Автор Тема: Aj sega pomagajte!!!!!  (Прочитано 22670 пати)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #30 на: 12 Јули 2011, 08:32:44 am »
Прашајте за свеќици за twinspark..

Свекиците се 150 евра и се мењаат на 100 000 или бар на 10 години.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #31 на: 12 Јули 2011, 09:16:56 am »
Јас сум имал неколкукратно искуство ( ја возев Загреб- Милано, Љубљана- Загреб, Белград- Загреб... ) со баш ваква Alfa и со истиов мотор. Се што можам да кажам најискрено е дека колата е фантазија. Моторот е одличен, има огромна моќ, релативно култивирано работи, потрошувачката е во рамки на нормалата во однос на тоа со колкава силина располага. Оваа која јас ја возев беше бордо со крем кожа, Bose озвучување, навигација и со 19- ките бандажи што одат сериски со неа. Преубава беше.

Јас колава би ја имал и би ја возел со голем мерак.

cuoresportivo166, доколку станеш сопственик дефинитивно сакам едно заедничко патување.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #32 на: 12 Јули 2011, 10:32:23 am »
Прашајте за свеќици за twinspark..

Свекиците се 150 евра и се мењаат на 100 000 или бар на 10 години.
Moze glupo prasanje e ali 150evra komplet ili parce?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #33 на: 12 Јули 2011, 10:59:08 am »
Комплет ;)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #34 на: 12 Јули 2011, 11:06:19 am »
cuoresportivo166, da ja vidime ponudata.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #35 на: 12 Јули 2011, 11:33:15 am »
cuoresportivo166, da ja vidime ponudata.

...по можност претставена во возила на членови. ;D

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #36 на: 12 Јули 2011, 11:57:28 am »
  Еве некој цени на резервни делови:

Филтер за уље - 600

Филтер за нафта - 4000

Најскапо е промената на ребрасти.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)  околу 13 000 денара на секој 60 000 км

Дискови - околу 5000 денара пар


Со оглед дека моментално возиш Тwin Spark, споредбено нема некоја огромна разлика. Кај Т.S промена на каиш со се затегач е негде околу 10 000 денара. + Кога ќе го земеме проблемот кој го имаме со варијаторот кој е поприлично скап. Мислам дека нема да имаш голема разлика во цена за одржавање.




Куоре од каде овакви муабети, поткрепиги со нешто, да не испадне човекот купи кола на база на твојов муабет и не е така, јас како што знам многу повеќе е, само не се осмелувам цена на човекот да му пишам, тоа може само од некој сервис потврда ако ми дадат.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #37 на: 12 Јули 2011, 12:33:37 pm »
Колегата кој што веќе овде го имам споменато има 159  ЈТДм  и од него имам слушано дека одржувањето е доста скапо.
Кога он се жали дека му е скапо..тогаш навистина е скапо.
П.С. Он ја носи во овластен сервис иако му е помината гаранцијата!

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #38 на: 12 Јули 2011, 12:39:51 pm »
Овластениот сервис те дере до коска.
Промена на манжетни на предни тркала:
- овластен сервис (гранка на АутомобилеСК) 2000 денари од страна.
- мајсторот што ни ги сервисира колите од ко знам за себе - 500 денари. Двете страни.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #39 на: 12 Јули 2011, 13:05:22 pm »
Како може да обесувате за сервис до толку? Па да му се невиди, највеќе што може да биде е дупло од нормално. Како и да е ќе троши помалку од сега сигурно. Ем ќе има златен мотор, во кола која што изгледа у пиЧ*у мат*Р. Дајте ви се молам. Колку се цените, знае ли некој озбилно?

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #40 на: 12 Јули 2011, 13:20:25 pm »
Како може да обесувате за сервис до толку? Па да му се невиди, највеќе што може да биде е дупло од нормално. Како и да е ќе троши помалку од сега сигурно. Ем ќе има златен мотор, во кола која што изгледа у пиЧ*у мат*Р. Дајте ви се молам. Колку се цените, знае ли некој озбилно?

Многу многу скапа за сервис, а мајсториве од страна уште добро ги немаат уходано.... Е сеа мерак е друга работа.

Chlink,od iskustvo nesto ili......

Само се обидував да помогнам пошто си прашаа луѓето.
Не сум се заинтересирал конкретно да прашам колку пари што ова она само знам дека се жалеше а не е за жалење со примања и не е некој стиснат човек, плус сака коли посебно Алфа.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #41 на: 12 Јули 2011, 13:26:47 pm »
Дени во овластен сервис за алфа ромео цените се астрономски, можеш да заммислиш кога за 156 во овластен сервис ми бараат околу 300 евра само да ми сменат свеќици, а нормално јас сам можам да отидам даги купам за 150 евра и да ги сменам во 3 минути. Можеш да замислиш што седешава со 159...

Сега ке кажеш мајсториве диви што ги прават алфиве, ама клку сеза верување да им однесеш 159 ка, ако мене ме прашаш сигурно ги немаат уходано, поготово кога ќе вииш колку се возат 159 ки во скопјево. Јас несакам даго разочарам човекот, сакам да му помогнам да ги согледа негативните страни, зошто човек од мерак знае да се изгуби и ништо друго да негледа. Ти мислиш дека јас кога ја купував 156 кава мислев дека свекици ќе ме коштаат 150 евра?

Да не испадне муабетот како што кажа гОЈДО и да работи човеков за колата наместо она за него...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #42 на: 12 Јули 2011, 20:19:33 pm »
 Еве некој цени на резервни делови:

Филтер за уље - 600

Филтер за нафта - 4000

Најскапо е промената на ребрасти.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)  околу 13 000 денара на секој 60 000 км

Дискови - околу 5000 денара пар


Со оглед дека моментално возиш Тwin Spark, споредбено нема некоја огромна разлика. Кај Т.S промена на каиш со се затегач е негде околу 10 000 денара. + Кога ќе го земеме проблемот кој го имаме со варијаторот кој е поприлично скап. Мислам дека нема да имаш голема разлика во цена за одржавање.




Куоре од каде овакви муабети, поткрепиги со нешто, да не испадне човекот купи кола на база на твојов муабет и не е така, јас како што знам многу повеќе е, само не се осмелувам цена на човекот да му пишам, тоа може само од некој сервис потврда ако ми дадат.

Нема муабети, горе се цените на деловите за Alfa 159 2.4 JTDm од интернет.



Иначе не постои Alfa со која ефтино ќе пројдеш за одржавање.


Пасијата е над Се.
« Последно менување: 12 Јули 2011, 20:27:23 pm Cuore Sportivo »

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #43 на: 12 Јули 2011, 20:26:10 pm »
А бе куоре,тие цени се на интернет,а ние живееме во Македонија,така да множи со 2 цената ;D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Aj sega pomagajte!!!!!
« Одговори #44 на: 12 Јули 2011, 20:32:21 pm »
А бе куоре,тие цени се на интернет,а ние живееме во Македонија,така да множи со 2 цената ;D

Ќе си ги нарачаш по интернет. Барем си бираш што бренд сакаш. Овде може ќе платиш и 12 000 за промена на каиш со се затегачи ама упитен ќе биде квалитетот на деловите.