ne me smej

Татко ми работа во Макпетрол и он ова ми го кажа, зашто би те смеел?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #23 на: 15 Јануари 2014, 13:01:09 pm »
Nema nishto da postigne, osven osveta kon pumpashot.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #24 на: 15 Јануари 2014, 13:18:13 pm »
и тие се луѓе и тие грешат така да не плукајте одма не е робот тој пумпаш, башка од кај знаете дали му нагласил дали му промрчел па не го слушнал убаво

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #25 на: 15 Јануари 2014, 13:20:52 pm »
Имало случаеви кога требале да се менуваат дизни, и зошто јас од свој џеб да плаќам да ги сменам?

Направил грешка, сега нека ја исправи, нема никаква освета.

@achtung Нормално луѓе сме сите грешиме, ама негова работа е да препраша ако не слушнал или само да фрлил поглед на капачето од резервоарот каде пишува што гориво да стави.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #26 на: 15 Јануари 2014, 13:21:12 pm »
Aj sega ke probam pak so crevoo da sredam valjda ke saka ako ne pa ke ja vlecam so drugata kola do nekoj servis
A inace se raboti za fiat punto 2013 god 1.3 mjet
Земи тенко црево,пластично,пикни го во резервоарот и тубата во која ке го ставаш бензинот нека ти биди легната на земја (под) новото на резервоарот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #27 на: 15 Јануари 2014, 13:21:30 pm »
Lol Dule, ne me smej

Татко ми работа во Макпетрол и он ова ми го кажа, зашто би те смеел?
И тетка ми и братучетките две се таму па знам дека сите тие се свои луѓе и мува не ги лази од критики и незадоволни клиенти.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #28 на: 15 Јануари 2014, 13:37:55 pm »
И кај мене  на едниот камион наместо нафта го наполнија бензин цел резервар...после 300 метра почна да сецка и застана...
Само го извадивме бензинот и ставивме нафта и се беше во ред немаше дефект...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Погрешно гориво...иТНО
« Одговори #29 на: 15 Јануари 2014, 13:40:00 pm »
Бензин у камион да згрешиш? Е тоа сака поливање со бензинот и палење одма на лице место. Вол